Sport

Mistrzostwa Europy Juniorów w WKKW – Biały Bór

13-16.08.2015

W dniach 13-16 sierpnia br. na hipodromie w Białym Borze odbyły się Mistrzostwa Europy Juniorów w WKKW. W rywalizacji udział wzięło 77 zawodników z kilkunastu krajów Europy. Wśród zawodników nie zabrakło Polaków, którzy startowali w konkursie indywidualnym oraz byli klasyfikowani w konkursie drużynowym. Niestety żadnemu z 11 Polskich zawodników nie udało się ukończyć Mistrzostwa w pierwszej dziesiątce. Polskę reprezentowali:

Oliwia Sałyga – Promyk

IMG_9605.JPG           Ze względu na dużą liczbę uczestników próba ujeżdżenia rozegrana została w czwartek i piątek.  Najlepszą polską parą w próbie ujeżdżenia okazała się Małgorzata Cybulska na Sir Scotty, która po pierwszym dniu zmagań zajęła 12 pozycję. Na 15 miejscu uplasował się Mateusz Sarnecki na Ebonicie. Po pierwszym dniu prowadzenie objęła Niemka Johanna Zantop na 10-letnim FBW Santana’s Boy.

W sobotę młodzi zawodnicy zmierzyli się w próbie terenowej.Na trasie crossu wymierzącej 4300 metrów juniorzy mieli do pokonania 19 przeszkód wykonując 30 skoków.Tempo wynosiło 520 metrów na minutę.Gospodarz toru postarał się o bardzo ładne i efektowne przeszkody, jak na Mistrzostwa Europy przystało.Najciekawszą z nich była przeszkoda numer 6 i 9. (FOTO PONIŻEJ)

Próbę terenową ukończyło 61 par. Niestety w gronie zawodników, którzy nie ukończyli crossu znalazła się czwórka Polaków: Julia Elzanowska, Adrianna Szczepara, Oliwia Sałyga oraz Mateusz Sarnecki. Bez błędów na przeszkodach trasę crossu pokonało 40 par. Osiem z nich zrobiło to również bez punktów karnych za przekroczenie normy czasu.  Po dwóch dniach prowadzenia nie oddała nadal Niemka Johanna Zantop, przed Francuzem Victorem Levecque i Niemką Hanną Knuppel. Zarówno po próbie ujeżdżenia jak i próbie terenowej w klasyfikacji drużynowej na prowadzenie wyszli Niemcy.  Na drugiej pozycji znaleźli się Francuzi, którzy wymienili się miejscami z Brytyjczykami.

IMG_9657.JPG           Trzeciego, ostatniego dnia próby dopisała zarówno pogoda jak i publiczność. Widzowie mogli podziwiać młodych dobrze zapowiadających się jeźdźców, jak radzą sobie w finałowej próbie skoków przez przeszkody. Do konkursu przystąpiło 61 par. Zawodnikom największą trudność sprawił nie tyle sam parkur, co norma czasu, w której sporo par się nie zmieściło. Pomimo jednej zrzutki Johannie Zantop udało się, z przewagą 2,8 punktu zdobyć złoty medal Mistrzostw Europy Juniorów.  Na drugie miejsce awansował z trzeciego, Victtor Levecque na Phunambule Des Auges. Brązowy medal wywalcvzyła również Niemka, Hanna Knuppel na Carismo 22. O pechu może mówić zawodniczka z Niemiec, Jerome Robine, która przez jedną zrzutkę z drugiego miejsca spadła na najmniej lubiane przez sportowców miejsce czwarte. Z Polaków najlepszy wynik uzyskała Wiktoria Knap na doświadczonym Orsku, którego był to ostatni start na zawodach. Wałach ten odchodzi na zasłużoną emeeryturę. Para ta ostatecznie zajęła miejsce 28. Kolejni Polacy uplasowali się na miejscu 40 – Jakub Kreft na Corrnero, 42- Gabriela Klimkowicz na Majorze, 44 – Anna Bortnik na Black and White, 46- Małgorzata Cybulska na Sir Scotty oraz na miejscu 46.

W klasyfikacji drużynowej złoty medal zdobyła drużyna Niemiecka, która prowadziła od pierwszego do ostatniego dnia próby, nie dając szans rywalom. Niemiecki przepis na sukces zawierał cztery składniki, same juniorki: Hannę Knuppel, Rominę Engelberth, Larę Schapmann oraz Johannę Zantop. Szefem ekipy był Pan Karl Heinz Nothofer.  Srebrny medal wywalczyła drużyna Francji, w składzie: Soizic Lefevre, Justine Bonnet, Victor Levecque oraz Thais Meheust. Brązowy medal Mistrzostw Europy Juniorów wywalczyła drużyna Wielkiej Brytanii w składzie: Charlotte East, Charlotte Bacon, Alex Kennedy oraz Sam Ecroyd. Polska ostatecznie zmaganie drużynowe ukończyła na miejscu 10.

IMG_9390.JPG           Po konkursie odbyła się uroczysta dekoracja zwycięzców. Najpierw rozdano medale drużynowe, następnie medale indywidualne. Po rozdaniu medali, wręczono również nagrody specjalne. Pierwszą z nich była nagroda dla najlepszego zawodnika podczas próby terenowej. Nagrodę otrzymała zawodniczka, która pokonała cross bezbłędnie i była najbliżej ustalonego tempa 520 metrów na minutę. Nagrodę tą ostrzymała Klara Liden Kiraly.Kolejną nagrodą specjalną była nagroda „Fair Play”. Puchar ręcznie wykonany ze szkła w kształcie konie ufundowany został przez nasz portal Zabookuj.eu. Nagroda powędrowała w ręce niezwykle sympatycznej zawodniczki z Finlandii, Erin Losvik. Ostatnia nagroda specjalna, była nieco bardziej symboliczna. Była to nagroda specjalna dla odchodzącego na zasłużoną emeryturę wałachowi Orsk, który odnosił liczne sukcesy pod Michałem Knapem oraz jego siostrą Wiktorią. Dużym wyróżnieniem został odznaczony Bogusław Jarecki, który otrzymał Odznakę Honorowego Gryfa Zachodniopomorskiego, za zasługi sportowe.

Gratulujemy zwycięzcom, szefom ekip oraz wszystkim zawodnikom. Gratulujemy również organizatorom, bez których nie mogłyby odbyć się tak ważne zawody w Europie.

K.K

__________________________________________________________________________________________________________

W dniach 13-16 sierpnia na hipodrom w Białym Borze zjechali się najlepsi zawodnicy startujący w dyscyplinie WKKW Centrum Szkolenia Jeździeckiego Coval w Białym Borze może poszczycić się organizacją prestiżowego wydarzenia jakim są Mistrzostwa Europy Juniorów w WKKW. O tytuł Mistrza Europy walczy 77 zawodników.