Hodowla

XV zjazd Akademii Hodowcy i Jeźdźca na CSIO w Sopocie

XV Zjazd – 6-7.06.2015, CSIO***** Sopot

xv_sopot.jpg

CSI5* Sopot to nie tylko sportowe emocje. To również doskonała okazja dla wszystkich miłośników koni do zdobycia wiedzy. Podczas naszych zawodów odbędzie się XV Zjazd Akademii Hodowcy i Jeźdźca, w ramach którego możecie wziąć udział w wykładach między innymi z zakresu fizjoterapii koni, weterynarii i psychologii i żywienia koni.

Udział dla wszystkich uczestników jest bezpłatny.

Po raz pierwszy Zjazd Akademii Hodowcy i Jeźdźca odbędzie się na pomorzu. Spotykamy się już po raz piętnasty. Tym razem podczas najbardziej prestiżowej imprezy jeździeckiej tego sezonu, zawodów jeździeckich w najwyższej światowej randze 5* – CSIO**** Sopot 2015. Tradycyjnie udział będzie bezpłatny dla wszystkich uczestników. Warunkiem jest jedynie posiadanie wejściówki na zawody.

Program XV Zjazdu Akademii Hodowcy i Jeźdźca:

Sobota (6.06.2015)

11:00-12:00 – Masaż i krioterapia jako profilaktyka w treningi sportowym koni
12:00-13:00 – Wpływ nanoplastrów na zachowanie konia – wybrane przypadki
13:00-14:00 – Dietetyka funkcjonalna jako strategia żywienia w profilaktyce i leczeniu wybranych zaburzeń endokrynologicznych u koni
                         użytkowanych sportowo oraz rekreacyjnie
14:00-15:00 – Horse Assisted Education, czyli jak konie uczą ludzi
15:00-16:00 – Dosiad przepuszczalny
16:00-17:00 – Nie kupuj konia w worku, czyli badanie kupno-sprzedaż

Niedziela (7.06.2015)

10:00-11:00 – Stałe pole magnetyczne w fizjoterapii koni
11:00-12:00 – Podstawy biomechaniki konia i jeźdźca
12:00-13:00 – Sztuka pasowania siodeł

Opisy wykładów

Masaż i krioterapia jako profilaktyka w treningi sportowym koni

Podczas wykładu dowiecie się między innymi jak samodzielnie ocenić kondycję mięśniową swojego wierzchowca i jak rozpoznawać niepożądane reakcje bólowe oraz w jaki sposób masaż i krioterapia może uzupełnić trening sportowy konia. Poprowadzi go Joanna Zdanowska – dyplomowanej masażystka koni metodą Equiter. W ciągu 15 lat pracy z końmi poznała wymagania stawiane koniom oraz specyfikę treningu w poszczególnych dyscyplinach, jak również problematykę związaną z urazami i procesem rekonwalescencji koni. Na co dzień ma pod swoją opieką kilka koni naszych czołowych zawodników.

Wpływ nanoplastrów na zachowanie konia – wybrane przypadki

W 2014 roku amerykański naukowiec David Schmidt skonstruował nowe bioelektrody w postaci nanoplastrów stworzone specjalnie dla koni. Technologia ta wykorzystuje zaawansowaną wiedzę z dziedziny biofizyki w celu wsparcia naturalnych procesów leczniczych organizmu. Jedną z możliwości jaką dają nam nanoplastry jest ich działanie na uspokojenie koni. Polepszenie relacji, większe zaufanie, ogólne uspokojenie i lepsza współpraca z jeźdźcem, to efekty jakie zaobserwowaliśmy podczas stosowania nanoplastrów. Co charakteryzuje tą metodę? Łatwość stosowania, szybkość działania, wysoka skuteczność. O wpływie nanoplastrów na zachowanie konia, na przykładzie wybranych przypadków opowie Sandra Kałużna z NanoTEAM, z wykształcenia zootechnik, technik weterynarii, doświadczony trener AcuLife

Dietetyka funkcjonalna jako strategia żywienia w profilaktyce i leczeniu wybranych zaburzeń endokrynologicznych u koni użytkowanych sportowo oraz rekreacyjnie

Współczesne formy użytkowania i chowu koni przyczyniają się do wzrostu zaburzeń metabolicznych nie tylko wśród koni ras prymitywnych, ale coraz częściej również gorącokrwistych. Do najczęściej spotykanych zalicza się otyłość (rozumianą w kontekście syndromu metabolicznego -EMS), chorobę Cushinga (ECS) oraz insulinooporność (IR). O roli żywności funkcjonalnej w zapobieganiu oraz leczeniu wybranych schorzeń endokrynologicznych u koni użytkowanych sportowo oraz rekreacyjnie, opowie mgr inż. tech. wet. Katarzyna Basińska, dietetyk koni ze specjalnością klinicznego żywienia koni (HippoVet+), doktorantka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Horse Assisted Education, czyli jak konie uczą ludzi

Zapraszamy na wykład Diny Zawadzkiej – trenera biznesu, od 12 lat związanej z branżą szkoleniową, master NLP, właścicielką konsorcjum doradczo-szkoleniowego Open Grupa Dobrych Trenerów oraz założycielką i koordynatorką zespołu trenerów oraz facylitatorów …Open by Horses. Prywatnie instruktorką sportu i rekreacji i zawodniczką dyscypliny skoków przez przeszkody z ponad 15-letnim stażem. Na swoim wykładzie Dina opowie o połączeniu tradycyjnych szkoleń samorozwojowych z pracą w asyście koni. O lustrze naszych intencji. O tym, dlaczego właśnie konie a nie psy, czy inne zwierzęta oraz jak samemu możesz wykorzystać kontakt z końmi na co dzień, by rozwijać i poprawiać relacje z ludźmi.

Dosiad przepuszczalny

Podczas swojego wykładu dowiecie się, co blokuje swobodę ciała jeźdźca oraz jak dążyć do osiągnięcia prze…puszczalności i symetrii, w działaniu pomocami z obu stron. O przepuszczalności mówi się w kwestii konia, a przecież to jeździec kształtuje jego ciało. Dlatego jeśli są w nim jakiekolwiek napięcia, to koń nie będzie w pełni rozumiał wysyłanych przez nie sygnałów. Wykład poprowadzi Natalia Jasicka-Krugiołka – fizjoterapeuta, absolwentka Akademii Medycznej w Poznaniu, specjalizuje się w psychosomatyce, miłośniczka koni, od wielu lat prowadzi gabinet szeroko pojętego masażu oraz terapii manualnej.

Nie kupuj konia w worku, czyli badanie kupno-sprzedaż

Na Zjeździe Akademii Hodowcy i Jeźdźca nie może zabraknąć lekarza weterynarii. Tym razem lek. wet. Grzegorz Chajęcki – absolwent Wydziału Weterynarii Wrocławskiej Akademii Rolniczej, delegat Weterynarii na największych zawodach jeździeckich w Polsce i za granicą.  Podczas swojego wykładu "Badanie kupno-sprzedaż koni" podpowie na co zwrócić szczególną uwagę kupując konia, wyjaśni co to jest TUV i nauczy nas "czytać" zdjęcia rtg.

Stałe pole magnetyczne w fizjoterapii koni

Ochraniacze magnetyczne, derki magnetyczne, magnetyczne podkładki. Chyba każdy się z nimi spotkał. Ale czy wiecie, na czym polega ich działanie i jaki mają wpływ na wasze konie? Na te i wiele innych pytań odpowie Magdalena Warszawska – pasjonatka jeździectwa i instruktor jazdy konnej. Swoją przygodę z końmi rozpoczęła 13 lat temu właśnie na sopockim Hipodromie. Studiuje fizjoterapię na jednej z trójmiejskich uczelni. Pasję do jeździectwa z powodzeniem łączy z nauką. Interesuje się zabiegami terapeutycznymi, profilaktycznymi i prozdrowotnymi oraz fizjologią ich działania. Szczególną uwagę poświęca fizykoterapii, której częścią jest terapia stałym polem magnetycznym. Magda opowie o stałym polu magnetycznym w fizjoterapii koni, wykorzystywanym z powodzeniem przez znaną chyba wszystkim miłośnikom koni firmę Torpol (www.torpol.eu/pl/swiat-koni). Dowiecie się między innymi jak działa magnetoterapia w odnowie biologicznej aparatu ruchu koni i w regeneracji i rekonwalescencji.

Podstawy biomechaniki konia i jeźdźca

Zapraszamy na wykład Dariusza Domagały, znanego doskonale uczestnikom dotychczasowych Zjazdów Akademii Hodowcy i Jeźdźca. Jego wykłady cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Poprowadzi wykład "Podstawy biomechaniki ruchu konia i jeźdźca". Tytuł wykładu zdradza już chyba wszystko. Darek podpowie też jak należy pracować siedząc w siodle, aby nie przeszkadzać koniowi w najlepszym wykorzystaniu jego potencjału. Wykład polecamy zarówno osobom, które jeżdżą sportowo, jak również rekreacyjnie.

Sztuka pasowania siodeł

Dobrze dopasowane siodło jest jednym z warunków zrównoważonego, prawidłowego dosiadu, a co za tym idzie – właściwego odziaływania na konia. Ma również ogromny wpływ na prawidłową motorykę ruchu konia, wydajność poszczególnych chodów oraz parabolę skoku. Właściwie dopasowane siodło pozwala także na uniknięcie bardzo często poważnych w skutkach urazów grzbietu, które mogą wykluczyć konia z użytkowania na wiele miesięcy. Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając siodło, jak powinno leżeć, jakie są skutki źle dopasowanego siodła? Na te i na wiele innych pytań odpowie Małgorzata Goetel – licencjonowany saddlefitter marki Stuben, związana z końmi od ponad 30 lat, czynna zawodniczka WKKW, licencjonowany trener PZJ.

www.ahij.pl

Komentarze

Prześlij nam newsa