Lifestyle

Wielcy nieobecni

Wielcy nieobecni 
 
Początek listopada. Piękna Polska złota jesień, liście spadają z drzew. Wszędzie jest kolorowo. Kolor złoty przeplata się z czerwienią. W takich okolicznościach w tym roku odwiedzaliśmy bliskie nam osoby oraz członków rodziny, których nie ma już z nami. 
Ale to także czas, kiedy my miłośnicy koni, wspominamy konie, które odeszły. I te sportowe, których imię wszyscy kojarzyli z zawodów. I te „nasze”, które były wielkimi końskimi miłościami. 
 
W ostatnim czasie odeszło kilka znaczących „końskich gwiazd”.  Warto przypomnieć sobie kilka z nich. Rok 2015 pomimo, że jeszcze się nie skończył zabrał ze sobą takie zagraniczne „gwiazdy” jak: wybitny skoczków i reproduktor jak Landor S i Nabab De Reve, świetny skoczek Quito de Baussy. Na wieczne zielone pastwiska w tym roku odeszły także polskie konie takie jak: Banita, Bibigar,Carat 43, Euforia czy Pianissima, której miłośnikom koni arabskich przedstawiać nikomu nie trzeba. 
 
Landor S – gniady oldenburski ogier, urodzony w 1991 roku, wnuk legendarnego Landgrafa I od strony ojca, w którego żyłach płynie także krew ogiera Gotthard. Landor S, jako 7 latek zaczął udane starty w konkursach klasy S (nasz odpowiednik klasy C) oraz Grand Prix, wielokrotnie zwyciężając. Równolegle z karierą sportową, ogier ten był użytkowany, jako reproduktor, pozostawiając po sobie ponad 40 ogierów. Najbardziej znanym jego potomkiem jest Blue Loyd, który pod Cianem O’Connorem zdobył brązowy medal podczas Igrzyska Olimipijskich w Londynie. 
 
Nabab De Reve – gniady ogier, urodzony w 1990 roku. Nabab De Reve był synem legendarnego już Quidam De Revel. Do największych sportowych osiągnięć ogiera należał między innymi brązowy medal drużynowo podczas Mistrzostw Świata w Jereze de la Frontera (2002) pod Phillippe Le Jeune. W tym samym roku zajął 15 miejsce w światowym rankingu koni skokowych. 
 
Quito de Baussy – gniady ogier urodzony 1982 roku rasy Selle Francais. Syn legendarnego Jalisco B, który dał takie sławy jak Quidam de Revel czy Papillon Rouge. Ogier ten wyróżnił się swoją karierą sportową, zdobywając medale podczas Mistrzostw Europy, Mistrzostw Świata oraz Igrzysk Olimpijskich pod Ericiem Navetem. Do jego największych sukcesów należy Mistrzostwo Świata indywidualnie i  drużynowo w Sztokholmie (1990),  wygrane konkursy Grand Prix w Madrycie (1992), Paryżu  (1992), Zurychu (1992). Quito de Baussy pozostawił po sobie kilkanaście uznanych ogierów oraz stawkę matek.
 
Banita –  ciemnogniady ogier małopolski, urodzony w 1992 roku w Stadninie Koni w Ochabach. Banita to syn pełnej krwi ogiera Arcus, który dwukrotnie zdobywał tytuł Mistrza Polski w skokach pod Grzegorzem Kubiakiem (1988,1989). Początkowo startował w wyścigach trzy razy wygrywając, dwukrotnie zajął drugie miejsce i raz miejsce trzecie. Następnie rozpoczął udaną karierę w skokach przez przeszkody.  
 
Bibigar – kary małopolski ogier urodzony w 1993 roku  w Stadninie Koni Walewice. Syn wielce zasłużonego dla hodowli koni małopolskich ogiera Emetyt. Matka jego, Beksa ma za sobą bardzo udane starty w WKKW. Przez kilka lat stacjonował w Żywcu w KJK Bolix.
 
Joker – kasztanowaty ogiery urodzony w 1993 roku w Stadninie Koni w Prudniku. Ogier ten wyróżnił się nie tyle karierą hodowlaną, co karierą sportową. Joker przez 10 lat startował w konkurencji skoków przez przeszkody pod Piotrem Morsztynem, odnosząc liczne sukcesy. To właśnie za sprawą Jokera oraz klaczy Bretania w 2002 roku Piotr Morsztyn po raz drugi wówczas w swojej karierze sięga po tytuł Mistrza Polski. 
 
Pianissima – najsłynniejsza polska klacz arabska, której miłośnikom tej rasy przedstawiać nie trzeba. Pianissima urodziła się w 2003 roku w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim. Mówiono o niej, że zdobyła wszystko, co było do zdobycia. Jej kariera pokazowa rozpoczęła się już od startu w kategorii klaczy rocznych. W ciągu czterech lat kariery pokazowej Pianissima dwukrotnie była „trójkoronowa”- wygrała Puchar Narodów, Czempionat Europy i Czempionat Świata, zarówno w kategorii klaczy młodszych jak i klaczy starszych.  Była pierwszą w historii klaczą utytułowaną Platynową Czempionką Świata. Padła nagle, pomimo natychmiastowej pomocy, nie udało się jej uratować. 
 
Euforia – gniada klacz urodzona w 1997 roku. Wyhodowana przez Pana Rindaldo Kwieconia, ojca Mściowoja (3 krotnego Mistrza Polski) i Nawojki, którzy z powodzeniem startują w najtrudniejszych konkursach w skokach przez przeszkody. Euforia starty w skokach rozpoczynała od startów na Mistrzostwach Polski Młodych Koni pod Dawidem Rakoczym. Największe sukcesy klacz odnosiła pod Mściwojem Kieconiem, z którym tworzyła parę ponad 7 lat. Euforia klacz, o wielkim sercu do skoków w duży sport wprowadzała także innych zawodników takich jak siostra Mściwoja, Nawojka, Krzysztof Okła czy Wiktoria Mrugała. 
 
 
KK
 
Komentarze

Prześlij nam newsa