Hodowla

Apteczka w stajni

Apteczka w stajni
 
MG-A11.jpg
Czy to w miejscu pracy, czy w domu czy w samochodzie, zawsze powinniśmy mieć dostęp do podręcznej apteczki. Apteczka powinna być także w każdej stajni. W tym przypadku służyć ona ma podwójnie, zarówno dla ludzi i dla koni. Sprawa mogłaby wydawać się błacha, jednak taka nie jest. Wszystkim wydaje się, że wiedzą co powinna zawierać apteczka. Ale czy jest tak także w sytuacji  gdy apteczka ma służyć i jeźdźcom i koniom? 
 
Przede wszystkim apteczka powinna znajdować się w miejscu dostępnym i ogólnie znanym wszystkim pracującym, jeżdżącym a także odwiedzającym stajnie. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wybór metalowej apteczki, którą będziemy mogli zawiesić w korytarzu stajni, bądź siodlarni. Najważniejszym jednak jest samo wyposażenie apteczki. 

Wyposażenie
Dla jaśniejszego obrazu jak powinna wyglądać dobrze wyposażona apteczka, podzielimy ją na kilka rodzajów produktów dzięki, którym nasza apteczka nie zawiedzie nas w żadnej kryzysowej sytuacji (do przyjazdu lekarza, weterynarza). 
Najważniejszymi środkami, które powinny znaleźć się w apteczce są środki odkażające tak zwane środki antyseptyczne. Do takich środków możemy zaliczyć: 
Wodę utlenioną
Jodynę
Rivanol w żelu lub płynie
Pyoktaninę
Spirytus
Nadmanganian potasu (w postaci np. spray’ów jak Alluminium, Alu Spray)
 
Mamy już środki do odkażania, czym jednak to zrobić? 
Właśnie z tego też między innymi względu w stajennej apteczce powinny znajdować się:
Bandaże elastyczne
Waty opatrunkowe
Gazy
Kompresy jałowe
 
Te dwie grupy produktów są to rzeczy, które przydadzą się nam w przypadku udzielania pierwszej pomocy przy np. ranach, skaleczeniach, zadrapaniach, zwichnięciach itp. 
Konie są zwierzętami o delikatnym układzie pokarmowym, przez co czasem miewają kolki. Dlatego warto mieć w swojej apteczce środki rozkurczowe (oba środki dostępne na receptę): 
Biovetalgin
Nospa w ampułkach
 
Oczywiście w apteczce w stajni powinny się także znajdować przedmioty przydatne do różnych zabiegów często ratujących życie. Są to mianiowicie:
Strzykawki o różnych pojemnościach
Igły o różnym stopniu grubości
Rękawiczki jednorazowe
Sprzęt do lewatywy i robienia wlewów
Nożyczki z tępym końcem 
Spray do okażania narzędzi 
Latarka przenośna
 
Warto też mieć inne preparaty i maści na różne końskie dolegliwości. Dla koni w treningu przydatne bardzo będą różnego rodzaju preparaty chłodzące i rozgrzewające w zależności od potrzeb: 
Żel chłodzący
Żel rozgrzewający
Wcierka chłodząca
Wcierka rozgrzewająca
Glinka chłodząca 
Glinka rozgrzewająca
 
Przy codziennej opiece stajennej warto zaopatrzyć się także w maści: 
Maść na otarcia
Maść na grudę
Dziegieć, czyli smoła bukowa
 
Jednak zanim zaczniemy panikować, że naszym pupilem jest coś nie tak, warto zapamiętać podstawowe parametry życiowe konia. Temperatura ciała konia jest nieco wyższa niż człowieka i wynosi 37,5 do 38,5 stopnia. Oddech powinien mieścić się między 8 do 15 razy na minutę. Tętno w stanie spoczynku powinno wynosić 30-40 razy na minutę. 
 
Poniiżej podajemy kilka ważnych linków, gdzie można nabyć poszczególne produkty:
 
Apteczki
Preparaty Kerbl
Preparaty Hippika
Preparaty Pharmacare
Bandaże samoprzylepne
Bandaże elastyczne
Dutka
 
K.K
Komentarze

Prześlij nam newsa