Sport

Mistrzostwa Polski w skokach przez przeszkody 2015

02-04.07.2017

logo_mistrzostw_2-4_lipca.jpgW terminie 02-04 lipca 2015 roku rozgrane zostały Mistrzostwa Polski w skokach przez przeszkody w kategoriach: Dzieci, Juniorów, Młodych Jeźdźców i Seniorów. Mistrzostwa po raz kolejny odbyły się na terenie Farmy Sielanki w Warce koło Warszawy.

DZIECI
     Jako pierwsi w zmaganiach o tytuł Mistrza Polski zmierzyli się jeźdźcy w kategorii wiekowej dzieci (9-12 lat). Pierwszy z półfinałów rozegrany został na wysokości klasy N. Aż 8 z 16 startujących par pokonało parkur bezbłędnie. Tu najlepszą okazała się Julia Kuśnierczak na Orinoko W, wyprzedzając Aleksandrę Bolko z Jaszkowa. Podczas drugich półfinałach ponownie najlepszą okazała się Julia Kuśnierczak. Drugi czas w  konkursie i zerowy wynik uzyskała Ludwika Hrabska na Balou. Po dwóch półfinałach mieliśmy ex-aqueo pięć pierwszych miejsc. Do finału dostało się 10 najlepszych par, 4 z nich pokonały parkur I nawortu bezbłędnie. Wśród nich został wyłoniony zwyciezca. Tytuł Mistrzyni Polski w skokach w kategorii dzieci uzyskała Weronika Głowacka na Aronii, która pokonała wszystkie parkury półfinałów i finałów bezbłędnie. Tytuł Wicemistrza Polski uzyskała Julia Kuśnierczak. Brązowy medal przypadł Aleksandrze Bolko.

JUNIORZY
       Jako kolejne rozegrane zostały Mistrzostwa Polski Juniorów. Była to najliczniej obsadzona kategoria wiekowa. W pierwszych półfinałach wystartowało łącznie 58 par. Pierwszy półfinał rozgrywany jako konkurs klasy C1 szybkości wygrała Dajana Pawlicka na Bartino. Z czasem minimalnie gorszym drugie miejsce przypadło Agnieszce Cecudze na Fly Away Van  Het Haverho, a trzecie Joannie Marciniak na Chelsea Blue. Drugi półfinał rozgrywany również jako konkurs C1 szybkości wygrała Agnieszka Cecuga, druga była Marta Grundkowska, a trzecia Joanna Marciniak. W sobotę w pierwszym finale wystartowało 36 par, ukończyły 32 pary. Do drugiego nawrotu finału awansowało już tylko 17 par. Tylko dwóm zawodnikom udało się finałowy parkur pokonać bezbłędnie. Była to Joanna Marciniak oraz Adam Grzegorzewski. Ostatecznie tytuł Mistrza Polski kategorii Juniorów wywalczyła Joanna Marciniak. Tytuł Wicemistrzyni Polski zdobyła Agnieszka Cecuga, a Wicemistrza Adam Grzegorzewski.

MŁODZI JEŹDŹCY
aopłatek2.jpgW tej kategorii na parkurze w Warce zmierzyło się jedynie 17 par, z czego dwóch zawodników: Kamila Badowska i zeszłoroczny Mistrz Polski Juniorów Andrzej Opłatek wiekowo zaliczają się jeszcze do juniorów. To właśnie ten drugi zawodnik wygrał pierwszy półfinał, dosiadając pożyczonej od swojego trenera Krzysztofa Ludwiczaka, kasztanowatej Poli Loli L. Pomimo zrzutki para okazała się najszybszą wśród 17 startujących.  Drugie miejsce przypadło Krzysztofowi Okle, a trzecie Weronice Wilskiej. Drugi półfinał tym razem należał do Krzysztofa Okły, który wyprzedził Andrzeja Opłatka. Do finałowego pierwszego nawrotu zakwalifikowało się 10 par. Niestety szczęście opuściło Andrzeja Opłatka i w finałowych rozgrywkach ukończył oba parkury z wynikiem 8 punktów karnych. Ostatecznie Mistrzem Polski został Krzysztof Okła. Srebrną medalistką kategorii Młodych Jeźdźców została Weronika Wilska, a brązowym Andrzej Opłatek.

SENIORZY
DSC_0050.JPGKategoria Seniorów, jak co roku budziła największe emocje. Wszyscy byli ciekawi czy Jarosławowi Skrzyczyńskiemu uda się obronić tytuł Mistrza Polski. Pierwszy półfinał rozgrany został na wysokości 145 cm jako konkurs szybkości. Najszybciej parkur pokonał zeszłoroczny Wicemistrz Polski Grzegorz Psiuk, niestety z jednym błędem na przeszkodzie. Ukończył on parkur pierwszego półfinału na bardzo dobrym czwartym miejscu. Jak można było się spodziewać bezbłędnym i najszybszym okazał się broniący tytułu Mistrza Polski, Jarosław Skrzyczyński na Inferno. Drugie miejsce w tym konkursie przypadło Mściowojowi Kieconiowi na Ubrane. Trzeci w tym konkursie był Maksymilian Wechta, który zaczynał pod okiem Krzysztofa Ludwiczaka i po pierwszym półfinale zajmował miejsce szóste. Drugi półfinał rozegrany został  na wysokości 150 cm. Tu bezbłędnym i najszybszym okazał się dawny Mistrz Polski, Piotr Morsztyn na rewelacyjnie skaczącym Osadkowskim Van Halen. Tuż zanim uplasował się Łukasz Koza na Chito Blue, trzeci był Jarosław Skrzyczyński na Inferno. Świetnie pojechał również Dawid Kubiak, syn Grzegorza Kubiaka, którego miłośnikom skoków przez przeszkody przedstawiać nie trzeba. Do finałowych rozgrywek pierwsze trzy miejsca obejmowali: Skrzyczyński, Kubiak, Koza. W pierwszym nawrocie finału wystartowało 25 par, 4 z nich niestety nie ukończyły Mistrzostw. Był to między innymi Grzegorz Psiuk, zeszłoroczny Wicemistrz Polski, którego wierzchowiec Ares nabawił się niedużej kontuzji na parkurze. Finału nie ukończył również Tomasz Miśkiewicz, który podczas zeszłorocznych Mistrzostw Polski długi czas znajdował się w pierwszej trójce, ostatecznie zajmując miejsce 6. Warto podkreślić, że były to jego pierwsze Mistrzostwa Polski, jako senior. Tylko trzem  parom udało się pokonać bezbłędnie parkur pierwszego nawrotu finału. Dokonali tego: Jarosław Skrzczyński, Łukasz Koza oraz Maksymilian Wechta. Do finałowego drugiego nawrotu zakwalifikowało się 11 par: Jarosław Poręba, Stanisław Przedpełski, Mściwoj Kiecoń, Marika Słowińska, Michał Kaźmierczak, Dawid Kubiak, Piotr Morsztyn, Maksymilian Wechta, Łukasz Koza i Jaroslaw Skrzyczyński. Brązowy medal i tytuł II Wicemistrza Polski przypadł Maksymilianowi Wechcie. Srebrny medal i tytuł Wicemistrza Polski wywalczył Łukasz Koza. Mistrzem Polski, drugi rok z rzędu został Jarosław Skrzyczyński, który parkur półfinałowy na Inferno oraz na Crazy Quicku pokonał bezbłędnie, nie dając żadnych szans rywalom.