Sport

Mistrzostwa Pomorza w skokach przez przeszkody

6-7.09.2014

Mistrzostwa Pomorza w skokach przez przeszkody Połchowo

     Bez tytułu.jpgW ubiegły weekend na terenie ośrodka  w Połchowie odbyły się Mistrzostwa Pomorza w skokach przez przeszkody. W rozgrywkach zaliczanych do mistrzostw regionu wzięło udział  40 zawodników, którzy zmierzyli się w kategoriach: kuce, juniorzy młodsi, juniorzy oraz seniorzy.
     Pierwszego dnia, w sobotę rozegrano aż 10 konkursów. Jako pierwsze rozegrane zostały konkursy nie będące kwalifikacją do mistrzostw, konkurs klasy LL z trafieniem w normę czasu oraz L- zwykły. Konkurs LL wygrała Maja Małkowska na Capuletim. W konkursie klasy L pierwsze dwa miejsca zajęła ta sama zawodniczka Agata Mądrak z klubu Nadwiślanin  Kwidzyn, wygrywając na Emi i zajmując drugie miejsce na William S. Jako kolejne zostały rozegrane dwa konkursy będące I półfinałem oraz Ii półfinałem Mistrzostw Pomorza w kategorii Juniorów Młodszych na kucach. Oba półfinały były konkursami ocenianymi na styl jeźdźca. Pierwszy półfinał kuców, ex aquo pierwsze miejsce zajął Daniel Wróblewski z Nadwiślanin Kwidzyn na Sonii oraz Wiktoria Warkusz na Kalim z Sopockiego Klubu Jeździeckiego. Obie te pary uzyskały łączny wynik 1,8 pkt. karnego. W II półfinale jednak lepsza była zawodniczka z Sopotu, z wynikiem zaledwie 1 pkt karny.
     Konkurs nr 5 i 6 były to także zmagania Juniorów Młodszych tym razem jednak nie na kucach, a na dużych koniach. Juniorzy Młodsi w tej kategorii, podobnie jak Ci startujący na kucach, byli oceniani na styl jeźdźca. Pierwsze miejsce ex aquo podobnie zajął Daniel Wróblewski tym razem dosiadający konia Westa oraz Julia Karlsson na Magnusie, oboje uzyskali wynik 1,2 pkt karnego. W II półfinale najlepsza była już wspomniana Julia Karlsson z rewelacyjnym wynikiem 0,8 pkt karnego. Tuż za nią uplasowała się Martyna Horyd na Nefretete z Nadwiślanin Kwidzyn.
     Jako kolejni po Juniorach Młodszych na parkur wjechali zawodnicy z kategorii wiekowej Juniorów, startujący w konkursie klasy P. Juniorzy startowali w konkursie otwartym, czyli mieli możliwość mierzyć się nie tylko swoją kategorią wiekową, ale także wśród doświadczonych już jeźdźców.
     Konkurs ten wygrał Beniamin Tomaszewski na klaczy Era L z KJ Leśna Podkowa Damaszka. Drugie i trzecie miejsce zajęła Martyna Kampowska dosiadająca koni: Aramis i Czeplin, z tego samego klubu co zwycięzca konkursu. Jej wynik liczył się do mistrzostw  regionu jako I półfinał. Tuż za nią uplasowała się Sonia Chiwot na Bonicie z Sopockiego klubu Jeździeckiego. W konkursie rozgrywanym jako konkurs klasy P1 będącym jednocześnie II półfinałem Juniorów wygrała Martyna Kampowska na swoim podstawowym koniu Czeplinie. Na drugim miejscu uplasowała się córka doświadczonego jeźdźca, Zuzanna Twardowska na Limequyl z Nadwiślanin Kwidzyn.
     Dwa ostatnie rozgrywane tego dnia konkursy były popisem na parkurach jeźdźców w kategorii Seniorów. Jako pierwszy z nich został rozegrany konkurs klasy N. Wygrał go znany z parkurów, Dawid Skiba z KJ Stado Starogard Gd. na Scypionie, który powrócił do zawodowego jeździectwa po kilku latach przerwy. Minimalnie wolniejszy ale również z czystym kontem przejazd odnotował były Mistrz Polski Seniorów w WKKW, Łukasz Kaźmierczak dosiadający klaczy Bora. Zawodnik ten chwilę później wygrał najtrudniejszy tego dnia konkurs rozgrywany na placu w Połchowie, konkurs klasy C. Drugie miejsce ku uciesze gospodarzy ośrodka, przypadło ich córce Monice Jackiewicz na Nemo.
Drugi dzień zawodów przyniósł rozwiązanie, kto został tegorocznym Mistrzem Pomorza w skokach przez przeszkody, ale zanim to nastąpiło odbyły się także inne konkursy. Pierwszym tradycyjnie był konkurs klasy LL z trafieniem w normę czasu. Najbliżej tej normy znalazła się Julia Elwart na Lubomirze.  Konkursem drugim był konkurs klasy L, który wygrała Maura Reszuta na Rolandzie.
      Po konkursie klasy L przyszła pora na konkurs finałowy dla Juniorow Młodszych na kucach. Jak można było się tego spodziewać konkurs ten wygrał młody, dobrze zapowiadający się zawodnik, Daniel Wróblewski. Po zaciętej walce wygrał on ten konkurs z Weroniką Zmarzłą, która w pierwszym nawrocie miała także zero punktów karnych w parkurze i czas identyczny jak zwycięzca! Jednak w drugiej fazie to zawodnik Nadwiślanina Kwidzyn był minimalnie szybszy. Czym zapewnił sobie tytuł Mistrza Pomorza Juniorów Młodszych w kategorii kuców. Tytuł Wicemistrza uzyskała Iga Szostak ze starogardzkiego klubu Stado.  II Wicemistrzem w tej kategorii została Wiktoria WarkMP_2014.jpgusz z SKJ Sopot.
     Po tym konkursie odbył się konkurs klasy P, tym razem nie zaliczany do mistrzostw. Najlepiej  w tym konkursie poradziła sobie Agata Madrak na Williamie S. Kolejnym konkursem był również rozgrywany na wysokości 110 cm, konkurs klasy P otwarty wraz z finałem Mistrzostw Pomorza Juniorów Młodszych. Podobnie jak konkurs dla Juniorów Młodszych na kucach, zwyciężył Daniel Wróblewski na Weście, wygrywając konkurs ogólnie oraz w klasyfikacji Juniorów Młodszych. Prześcigając takich doświadczonych zawodników jak Filip Falkiewicz czy Marcin Tomporowski. Z czystym kontem punktowym jednak z minimalnie gorszym czasem na drugim miejscu uplasowała się zawodniczka pochodząca z tego samego klubu co Daniel, Martyna Horyd na  Rumce, dzięki czemu uzyskała ona tytuł Mistrzyni Pomorza Juniorów Młodszych. Tytuł Wicemistrza przypadł Juliii Karlsson, zaś II Wicemistrzem został Daniel Wróblewski.
     Następny konkurs, klasy N dwunawrotowy wygrała Zuzanna Żygowska reprezentująca Pomorską Ligę Jeździecką na Ravelli, wyprzedzając Łukasza Kaźmierczaka na Godecji. Konkurs ten był  zaliczany do konkursów kwalifikowanych do Mistrzostw Pomorza Juniorów. W klasyfikacji ogólnej w kategorii Juniorów cale podium należało do pań. Tytuł Mistrzyni Pomorza Juniorów w skokach zdobyła Zuzanna Żygowska, II Mistrzynią została także Zuzanna, Zuzanna Twardowska. Trzecie miejsce  i tytuł II Wicemistrzyni przypadło Martynie Kampowskiej.
     Ostatni konkurs całych zawodów, konkurs nr. 17 klasy C, dwunawrotowy otwarty, był rozstrzygnięciem zagadki, kto w tym roku zostanie Mistrzem Pomorza Seniorów w skokach przez przeszkody. Konkurs ten wygrał, z rewelacyjnym czasem w pierwszym nawrocie, Dawid Skiba na Scypionie. Tuż za nim uplasowały się dwie reprezentantki gospodarzy zawodów. Na miejscu drugim znalazła się Katarzyna Falkiewicz na Fortunie. Trzecie miejsce należało do Moniki Jackiewicz. Po tym konkursie już było wiadomo, że Mistrzynią Pomorza Seniorów w skokach przez przeszkody została właśnie zawodniczka zajmująca drugie miejsce w konkursie, Katarzyna Falkiewicz. Tytuł Wicemistrzyni przypadł  Monice Jackiewicz. Panie te „ograły” Łukasza Kaźmierczaka, któremu przypadło trzecie miejsce i tytuł II Wicemistrza Pomorza Seniorów.
     Zawody odbywające się na terenie ośrodka państwa Jackiewiczów przyciągają coraz więcej miłośników jeździectwa.  Widać tu wielką dbałość organizatorów o przygotowanie się do zawodów, a także dużą chęć do organizacji większej ilości zawodów na terenie ośrodka, co nas miłośników jeździectwa na pomorzu niezmiernie satysfakcjonuje.

K.K

Źródło fot. dzięki uprzejmości p. Moniki Jackiewicz

Komentarze

Prześlij nam newsa