Konie

Jazda konna – czym jest?

Jazda konna – czym jest?

Myśląc o sporcie mamy w głowie albo aktywność indywidualną albo zespołową. Trzeci rodzaj sportu to taki, który odbywa się przy udziale jednego partnera. Nie rywalizujemy z nim, jest dla nas wspaniałym wsparciem, a jeśli dodamy, że jest nim zwierzę nikt już nie powinien mieć wątpliwości, że chodzi o jazdę konną.
Na pewno nie jest to sport łatwy. Wymaga wielu godzin pracy,
wysiłku i cierpliwości. Rozpoczynając swoją przygodę w siodle należy pamiętać o tym, że podstawowym elementem nauki jazdy konnej jest nawiązanie pozytywnej więzi z wierzchowcem.
Gdy poczuje nasz spokój, opanowanie, cierpliwość, to mamy gwarancję, że odwdzięczy się nam tym samym.
Dlaczego jeździectwo? 
Nauka jazdy na koniu z roku na rok staje się coraz bardziej popularnym rodzajem spędzania aktywnego wypoczynku. Powstają ośrodki jeździeckie, stadniny koni, mniejsze agroturystyki konne i stajnie dla koni. Wszystkie prześcigają się w swojej  ofercie: obozy jeździeckie, ferie w siodle, wczasy w siodle i weekendy
w siodle, a to tylko mała część (więcej o tym jaki ośrodek wybrać
i idealną ofertę dla siebie już  wkrótce, w kolejnym artykule).
Uwzględniając wszystkie pozytywne aspekty jeździectwa nie mamy się czemu  dziwić, bo przede wszystkim zapewnia nam bliski kontakt z tymi wspaniałymi,  szlachetnymi zwierzętami jakimi
są konie. I nie myślimy tu tylko o ich oczywistym pięknie, uosobieniu siły
i gracji, ale również o  wielu innych cechach, które są o wiele ważniejsze niż uroda – lojalność, oddanie i  zaufanie. Gdy mamy do czynienia z koniem o łagodnym charakterze, możemy się  spodziewać, że będzie doskonałym towarzyszem niezapomnianych przygód.
Zalety jazdy konnej
Dobroczynny wpływ koni na człowieka jest oczywisty.Oprócz oddziaływania na sferę fizyczną człowieka –stymulacja niemal wszystkich mięśni ciała (zwłaszcza nóg, pośladków, brzucha, kręgosłupa), kształtowanie prostej postawy, poprawa wydolności serca, układu krążenia i ogólnej kondycji, a także obniżanie ciśnienia i napięć związanych ze stresem – jazda konna oddziałuje również na sferę psychiczną. Zwiększa pewność siebie, kształtuje odpowiedzialność, rozwija umiejętności współdziałania w grupie
i obowiązkowość. Zdobywamy przy tym bezgranicznego przyjaciela – oddanego i wiernego.
Jazda konna posiada tak wiele plusów, że trudno je wszystkie wymienić i zliczyć. Jedno jest jednak pewne, oprócz podstawowych zalet, którymi cechują się niemal wszystkie sporty,jeździectwo ma tą przewagę, że dzięki kontaktom ze zwierzęciem nauka jazdy konnej to coś więcej niż zwyczajny sport. Wpływa pozytywnie nie tylko na nasze ciało, ale również na ducha. Warto też wspomnieć o jej terapeutycznych właściwościach, co zapewne wpływa na popularność tej dyscypliny.
Przyjemne
Osoby, które rozpoczęły już swoją przygodę w siodle doskonale wiedzą jak przyjemnie jest wybrać się na przejażdżkę po lesie, łąkach czy polach i wraz z przyjaciółmi przemierzać leśne dukty, przeskakiwać naturalne przeszkody lub pławić się w wodzie. Wcześniej jednak należy zdobyć wiele umiejętności – nie możemy przeceniać własnych sił, ani umiejętności konia.
Początki mogą wydawać się trudne, zwłaszcza, że każdy koń jest inny i trzeba wyczuć jego charakter. Z jednymi można szybko się zaprzyjaźnić, inne potrzebują na to więcej czasu. Jednak jeśli nauczymy się podstawowych zasad jazdy konnej, bardzo szybko będziemy odczuwać ogromną przyjemność z obcowania z tym zwierzęciem. Zdobędziemy zdolność budzenia zaufania u konia. A wtedy jazda w terenie, galop po nadwiślańskich wałach to tylko niektóre z przeżyć, jakich możemy doświadczyć. Jeśli mamy swojego konia bądź ujeżdżamy zawsze tego samego rumaka, po pewnym czasie wyczujemy harmonię rodzącą się między koniem, a jeźdźcem. Płynne ruchy, które są warunkiem poprawnej jazdy, to efekt współpracy człowieka ze zwierzęciem. Poczucie, że taka harmonia została osiągnięta, zwiększa radość, jaką czerpiemy.
Zdrowo
Nie tylko miłośnicy koni decydują się na uprawianie jeździectwa. Podczas jazdy konnej pracują nie tylko mięśnie ud, łydek,
ale również i górne partie mięśni. Dodatkowo jazda konna doskonale rozluźnia i rozciąga nasze mięśnie, co oczywiście pozytywnie wpływa na naszą sylwetkę. Jazda na koniu wskazana jest dla tych, którzy borykają się z rozmaitymi problemami zdrowotnymi. Począwszy od terapii z wykorzystaniem koni (hipoterapia), która jest stosowana w przypadku osób niepełnosprawnych, po ćwiczenia wskazane przy wadach postawy. Łagodne, kołyszące ruchy, jakie wykonuje koń w stępie rozluźniają mięśniei jednocześnie wymuszają poprawną postawę. Podczas jazdy mięśnie ulegają rozluźnieniu, rozciągnięciu oraz wzmocnieniu, co powoduje, że wady postawy można zatrzymać i przygotować mięśnie do utrzymania prawidłowego ustawienia.
Jazda konna wpływa również pozytywnie na poprawę pracy układu krążenia oraz oddechowego. Wszystko to odbywa się bardzo łagodnie i stopniowo, dlatego też terapia wymaga czasu, jednak efekty są niemal pewne.
Dla ducha
Obcowanie z końmi ma również zbawienny wpływ na psychikę człowieka. Jazda konna to nie tylko sama przyjemność i satysfakcja płynąca z owocnej współpracy i przy okazji zabawy ze zwierzęciem. Specjaliści zalecają jazdę konną również w przypadkach zaburzeń emocjonalnych, jak i w sytuacjach niedostosowania społecznego. Relaksujące ruchy, jakie odczuwamy podczas jazdy konnej odprężają, uspakajają oraz powodują, że lepiej rozumiemy siebie i własne ciało, a dzięki temu łatwiej współpracuje nam się z otoczeniem.
Koń jest zwierzęciem spokojnym i rozumnym, dlatego też tak dobrze udaje się człowiekowi nawiązać z nim współpracę. Niezliczona ilość korzyści i przyjemności, jakie z tej współpracy wynikają, pokazują, że koń jest doskonałym przyjacielem i towarzyszem człowieka.
Zabookuj
Komentarze

Prześlij nam newsa