Wiadomości

Wielki szum i petycje protestowe

Wielki szum, czyli słów kilka o odwołaniu ze stanowisk dyrektorskich wybitnych znawców hodowli koni arabskich.

DSC_1498_kopia.jpgPiątek 19 lutego na długo zapadnie w pamięci hodowcą i miłośnikom koni arabskich. Agencja Nieruchomości Rolnych dokonała zaskakujących zmian w zarządzie Stadniny Koni w Janowie Podlaskim oraz Stadninie Koni w Michałowie. Prezes SK Janów Podlaski – Marek Trela oraz prezes SK Michałów – Jerzy Białobok zostali odwołani z pełnionych przez siebie funkcji. Odwołana ze swojego stanowiska została także Anna Strojanowska, inspektor ds. hodowli koni ANR, jednocześnie międzynarodowy sędzia koni arabskich.

Dopiero wczoraj rano na stronie internetowej Agencji Nieruchomości Rolnych pojawiło się uzasadnienie odwołania  trzech wieloletnich specjalistów w świecie hodowli koni arabskich. ANR jako przyczynę odwołania podaje artykuł 203 Kodeksu Spółek Handlowych tj. m.in.”Członek zarządu może być w każdym czasie odwołany uchwałą wspólników. Nie pozbawia go to roszczeń ze stosunku pracy lub innego stosunku prawnego dotyczącego pełnienia funkcji członka zarządu”.

Decyzja ANR wywołała wielkie poruszenie w środowisku hodowców koni arabskich nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Sprawa została skomentowana między innymi przez: rodzinę założycieli Stadniny Koni w Michałowie, profesor Krystynę Chmiel – znawcę koni arabskich i hodowcę.

Marek Trela – związany ze Stadniną Koni w Janowie Podlaskim od 1978 roku. Początkowo, jako praktykant, lekarz weterynarii. Stanowisko prezesa stadniny pełnił od 2000 roku. Wybitny specjalista i znawca koni arabskich. To za jego kadencji wyhodowana została klacz Pianissima, najsłynniejsza polska klacz arabska, która zdobyła wszystko co było do zdobycia, wygrywając Puchar Narodów oraz uzyskujący tytuły Czempionki Europy oraz Świata kilkukrotnie. W ubiegłym roku podczas aukcji padł rekord, 10-letnią siwą klacz Pepitę sprzedano za 1,4 miliona euro. Klacz podobnie jak Pianissima, urodziła się za kadencji Pana Marka Treli. Jak cenioną postacią w środowisku jest już niestety, były prezes stadniny świadczy także fakt, iż na początku lutego br. został on Wiceprzewodniczącym Światowej Organizacji Koni Arabskich (World Arabian Horse Organisation – skrót WAHO).

Jerzy Białobok – pracę w Stadninie Koni w Michałowie rozpoczął w 1979 roku. Konie arabskie michałowskiej hodowli także są znane na całym świecie. W ubiegłym roku najdroższy koń aukcji „Pride of Poland” wyhodowany w Michałowie został sprzedany za 625 tysięcy euro. Była to siwa klacz Pistoria. W 2010 roku Pan Jerzy otrzymał nagrodę dla najlepszego hodowcy koni arabskich na świecie.

Agencja Nieruchomości Rolnych podała nazwiska dwóch osób, które będą obecnie pełnić funkcje prezesów stadnin w Janowie Podlaskim i Michałowie.

Prezesem Stadniny Koni w Michałowie została Pani Anna Durmała – z wykształcenia zootechnik, wcześniej przez 6 lat pracowała jako kierownik Stadniny Koni Arabskich „Ewex Arabians” w Trzyciążu.

Prezesem Stadniny Koni w Janowie Podlaskim został Pan Marek Skomorowski, który wcześniej był zastępcą prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W rozmowie z telewizją Polsat News mówi” Czuję, że będzie to moje nowe hobby, z koniami nie miałem nigdy wiele do czynienia do znaczy wiem o co chodzi, ale teraz poznam bardziej”. Niestety słowa te, dobrze nie wróżą na przyszłość polskiej hodowli koni arabskich. A w przyszłym roku Stadnina Koni w Janowie Podlaskim świętować będzie 200-lecie powstania.

W Internecie pojawił się list otwarty w dwóch jednakowo brzmiących egzemplarzach skierowany do Pana Krzysztofa Jurgiela (Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi)  i Waldemara Humięckiego (prezesa ANR) oraz do pani Premier Beaty Szydło. List jest formą prośby o rozważenie piątkowych decyzji oraz wyrazem zaniepokojenia panującego w środowisku hodowców co do przyszłości naszych pięknych arabów.

Petycję podpisało już ponad 3 tysiące osób.

Aby dołączyć się do inicjatywy:

– Pobrać dwa pliki dostępne poniżej:

List otwarty do_PrezesaANR.pdf [40.48 kb] 

List otwarty do_Ministra_Rol.pdf [40.06 kb] 

– Podpisać odręcznie imieniem i nazwiskiem oraz adresem zamieszkania

– Przesłać na adresy mailowe dostępne poniżej (mail powinien być podpisany imieniem i nazwiskiem i adresem nadawcy)

Minister Rolnictwa:  sekretariatbm@minrol.gov.pl

Rzecznik Prasowy Ministerstwa: rzecznik.prasowy@minrol.gov.pl

 Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych: anr@anr.gov.pl

 Rzecznik Prasowy ANR: rzecznik@anr.gov.pl

Petycję do pani Premier Beaty Szydło „Protest przeciwko inwazji PiS na stadniny arabskie” podpisało już ponad 9 tysiecy osób.
Dołącz takze do tej inicjatywy. Petycję  można podpisać <tutaj>

K.K.

Komentarze

Prześlij nam newsa