Lifestyle

XV lecie Stajni Iskra

XV lecie Stajni Iskra
Towarzyskie Zawody w Skokach przez Przeszkody o puchar Starosty Sztumskiego oraz XV Hubertus
 
PicasaIMG_5895.jpgW sobotę 11 października w Stajni ISKRA w Sztumskim Polu  odbyła się impreza z okazji 15 rocznicy powstania stajni. W ramach obchodów odbyła się już 15 edycja Hubertusa, czyli pogoni za lisią kitą oraz Towarzyskie Zawody w Skokach przez Przeszkody o puchar Starosty Sztumskiego. Dokładnie 15 lat temu w tym miejscu rozpoczęła się przygoda z końmi Państwa Gossów. Pomysłodawcami założenia stajni byli: pan Mieczysław wraz z żoną Elżbietą. Nazwa stajni powstała od imienia jednego z pierwszych koni, zarazem będącego jednym z najbardziej zasłużonych rumaków w stajni, klaczy Iskra. 
 
 
Obchody 15-lecia rozpoczęły się o godzinie 11-tej  uroczystą odprawą jeźdźców oraz ich prezentacją. Imprezę prowadził syn Państwa Gossów, Jakub Gossa, który wraz z żoną prowadzi obecnie stajnię oraz pensjonat w Sztumskim Polu. Na plac wjechało kilkadziesiąt koni z wielu okolicznych stajni. Byli to reprezentanci między innymi: Gospodarstwa Agroturystycznego „Pod lasem” z Piastowa, Stajni Rotmistrz Węgry im. 18 Pułku Ułanów z Grudziądza, Ludowego Klubu Jeździeckiego Nadwiślanin Miłosna Kwidzyn oraz wiele innych przyjaciół stajni Iskra. 
 
Krótką przemowę wygłosił inicjator powstania stajni, rotmistrz p. Mieczysław wraz  z synem Jakubem, którzy po krótce przedstawili wszystkich jeźdźców oraz przypomnieli trochę historii stajni. Na placu znalazła się także „babcia” klacz Iskra, obecnie 24 letnia, którą pokazywała p. Elżbieta Gossa. Klacz ta mimo wieku jest nadal w dobrej kondycji, co udowodniła wyrywając się i biegając wśród zgromadzonych koni. 
 
Po odprawie jeźdźcy podzieleni na kilka grup wybrali się do lasu na krótkie poszukiwanie lisa. Po powrocie wszyscy chętni wkroczyli na pastwisko na, którym odbywała się gonitwa prowadzona przez mastera. Uciekającym w tym roku był właściciel Stajni Jakub Gossa, który dosiadał klaczy Hania, dzięki, której w roku ubiegłym wyrywał lisa jadącemu na szybkiej i zwinnej klaczy Justa, Jakubowi Stachowiczowi.
 
PicasaIMG_6147.jpgPo kilku okrążeniach na rozgrzewkę rozpoczęła się zacięta rywalizacja, podczas której kilku jeźdźców rozstało się ze swoimi rumakami. Z tego też powodu rywalizacja została przerwana na chwilę i przeniesiona na teren bliżej lasu. Tam też ostatecznie lisia kita została złapana. Kiedy wydawało się już, że lis zostanie złapany, uciekający z lisem na ramieniu sprytnie przedarł się między dwoma drzewkami gubiąc na chwilę goniących. W końcu po długim, męczącym wyścigu, podczas, którego kilka osób było o krok od lisa, ostatecznie złapał kitę p. Przemysław Szewczyk z Rotmistrza Węgry. 
 
 
Po emocjonującej gonitwie miłośnicy jeździectwa mogli oglądać zmagania jeźdźców na parkurze podczas trzech konkursów rozgrywanych jako Towarzyskie Zawody w Skokach przez Przeszkody o Puchar Starosty Sztumskiego. Jako pierwszy rozegrany został konkurs mini LL na dokładność, w którym jeźdźcy rywalizowali o nagrody rzeczowe. Bardzo dobrze zaprezentowali się zawodnicy gospodarzy. Cztery pary przejechały parkur bezbłędnie w normie czasu. Po losowaniu wyniki tego konkursu prezentowały się następująco:
 
1 miejsce- Adrianna Wróblewska- Safran – KJ Bertyn Piastowo
2 miejsce- Anna Musiał – Kia – KJ Iskra Sztumskie Pole
3 miejsce – Alicja Kawicka – Playboy – KJ Iskra Sztumskie Pole 
4 miejsce- Anna Musiał – Kia – KJ Iskra Sztumskie Pole
 
Kolejny konkurs, to LL z trafieniem w normę czasu. Minimalnie do osiągnięcia idealnie równej normy czasu brakowało zawodnikowi ze Starogardu Gdańskiego, Piotrowi Kance.  Wyniki tego konkursu prezentowały się następująco:
 
1 miejsce – Piotr Kanka – Mendoza – KJ  Stado Starogard Gd. 
2 miejsce – Anna Herszfeld – Rokita- KJ Iskra sztumskie Pole
3 miejsce – Klaudia Rychłowska – Domena – KJ Iskra Sztumskie Pole
4 miejsce – Anna Wróblewska – Persja- KJ Iskra Sztumskie Pole
 
Ostatnim konkursem był konkurs klasy L, rozgrywany jako konkurs zwykły. W tym konkursie oprócz rywalizacji o nagrody rzeczowe nagrodą główną był puchar Starosty Powiatu Sztumskiego. Najszybszym i bezbłędnym okazał się przejazd zawodniczki z klubu Dom koni Lazar, Alicji Olszewskiej na Kolumbii. 
 
Ostateczne wyniki tego konkursu wyglądały następująco:
 
1 miejsce – Alicja Olszewska- Kolumbia – Dom Koni Lazar
2 miejsce – Piotr Kanka – Mendoza- KJ Stado Starogard Gd.
3 miejsce – Marcin Olszewski – Karmel- Dom Koni Lazar
4 miejsce – Roman Murach – Karst-  Pomorska Liga Jeździecka
 
PicasaIMG_6309.jpgPo sportowej rywalizacji widzowie mogli zobaczyć także pokaz sekcji jeździeckiej KJ Iskra wraz z prezentacją. Najliczniejszą ekipą była ekipa tzw. „krasnali” czyli najmniejszych dzieci należących do klubu Iskra. Kolejnym elementem był także Pony Games, czyli pokonywanie toru różnych przeszkód na koniach i kucykach. Najciekawszym elementem wymyślonym w tym konkursie była jazda z jabłkiem w ustach. Podczas imprezy była także możliwość przejażdżki na koniach, dla najmłodszych i nie tylko oraz przejażdżki po lesie bryczką. 
 
Wieczorem gdy opadły już sportowe emocje, o godzinie 18 rozpoczęła się tradycyjna biesiada hubertowska połączona z obchodami 15-lecia Stajni Iskra. Krótką przemowę wygłosił założyciel stajni, po czym licznie zgromadzeni mogli skosztować wielkiego tortu  przygotowanego specjalnie na tą okazję. Zabawa, jak to każda zabawa jeźdźców, trwała do białego rana, przy muzyce, tańcach oraz przepysznym jedzeniu. Zostanie zapamiętana jak każda przez wielu z uczestników. 
 
Zapraszamy do Stajni Iskra na koljną edycję Hubertusa! Ale w międzyczasie także na zawody w skokach przesz przeszkody oraz wyjątkowe obchody urodzin 25 letnich klaczy Iskra!
 
K.K
 
Wszystkie zdjęcia zamieszczone na portalu autorstwa ZABOOKUJ.eu są chronione prawami autorskimi i stanowią wyłączną własność portalu zabookuj.eu. Zabrania się kopiowania, reprodukowania, publikowania, umieszczania w Internecie, przesyłania, transmitowania, rozpowszechniania i/lub modyfikowania.
 

Zakup zdjęć możliwy jest także przez płatność elektroniczną DotPay
– zobacz wszystkie zdjęcia z tego wydarzenia w albumie Picassa, wybierz i skonsultuj się z nami  << kontakt >>
– otrzymasz link do dokonania transakcji on-line lub nr konta do płatności


GALERIA ZDJĘĆ PICASSA

Komentarze

Prześlij nam newsa