Konie

Gruda

Gruda – dlaczego się pojawia i jak z nią walczyć?

Co to jest gruda?

Gruda – inaczej wysiękowe zapalenie skóry, które jest wynikiem przenikania się wielu czynników.
Gruda atakuje najczęściej podeszwową stronę pęciny, od piętki wzwyż do stawu pęcinowego. W skrajnych przypadkach może atakować śródręcze, bądź śródstopie atakując wszystkie 4 kończyn.
Główną przyczyną grudy jest bakteria DERMAPHILLUS CONGOLENSIS należąca do promieniowców. Zdarza się często, że
towarzyszą jej grzyby, inne bakterie, wirusy i świerzbowce.
Przy wielogatunkowej infekcji leczenie grudy staje się trudne i długotrwałe.

Skąd gruda u mojego konia?

Mówi się, że najbardziej narażone na grudę są konie utrzymywane w brudnych stajniach, na głębokiej ściółce i przebywające na błotnistych padokach. Okazuje się jednak, że schorzenie to dotyczy również koni zadbanych i utrzymywanych w suchych stajniach.
Grudzie sprzyjają również odmiany na nogach, dowodzi to, że skóra pozbawiona barwnika jest bardziej podatna na wszelkiego typu zarażenie grudą.
Naturalnym siedliskiem bakterii są uszkodzenia: otarcia czy zranienia, które automatycznie stają się wrotami dla wnikania bakterii i innych patogenów.
Zarażone konie, u których infekcje wywołane przez bakterię mają charakter utajony lub przewlekły. Należy pamiętać, że w strupach bakteria może przetrwać miesiącami. Konie mogą zarażać się jeden od drugiego, bądź przez zainfekowane przybory do czyszczenia. Jeżeli gruda zainfekuje grzbiet innego konia możemy przenieść grudę na swojego wierzchowca używając tego samego siodła, ochraniaczy czy czapraka.

Objawy

Czas inkubacji schorzenia to około dwóch tygodni. Początkowo objawy trudno dostrzec gołym okiem, ponieważ przykryte są sierścią, dopiero po dotknięciu pęciny można wyczuć niewielkie, suche strupki, które powstały w wyniku sklejania się wysięku z sierścią konia.
W późniejszym okresie na pęcinie oraz piętce tworzą się duże strupy wyglądem przypominające zaschnięte błoto.
Choroba w kolejnych fazach atakuje co raz głębsze warstwy skóry powodując wysiękowe zapalenie skóry, tworzenie się zrogowaciałych ran i guzowatych narośli. Dotknięcie konia w chorobowo zmienione miejsca zwyczaj powoduje silną reakcję bólową, pojawia się obrzęk a w skrajnych sytuacjach może dochodzić do kulawizny, obrzęku węzłów chłonnych, gorączki i braku łaknienia, a nawet zapalenia ścięgien.

W skrajnych przypadkach pojawia się:
– obrzęk
– kulawizna
– obrzęk węzłów chłonnych
– gorączka
– brak łaknienia
– zapalenie ścięgien

Nieleczona gruda może przenosić się na inne partie ciała takie jak nadgarstki, podbrzusze czy grzbiet .

Doskonałym preparatem do leczenia grudy jest DERMASEPT Gel.
Zdjęcia przedstawiają proces leczenia przewlekłej grudy.
Okres leczenia ok 4 tygodni.

DERMASEPT Gel – nowoczesny i naturalny sposób na grudę

Innowacyjny preparat przeznaczony do stosowania w miejscu uszkodzonych tkanek w przypadku pojawienia się grudy u koni, wspomagający naturalne procesy odbudowy i regeneracji skóry.
Stworzony w oparciu o najnowszą wiedzę z dziedziny biotechnologii z wykorzystaniem nanokoloidów srebra i miedzi. Dodatek olejku z drzewa herbacianego tworzy warstwę ochronną, zabezpieczającą zmienione chorobowo miejsca przed ponowną infekcją.
Eozyna i allantoina które zawarte są w preparacie, aktywnie wspomagają procesy gojenia i odrost sierści w miejscu uszkodzenia.
DERMASEPT Gel sprzyja wytwarzaniu naturalnej bariery ochronnej uniemożliwiając wtórne wnikanie grzybów i pleśni.
Szybko przenika do głębokich warstw skóry, bezpieczny i nie wywołujący uczucia „pieczenia”.

Producent: OVER GROUP – OVER HORSE

Komentarze

Prześlij nam newsa