Lifestyle

Życzenia od kury nioski

Życzenia od kury nioski

Okres Świąt Wielkanocnych to czas wzmożonej konsumpcji jaj. Dzięki systemowi oznaczania jaj możemy poznać ich pochodzenie. Jak co roku, Klub Gaja apeluje do konsumentów: „Kupujcie jajka z głową” czyli takie, które oznaczone są numerem 0 i 1. Te cyfry to gwarancja, że jajka pochodziły od kur, których dobrostan oraz naturalne zachowania zostały poszanowane.

FB_kura.jpg

Kura jest jednym z najczęściej wykorzystywanych zwierząt w przemyśle. W Polsce hoduje się ponad 42 mln kur niosek w sposób przemysłowy, z czego ponad 38 mln zwierząt trzymana jest w klatkach. Jajka z numerem 3 pochodzą właśnie z takiego chowu. Kury z hodowli klatkowej nigdy nie wychodzą na zewnątrz, nie mogą grzebać w piasku ani wygrzewać się na słońcu. Rocznie 1 kura nioska „produkuje” nawet do 300 jaj. W naturalnych warunkach kury mogłyby żyć nawet około 8 lat. W hodowli przemysłowej, po roku ich wydajność spada, wtedy wysyłane do rzeźni. Jaja z numerem 2 pochodzą z hodowli ściółkowej, gdzie kury trzymane są w zamkniętych halach produkcyjnych.

W Polsce rocznie konsumuje się ponad 10 miliardów jaj z czego większość to jajka 3 pochodzące z hodowli klatkowej.

Dlatego też co roku, Klub Gaja przed Wielkanocą, zwraca się do konsumentów by kupowali jajka o numerach 0 – z chowu ekologicznego oraz 1 – z wolnego wybiegu. Oznacza to, że kury mieszkają w kurnikach, mogą wychodzić na wybieg, wygrzewać się na słońcu, grzebać w ziemi, swobodnie się poruszać. W chowie ekologicznym dodatkowo mają zapewnioną naturalną, certyfikowaną paszę – ziarna zbóż, świeże zioła i trawy. Warto zapłacić wyższą cenę kupując jajka z numerem 0 i 1, ponieważ w ten sposób wspieramy wolny chów kur!

***

Klub Gaja, jako pierwszy w Polsce (2005 r.) podjął szeroką akcję informacyjną dotyczącą ferm kurzych i oznakowań jaj odpowiadających warunkom, w których trzymane są zwierzęta. Pionierskim przedsięwzięciem był polsko – czesko – słowacko – węgierski projekt badawczy nt.  sprzedaży jaj w dużych sieciach handlowych we wszystkich czterech krajach, zakończony raportem Kupuj jajka z głową . W 2012 r. w wyniku działań wielu europejskich organizacji pro zwierzęcych, w tym Eurogrup for Animals, do którego należał Klub Gaja, Unia Europejska znowelizowała przepisy dotyczące hodowli kur niosek, nakładając na przedsiębiorców  wymóg większych i lepiej wyposażonych klatek. Jednak nadal hodowla klatkowa kur niosek nie zapewnia kurom życia wolnego od cierpienia.

***

Z okazji zbliżających się Świąt, których jajko jest istotnym symbolem, życzymy Państwu wszystkiego najlepszego i najzdrowszego … jak jajko. I przekazujemy przesłanie od kury Nioski.

Bądź ludzki

Dokonując wyboru w sklepie możesz mi pomóc. Mogę siedzieć zamknięta w klatce, nie znać słońca, trawy, grudek ziemi, piasku. Wokół mnie, stłoczone są inne podobne do mnie stworzenia. Jajka z takiej hodowli oznaczone są numerem 3.

Bądź wrażliwy

Jajka z numerem 2 pochodzą z  hodowli ściółkowej. Jesteśmy zamknięte nie w klatach, lecz w dużej hali. Mamy grzędy i możemy zaspokajać niektóre nasze naturalne potrzeby. Wciąż jednak nie widzimy słońca i zieleni.

Bądź hojny

Jajka od kur szczęśliwszych są droższe i warto zapłacić taką cenę. To najlepszy sposób poparcia dla hodowców kur trzymanych na wolnym wybiegu lub w hodowli ekologicznej. Skorupki naszych jajek mają numery 0 lub 1.

Bądź szczęśliwy

Tym szczęściem możesz dzielić się z innymi. Jajko to symbol nowego życia, odrodzenia i… miłości.

 

Zespół Klubu Gaja

Więcej informacji:
www.klubgaja.pl

Komentarze

Prześlij nam newsa