Sport

Oficjalne Międzynarodowe Zawody w Skokach CSIO5* Sopot 2016

13.06.2016

Podsumowanie ostatniego, czwartego dnia zawodów

Zakończył się ostatni dzień tegorocznej edycji Oficjalnych Międzynarodowych Zawodów w Skokach CSIO5* Sopot 2016. 
O godzinie 8.00 rozpoczął się przedostatnim konkursem, rozgrywanym o nagrodę PREZYDENTA MIASTA SOPOT JACKA KARNOWSKIEGO i puchar PROGRAMU 3 POLSKIEGO RADIA, w którym zwyciężył reprezentant Włoch Bruno Chimirri, dosiadający 9-letniego ogiera Tower Mouche. Drugi był Ramzy Al Duhami (KSA) na Deejay , trzeci Shane Breen (IRL) startujący na Golden Hawk.
Najważniejszy konkurs indywidualny zawodów – Grand Prix CSIO5* Sopot 2016 pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej wygrał reprezentant Niemiec Patrick Stühlmeyer dosiadający 13-letniego Lacana. Ta para jako jedyna pokonała oba nawroty bez punktów karnych. To tylko dowodzi światowego poziomu sopockich zawodów. Gospodarz toru postawił przed zawodnikami naprawdę trudne zadanie.
Gra toczyła się o wielką stawkę. Łączna pula nagród w tym konkursie wynosiła 664 tysiące złotych! Ponadto w dzisiejszym konkursie Grand Prix do zdobycia były punkty kwalifikacyjne do Igrzysk Olimpijskich w Rio oraz przyszłorocznych Mistrzostw Europy.
Drugie miejsce zajął Fabio Leivas da Costa z Brazylii, trzecie Jerome Guery z Belgii. Z Polaków najlepiej parkur pokonał Kamil Grzelczyk na wyhodowanym w Polsce wałachu Wibaro. Para zajęła ostatecznie 14. miejsce z wynikiem 5 punktów karnych po pierwszym nawrocie.
Sportowe emocje to jednak nie wszystko. Odbyło się również wiele fantastycznych pokazów z udziałem niezwykłych koni.
Po pierwszym konkursie obejrzeliśmy magiczny spektakl w wykonaniu Teatru Konnego Cabriola, w którym główną rolę zagrały siwe andaluzy i kare fryzy. Te piękne, monumentalne kare konie podziwialiśmy również w zaprzęgu Pana Wiesława Sadowskiego w przerwie konkursu Grand Prix.
Sopocki hipodrom zamienił się też na chwilę w znaną na całym świecie aukcję koni arabskich. Zaprezentowały się araby z najlepszych polskich stadnin: Janowa Podlaskiego, Białki i Michałowic. A na zakończenie mogliśmy podziwiać godzinne widowisko w wykonaniu husarii z Zamku w Gniewie.
 

12.06.2016 

Podsumowanie dnia trzeciego zawodów CSIO***** w Sopocie

Za nami kolejny niezwykle emocjonujący dzień CSIO5*. Niewiele brakowało, aby zakończył go Mazurek Dąbrowskiego. Hubert Kierznowski o włos przegrał z Fredericiem Davidem z Francji w konkursie Sześciu Barier, rozgrywanym o nagrodę banku PEKAO S.A. 
Sześć barier to niezwykle widowiskowy konkurs. Wystartowało czternastu zawodników, w tym czterech z Polski. Zaczęli od wysokości 1.60 m, skończyli na 1,90 m. Tylko jednemu jeźdźcowi udało się pokonać ostatnie bariery bezbłędnie. Wygrał Frederic David z Francji na Saxo de la Roque. Drugi był Hubert Kierznowski na Denverze Z. Trzecie miejsce zajął Michael Cristofoletti z Włoch, startujący na Chari.
O dzisiejszym konkursie Średniej Rundy można powiedzieć, że był modny. Zawodnicy walczyli o nagrodę ufundowaną przez markę ekskluzywnej odzieży TALLINDER i puchar Redakcji Magazynu GALA. Wygrał Darragh Kenny z Irlandii na koniu Catuso, drugie miejsce zajął zawodnik z Niemiec Holger Wulschner na BSC Cavity, na trzeciej pozycji uplasował się Cassio Rivetti z Ukrainy na Beau Limit.
Bardzo ciekawy był sobotni konkurs Dużej Rundy. Ciekawy dla publiczności i jak się okazało, bardzo trudny dla zawodników. Zaledwie 16 zawodnikom udało się przejechać pierwszy nawrót bez punktów karnych, w tym dwóm Polakom: Kamilowi Grzelczykowi i Wojciechowi Wojciancowi. Nie ma się jednak czemu dziwić. Konkurs był kwalifikacją do jutrzejszego konkursy Grand Prix i dawał możliwość zdobycia cennych punktów do rankingu Longines. Dwa pierwsze miejsca zajęli reprezentanci Belgii Nicola Philippaerts i Karel Cox. Trzecie Cassio Rivetti z ukraińskiej ekipy.

 

11.06.2016

Podsumowanie drugiego dnia zawodów i informacje o zmianie godzin sobotnich konkursów
 
Mimo tego, że pogoda nas dzisiaj nie rozpieszczała, atmosfera na sopockim hipodromie była gorąca. Puchar Narodów wspierany przez Totalizator Sportowy we wspaniałym stylu wygrała ekipa z Ukrainy. Gospodarz toru Olaf Petersen jr postawił przed zawodnikami bardzo trudne zadanie. Nie ma się co dziwić. Gra toczyła się o dużą stawkę.
Konkurs Pucharu Narodów był niezwykle emocjonujący do ostatniego przejazdu. Wystartowało 60 najlepszych zawodników z 15 krajów z całego świata. Zwyciężyła ekipa z Ukrainy w składzie: Cassio Rivetti, Ulrich Kirchhoff, Ferenc Szentirmai i Rene Tebbel. Drugie miejsce należy do Austrii, trzecie do Belgii. Polacy niestety nie mieli tyle szczęścia, co w porannych konkursach. Tylko Maksymilian Wechta startujący na Londonie pokonał parkur bezbłędnie. Nasza ekipa ostatecznie zajęła 13. miejsce z łącznym wynikiem 17. punktów karnych.
Dzisiejszy konkurs Małej Rundy rozegrany o nagrodę Agencji Nieruchomości Rolnych i puchar Polskiego Związku Jeździeckiego należał do Belgów. Wygrał jeden z najlepszych jeźdźców na świecie Jerome Guery na koniu Carielle. Drugi był Karel Cox dosiadający klaczy Attitude Z. Trzecie miejsce wywalczył a polska para Mściwoj Kiecoń i 8-letnia Romina L.
W Średniej Rundzie główną nagrodę z rąk przedstawiciela sponsora konkursu – Hotelu Haffner odebrał reprezentant Belgii Nicola Philippaerts dosiadający Ustina Sitte. Drugie i trzecie miejsce należało do Polaków: Jarosława Skrzyczyńskiego (Ares) i Mściwoja Kieconia (Urbane).
 
Plany parkurów, listy startowe i wyniki dostępne pod adresem:
http://eventcontent.hippoonline.de/1173/1173zeitplanENG.htm?style=longines
 
Aktualny program i godziny rozpoczęcia konkursów dostępne pod adresem:
http://www.longinestiming.com/#!/show-jumping/2016/1173/html/en/longinestiming/index.html
 
Zachęcamy również do śledzenia naszego profilu na Facebooku, gdzie na bieżąco aktualizowane są wszystkie informacje, oraz prezentowane zdjęcia z konkursów i dekoracji:
https://www.facebook.com/CSIOSopot/?fref=ts
 

10.06.2016

Sport przez duże „S” jak Sopot

Punkt 10:00 na sopockim hipodromie zabrzmiał pierwszy sygnał do startu. Otrzymał go reprezentant Francji Frederic David, startujący na siwym Baloussini. Od tego momentu Sopot stał się stolicą światowego jeździectwa. Przed nami cztery dni sportu przez duże „S”.
Miasto Sopot od wielu lat jest liderem rankingów oraz laureatem licznych nagród. Swój sukces zawdzięcza konsekwentnej realizacja strategii miasta. Jest też doskonałym gospodarzem zawodów jeździeckich najwyższej rangi. Drugi rok z rzędu w Sopocie odbywają się 5-gwiazdkowe zawody w skokach przez przeszkody, w ramach których rozgrywany jest również Puchar Narodów.
Tegoroczne wydarzenie zasługuje na szczególną uwagę również z racji puli nagród, którą udało się pozyskać organizatorom. To właśnie tu, w Sopocie, padł rekord. 1 634 000 jest najwyższą, jaka kiedykolwiek była do wygrania w zawodach jeździeckich w Polsce.
3 międzynarodowe konkursy. Blisko 230 par. Ponad 3000 oddanych skoków. Ponad 120 przegalopowanych kilometrów. 164 czystych przejazdów. Blisko 170 zrzutek. Tak w skrócie możemy podsumować pierwszy dzień CSIO5* Sopot 2016.
W konkursie Małej Rundy rozgrywanym o nagrodę Porshe zwyciężył reprezentant Niemiec Mario Stevens, startujący na klaczy na El Bandiata B. Drugie miejsce zajęła Nicola Philippaerts z Belgii, trzecie Pal Flam z Norwegii.
Rudnę honorową w konkursie Średniej Rundy poprowadził Constant Van Paesschen dosiadający 8-letniego ogiera Astro Boy. Nagrodę za drugie i trzecie miejsce z rąk Pana Jacka Kielocha – v-ce prezesa zarządu firmy Saur Neptun Gdańsk odebrali Norweg Geir Gulliksen i Jonna Ekberg ze Szwecji.
Na zakończenie pierwszego dnia zawodów na Hipodromie Sopot zabrzmiał hymn Irlandii. Konkurs Dużej Rundy rozgrywany o nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego Pana Mieczysława Struka wygrał Shane Breen dosiadający kasztanowatego Acoustik Solo du Baloubet. Drugie miejsce należy do aktualnego Mistrza Polski Jarosława Skrzyczyńskiego. Trzecie miejsce zajęli ex aequo Alexander Butler z Irlandii i Holger Wulschner z Niemiec.

Plany parkurów, listy startowe i wyniki

 

————————————————————————————————————-

07.06.2016

Oficjalne Międzynarodowe Zawody w Skokach CSIO5* Sopot 2016

csio2.png

Już niebawem po raz kolejny uwaga całego jeździeckiego świata zwrócona będzie na Sopot. W dniach 9-12 czerwca 2016 roku odbędą się tutaj Oficjalne Międzynarodowe Zawody w Skokach CSIO5* Sopot 2016.

W tym niezwykle prestiżowym wydarzeniu, o najwyższej  światowej randze pięciu gwiazdek, udział wezmą przedstawiciele  dwudziestu pięciu krajów. Będą to zawodnicy z najdalszych zakątków Europy, Stanów Zjednoczonych, Ameryki Południowej i Dalekiego Wschodu.  Na parkurze pojawi się czołówka światowego rankingu Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej. Wśród nich znajdą się wielokrotni olimpijczycy, finaliści Mistrzostw i Pucharu Świata. Swój udział potwierdziły już takie sławy jak  trzykrotna medalistka olimpijska, Amerykanka Elizabeth „Beezie” Madden, która aktualnie zajmuje 10. miejsce w rankingu Longines, czy Ulrich Kirchhoff, dwukrotny złoty medalista IO w Atlancie (indywidualnie i drużynowo). W sumie zobaczymy stu jeźdźców i dwieście pięćdziesiąt koni.

Podczas czterech dni na sopockim hipodromie rozegranych zostanie jedenaście konkursów, w tym najważniejszy – konkurs Pucharu Narodów, w którym w tym roku wystartuje aż piętnaście ekip. Konkurs ten podzielony jest na dwa etapy.  W pierwszym liczy się czas i precyzja przejazdu. W najlepszej sytuacji będzie drużyna, w której wszyscy zawodnicy pokonają parkur bez strącenia przeszkód.  Do drugiego nawrotu przystąpi tylko osiem drużyn, które uzyskały najlepszy wynik i to właśnie one powalczą o tytuł najlepszej drużyny CSIO5* w Sopocie.

Drugim niezwykle emocjonującym konkursem będzie konkurs Grand Prix. Rywalizujący w tej rozgrywce zawodnicy walczą nie tylko o najwyższe nagrody finansowe, ale także o punkty rankingowe i prestiż związany ze zdobyciem laurów w najtrudniejszym konkursie zawodów.

W tegorocznych konkursach – Puchar Narodów i Grand Prix, zawodnicy będą mogli zdobywać punkty kwalifikacyjne doIgrzysk Olimpijskich 2016 w Rio i Mistrzostw Europy 2017 w Gothenburgu.

Wszystkim lubiącym adrenalinę i niezwykłe sportowe emocje, gorąco polecamy sobotni konkurs Potęgi Skoków. Ciekawe na jakiej wysokości się zakończy? Do tej pory najwyższa pokonana bezbłędnie przeszkoda na świecie ustawiona była na wysokości 2,47 m! Pokonując ją na ogierze Huaso kapitan chilijskiej armii Alberto Larraguibel Moralesa 67 lat temu ustanowił rekord świata, który jest do tej pory jednym z najdłużej niepobitych rekordów w historii sportu.

Jeśli mowa o rekordach, warto wspomnieć o puli nagród, która w tym roku wynosi 1 634 000 złotych (!) i jest najwyższą, jaka kiedykolwiek była do wygrania w zawodach jeździeckich w Polsce. A ponieważ  prestiżowa, światowa impreza z takimi nagrodami nie mogłaby się odbyć bez ogromnego wsparcia finansowego, kluczowym jest udział w jej organizacji Totalizatora Sportowego, który jako Sponsor Generalny CSIO5* Sopot 2016 w ten sposób wspiera, promuje i rozwija to wielkie święto polskiego jeździectwa.

CSIO5* to nie tylko wielkie wygrane i sport przez duże „S”. To także liczne pokazy i atrakcje dla publiczności, które sprawią, że ten czerwcowy weekend na długo zapadnie w jej pamięci. W programie między innymi pokaz łucznictwa konnego, spektakl Teatru Konnego Cabriola, widowisko konne w wykonaniu Husarii z Zamku w Gniewie i pokaz niezwykłego zaprzęgu koni fryzyjskich. Ponadto na terenie imprezy najmłodsi widzowie będą mogli skorzystać z atrakcji festynowych, dmuchanych zamków i trampolin, a ich rodzice skosztować dobrego jedzenia serwowanego w części gastronomicznej, czy zrobić zakupy w strefie wystawienniczej. Eleganckie Panie zapraszamy do zaprezentowania swoich przepięknych nakryć głowy w konkursie na najciekawszy kapelusz – czekają atrakcyjne nagrody!

Ale to jeszcze nie wszystko… Celebrując to wspaniałe święto sportu organizatorzy postanowili zrobić kibicom niespodziankę i zaprosić na sopocki Hipodrom złotych polskich medalistów igrzysk olimpijskich, dla których będzie to możliwość spotkania z fanami, rozdania autografów i obejrzenia wspólnie zmagań jeździeckich podczas CSIO5*. Swoją obecność potwierdzili już Jan Kowalczyk, Leszek Blanik, Adam Korol, Robert Korzeniowski, Mateusz Kusznierewicz, Andrzej Wroński, Władysław Kozakiewicz i Przemysław Nastula,  a niewykluczone, że dołączą do nich kolejne gwiazdy.

Podsumowując – wizyta na sopockim Hipodromie w drugi weekend czerwca będzie nie tylko  niepowtarzalną okazją, by zobaczyć czołówkę światowych zawodników w zmaganiach na mistrzowskim poziomie, ale także by spędzić miło czas na sopockim hipodromie – podobno jedynym na świecie, z którego trybun widać morze…

Bilety w cenie od 5,00 do 20,00 zł dostępne w przedsprzedaży na stronie www.tixer.ploraz w kasach Hipodromu, przy ul. Polnej 1 w Sopocie w trakcie trwania imprezy.

Dla osób, którym nie uda się dotrzeć na sopocki hipodrom przewidziano internetowy przekaz lifestream. Szczegóły na www.csio.sopot.pl oraz  www.facebook.com/CSIOSopot.

Informacje ogólne

CSIO to w tłumaczeniu na język polski – Oficjalne Międzynarodowe Zawody w Skokach. Skrót CSIO pochodzi z języka francuskiego, który jest oficjalnym językiem Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej FEI i oznacza Concours de Saut International Officiel.

Zawody tej rangi każda z Narodowych Federacji jeździeckich ma prawo zorganizować tylko jeden raz w roku i dlatego jest ona dla każdego kraju imprezą sztandarową.

W Polsce CSIO to impreza o ogromnych tradycjach. Pierwszy raz odbyła się w Polsce w 1927 roku w Warszawie na hipodromie w Królewskich Łazienkach. Od tego czasu CSIO rozegrane zostały w Polsce już 62 razy, w tym w ostatnich latach:

– 11 razy w Sopocie w latach 1983 – 1993

– 2 razy w Warszawie w latach 1994 – 1995

– 13 razy w Poznaniu w latach 1996 – 2008

–  7 razy w Sopocie w latach 2009 – 2015 (w tym od 2015 roku w najwyższej randze 5 gwiazdek)

Na zawodach CSIO najważniejszymi konkursami są Puchar Narodów i Grand Prix.

Puchar Narodów jest zespołowym konkursem rozgrywanym tylko podczas Oficjalnych Międzynarodowych Zawodów w Skokach CSIO. W konkursie tym biorą udział oficjalne reprezentacje narodowe w składzie 3 lub 4 zawodników. Ze względu na znaczną widowiskowość tej rozgrywki przyciąga ona olbrzymie rzesze kibiców. Drugim niezwykle emocjonującym konkursem jest konkurs Grand Prix. Rywalizujący w tej rozgrywce zawodnicy walczą nie tylko o najwyższe nagrody finansowe, ale także o punkty rankingowe i prestiż związany ze zdobyciem laurów w najtrudniejszym konkursie zawodów.

W tegorocznych konkursach – Puchar Narodów i Grand Prix, zawodnicy będą mogli zdobywać punkty kwalifikacyjne doIgrzysk Olimpijskich 2016 w Rio i Mistrzostw Europy 2017 w Gothenburgu.

Ilość gwiazdek przy nazwie imprezy oznacza poziom puli nagród, która jest do zdobycia na danych zawodach.

I tak w przypadku CSIO jest to:

CSIO1* – maksymalna pula nagród: CHF 49.999,-

CSIO2* –pula nagród: od CHF 50.000,- do CHF 149.999,-

Pula nagród w Pucharze Narodów – minimum CHF 15.000,-

CSIO3* –pula nagród: od CHF 150.000,- do CHF 249.999,-

Pula nagród w Pucharze Narodów – minimum CHF 15.000,-

CSIO4* –pula nagród: od CHF 250.000,- do CHF 499.999,-

Pula nagród w Pucharze Narodów – minimum CHF 30.000,-

CSIO5* –pula nagród: od CHF 500.000,- w górę.

Pula nagród w Pucharze Narodów – minimum CHF 80.000,-

Jak wynika z powyższego zestawienia – CSIO5* Sopot 2016 jest wydarzeniem o najwyższej z możliwych randze. Warto dodać, że zawodów CSIO z pięcioma gwiazdkami, na całym świecie w ciągu roku odbywa się jedynie kilkanaście. Tym bardziej cieszymy się, że jedne z nich możemy zobaczyć w Sopocie.

 

EKIPY ZGŁOSZONE DO PUCHARU NARODÓW

1. Australia

2. Austria

3. Belgia

4. Dania

5. Niemcy

6. Norwegia

7. Wielka Brytania

8. Japonia

9. Ukraina

10. Szwecja

11. Polska

12. Hiszpania

13. Włochy

14. Rosja

15. Irlandia

 

SKŁAD POLSKIEJ EKIPY ZGŁOSZONEJ DO PUCHARU NARODÓW

– Jarosław Skrzyczyński

– Sandra Piwowarczyk Bałuk

– Maksymilian Wechta

– Michał Kaźmierczak

– Dawid Kubiak

 

POKAZY TOWARZYSZĄCE

Pokaz koni fryzyjskich ze stajni Wiesława Sadowskiego

Pochodzące z historycznej krainy Fryzji (w dzisiejszej Holandii) konie  charakteryzują się karym umaszczeniem, piękną, bujną grzywą, okazałym ogonem i tzw. szczotkami pęcinowymi. Nie są to konie zimnokrwiste, jak niektórzy sądzą lecz jest to jedna z najstarszych ras koni, bardzo wytrzymała. Konie te najczęściej wykorzystuje się do różnego rodzaju pokazów ujeżdżeniowych oraz przy powożeniu bryczką, z powodu ich niezwykłej urody i naturalnej tendencji do pięknego chodu. W pokazach koni ze stajni Wiesława Sadowskiego biorą udział tylko wyselekcjonowane ogiery o najlepszym holenderskim pochodzeniu. Aby koń mógł się zaprezentować na pokazie w pełnej krasie przygotowuje się go codziennymi treningami. Fryzy ze stajni Wiesława Sadowskiego zachwycają pięknym wyglądem i chodem, a zespół biorący udział w pokazie prezentuje umiejętności w powożeniu na najwyższym poziomie. Wszystkich widzów chcących zobaczyć te wspaniałe zwierzęta z bliska, serdecznie zapraszamy na pokaz.

Pokaz łucznictwa konnego w wykonaniu Anny Sokólskiej

Pochodząca z Białegostoku  Anna Sokólska mimo młodego wieku jest najlepszą łuczniczką konną w Polsce jak i na Świecie. Jeździectwo, w tym i łucznictwo konne jest jednym z nielicznych sportów, gdzie kobiety i mężczyźni rywalizują w jednej konkurencji, tym bardziej imponujące są sukcesy Anny.  W 2015 roku w Japonii  miały miejsce pierwsze międzynarodowe zawody w łucznictwie konnym, Anna Sokólska zdobyła złoto we wszystkich konkurencjach zostawiając  pozostałych 21 zawodników z 13 krajów daleko w tyle. Nie był to jedyny sukces naszej łuczniczki. Na swoim koncie ma liczne starty i zwycięstwa w zawodach zarówno w Polsce jak i za granicą. Na co dzień pracuje i trenuje w klubie AMM Archery. Pokaz łucznictwa konnego w jej wykonaniu będzie niezapomnianym wydarzeniem, które na pewno pozostanie na długo w pamięci. 

Pokaz w wykonaniu teatru konnego Cabriola

„Cabriola” w języku hiszpańskim oznacza element Wyższej Szkoły Jazdy, w którym koń wyskakuje w powietrze, silnie wyrzucając przy tym nogi. Jest to bardzo trudna figura, uzyskana po raz pierwszy w Polsce przez Katarzynę Cygler –założycielkę teatru. Teatr konny Cabriola powstał w 1997 r. i początkowo składał się z duetu Katarzyny Cygler i gniadego anglo-araba Libero. Para ta wystąpiła także na wielkim ekranie, wykonując większość scen kaskaderskich w filmie „Ogniem i Mieczem”. Obecnie w teatrze tym występuje wielu utalentowanych aktorów, akrobatów i wokalistów, a także wiele wspaniałych koni. Teatr Cabriola to niezwykłe widowisko, dopracowane w każdym szczególe, łączące w jednym spektaklu teatr, piękne konie, muzykę oraz wspaniałych artystów. Tego nie można przegapić!

Godzinne widowisko konne w wykonaniu Husarii z Zamku w Gniewie.

Husaria jest uznawana za polską dumę narodową. Ta kawaleryjska formacja znana jest z wielu zwycięstw, jakie odnosiła na polach bitew od początku XVI do połowy XVII wieku. Pamięć o husarzach przetrwa do dziś na Zamku w Gniewie, gdzie swoja siedzibę ma jedna z największych grup zajmujących się rekonstrukcja historyczną. Na tegorocznym CSIO 5* Sopot będziemy mogli obejrzeć godzinne widowisko konne w ich wykonaniu, które z pewnością przeniesie nas w czasie do chwili, w której Husaria odnosiła swe triumfy.

PROGRAM ZAWODÓW

program1.jpg

program2.jpg


Zapraszamy do kontaktu:

Marta Niziołek
Rzecznik Prasowy CSIO 5* Sopot 2016
tel.: 501 456 406, mail: media@csio.sopot.pl

www.csio.sopot.pl

www.facebook.com/CSIOSopot

Komentarze

Prześlij nam newsa