Konie

Zęby a wiek konia

Zęby a wiek konia 
Zęby_a_wiek_konia1.jpgJeśli chcemy wiedzieć ile nasz koń ma lat, możemy to sprawdzić na kilka sposobów. Najprościej jest zajrzeć do paszportu lub ksiąg stadnych, często można też określić go po paleniu piętna. Ale co zrobić, gdy bierzemy konia, który nie ma dokumentów lub gdy się one zagubiły? Precyzyjnym wskaźnikiem wieku konia jest jego uzębienie.
Młode konie mają 28 zębów mlecznych, brak u nich zębów trzonowych. Dorosłe konie maja najczęściej 40 zębów. Ogiery mają dodatkowo dwie pary kłów. U klaczy kły albo nie występują zupełnie albo znajdują się tylko w łuku górnym lub dolnym i są silnie uwstecznione.
Wiek konia określa się głównie na podstawie wymiany i ścierania się siekaczy. Koń ma 3 rodzaje siekaczy: cęgi (mówiąc najprościej: jedynki), średniaki (dwójki), okrajki (trójki)
Żeby określić wiek konia bierzemy pod uwagę kilka czynników:
Zmianę zębów mlecznych na stałe. 
Siekacze stałe wyrzynają się w wieku od 2,5 roku do 4,5 lat (w zależności które). Zęby mleczne są bielsze, mniejsze zaokrąglone, natomiast stałe są bardziej żółte, większe i kanciaste
Zewnętrzny kształt zębów oraz różny zarys ich powierzchni trącej. 
Kształt siekaczy zmienia się w miarę ścierania się zębów. Początkowo są one owalne, później okrągławe, trójkątne i wreszcie podłużnie owalne
Zmiany w rejestrze zębów
Rejestr to zagłębienie w formie czarnego zagłębienia. Przez ścieranie się zębów, rejestr zanika. Na siekaczach środkowych dolnych w wieku 6 lat, na bocznych dolnych w wieku 7 lat. U ośmiolatków rejestry zanikają siekaczach zewnętrznych dolnych. W dalszym etapie pojawia się Gwiazda Girara. Zaczyna ona być widoczna już w wieku 5 lat.
Bruzda Galvayne`a
W wieku około 10 lat na zewnętrznej powierzchni siekaczy górnych – okrajków zaczyna się tworzyć Bruzda Galvayne`a, jest to tzw. Bruzda zstępująca. U koni w wieku około 13 lat sięga ona 1/3 górnej części zęba, a w wieku 17 lat do 2/3 wysokości zęba. W wieku 20 lat zaczyna zanikać w górnej części zęba. Gdy kon osiągnie wiek około 30 lat jest już ona nieobecna.
Ustawienie zębów
Z wiekiem konia zmienia się także ustawienie zębów. U młodych koni zęby schodzą w linii prostej. Od około ósmego roku życia zęby ustawiają się pod co raz mniejszym kątem i wysuwają się co raz bardziej do przodu. U koni powyżej 15 roku życia mamy wrażenie, że zęby robią się co raz dłuższe, jest to spowodowane cofaniem się dziąseł.
Zabookuj
Komentarze

Prześlij nam newsa