Sport

Sprawdzian przed CSIO

15-17.05.2015

Ogólnopolskie Zawody w skokach przez przeszkody- Hipodrom Sopot 15-17.05.2015

     plaka1.jpgZaledwie tydzień po regionalnych zawodach w skokach przez przeszkody na terenie sopockiego Hipodromu odbyły się kolejne zawody, tym razem były to zawody rangi ogólnopolskiej. Przy okazji zawodów rozegrano także konkursy regionalne. Podczas trzech dni zawodów rozegrano w sumie 18 konkursów, w tym 9 zaliczanych do zawodów regionalnych. W konkursach regionalnych widzowie mogli obejrzeć niemal 250 przejazdów w ciągu trzech dni, w konkursach zaliczanych do konkursów ogólnopolskich zanotowano blisko 290 przejazdów.  Konkursy regionalne rozgrywane były w klasach L, P i N w piątek i sobotę oraz L1, P1 i N w niedzielę.
     Po konkursach regionalnych odbył się pierwszy z konkursów ogólnopolskich, konkurs Małej Rundy dwufazowy, który wygrała reprezentantka klubu Gałkowo, Monika Pasik na klaczy Anta Monika. Drugie miejsce zajęła Alicja Charuk na Jadze wyprzedzając Magdalenę Szturmowicz o zaledwie 0,19 sekundy. Kolejny konkurs, Średniej Rundy rozgrywany na zasadach konkursu zwykłego był popisem Grzegorza Psiuka, który na koniu Armani wygrał konkurs wyprzedzając… samego siebie na Cassato. Trzecie miejsce zajął równie utytułowany zawodnik., Łukasz Jończyk na kaszatanowatym Madżilu.
     Ostatni, najwyższy konkurs Dużej Rundy zwykły wygrał Błażej Gilla, który dosiadając wyhodowanego w Prudniku – Rodiala jako jedyny wśród 16 zawodników przejechał parkur na czysto. Drugie miejsce zajął Grzegorz Psiuk na Cadoro z czasem równo 68 sekund, wyprzedzając „o włos” (o 0,01 sekundy) Józefinę Siałkowską, która dosiadała doświadczonego w konkursach klasy Grand Prix, starszego aczkolwiek nadal ambitnego Cassino S.
     Sobotni poranek ponownie rozpoczął się od konkursu regionalnego klasy L. Później rozegrane zostały konkursy rozgrywane na wysokości 110 i 120 cm. Podobnie jak w piątek, sobotni konkurs Małej Rundy zwykły wygrała Monika Pasik na Anta Monika, pokonując parkur bezbłędnie w najszybszym czasie. Tuż za nią uplasował się Piotr Elminowski (Dom Koni Lazar) na Zavira A oraz Dawid Skiba na Chum Idol.
     Kolejny konkurs, Średniej Rundy wygrała Alicja Charuk na Jadze, która w obu fazach konkursu popisała się bezbłędnymi i najszybszymi przejazdami pośród wszystkich startujących zawodników. Z czasem o ponad 3 sekundy wolniejszym na drugim miejscu plasowała się Monika Pasik tym razem dosiadająca westfalskiego wałacha Dollar De Nuevo. Zawodniczka ta jeszcze na dwóch koniach uplasowała się w pierwszej ósemce konkursu. Trzecie miejsce zajęła reprezentantka bydgoskiego klubu Angelika Ojczenasz na Himalajusie.
Sobotni konkurs Dużej Rundy rozegrany została na zasadach konkursu dwufazowego. Pierwszą fazę „na czysto” pokonało 11 par z 17 startujących w tym konkursie. Pierwsze trzy miejsca zajęła podobnie jak w dniu poprzednim dwójka zawodników, Grzegorz Psiuk oraz Józefina Siałkowska. Grzegorz Psiuk wygrał konkurs tym razem na siwym ogierze Cassato, który wcześniej z powodzeniem startował pod Weronika Wilską. Drugi miejsce przypadło 18-letniej Józefinie Siałkowskiej na Cassino S. trzecie miejsce ponownie zajął Grzegorz Psiuk na Armani.
     Niedzielne konkursy inaczej niż w piątek i sobotę rozpoczęły się od zmagań w ramach zawodów ogólnopolskich, po nich rozegrano jeszcze trzy konkursy regionalne – L1, P1 oraz N. Finałowy konkurs Małej Rundy, jak można by się spodziewać wcześniej wygrała Monika Pasik na klaczy Anta Monika. Para Monika-Anta Monika (cóż za zbieżność imion), nie dała szans rywalom wygrywając wszystkie trzy konkursy Małej Rundy podczas zawodów w Sopocie. Pani Monika pokazała swoją dobrą formę w tym konkursie nie tylko na Ancie Monice, ale również na ogierze Don Espadron, z którym uplasowała się na miejscu trzecim. Drugie miejsce w tym konkursie zajęła 16-letnia Zuzanna Twardowska, która podobnie jak jej tata, reprezentuje barwy Ludowego Klubu Jeździeckiego Nadwiślanin Kwidzyn. Zuzanna dosiadała ogiera Corvus Z, który jeszcze do niedawna był intensywniej używany jako reproduktor na pomorzu w Stajni Państwa Sarnowskich w Goszynie. Czwarte miejsce zajęła Weronika Kaniewska dosiadająca wałacha Day Dream II S. Koń ten przez kilka lat użytkowany był, jako reproduktor podobnie jak Corvus Z, kryjąc w Stajni w Goszynie. Jednocześnie kontynuował też z powodzeniem pod Przemysławem Sarnowskim.
     Finałowy konkurs Średniej Rundy wygrała Angelika Ojczenasz na Himalajusie, która w sobotnim konkursie właśnie na tym koniu uplasowała się na miejscu trzecim. Drugie miejsce zajęła Zuzanna Żygowska na gniadym Lauderdale, która od zwyciężczyni konkursu była wolniejsza o jedynie 0,02 sekundy. Trzecie miejsce zajęła Józefina Siałkowska na Cassino S. Para ta we wszystkich trzech konkursach Średniej Rundy uplasowała się na podium.
     W ostatnim konkursie zawodów ogólnopolskich, konkurs finałowy Dużej Rundy, który rozegrany był na zasadach konkursu zwykłego z rozgrywką wystartowało 15 par. Zwycięską parą ponownie został Grzegorz Psiuk i siwy holsztyński ogier Cassato. Jak na Wicemistrza Polski przystało Pan Grzegorz popisał się szybką i bezbłędną jazdą, z czasem lepszym o 4 sekundy od Renaty Wójcik-Matelskiej (KJ Dilmar) na Dilmarze. Tylko tym dwóm parom udało się pokonać parkur podstawowy oraz rozgrywkę bez punktów karnych. Trzecie miejsce z jednym punktem karnym za czas zdobył Łukasz Troszczyński (KS Nad Wigrami) na Djarvi B.

 Wyniki końcowe

Zawody były ostatnim sprawdzianem przez zbliżającymi się wielkimi krokami Oficjalnymi Międzynarodowymi Zawodami w Skokach przez przeszkody CSIO *****. To pierwsza w historii jeździectwa w Polsce  impreza najwyższej rangi. Hipodrom Sopot jeszcze w roku ubiegłym organizował zawody CSIO na poziomie trzech gwiazdek. W tym roku udało się „przekoczyć” z trzech gwiazdek na pięć. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tym niezwykłym a i historycznym dla jeździectwa wydarzeniu.

K.K
 

Komentarze

Prześlij nam newsa