Wypoczynek

Dąb Józef Drzewem Roku 2016!

Dąb Józef Drzewem Roku 2016!

DabJozef.jpgW 6. edycji konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zwyciężył Dąb Józef w Wiśniowej w woj. podkarpackim! To właśnie on będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku 2017!
W tegorocznym plebiscycie zwycięzca – Dąb Józef w Wiśniowej w woj. podkarpackim zdobył 4310 głosów, niewiele mniej, bo 3774 głosy uzyskał Dąb w Międzyrzecu Podlaskim w woj. lubelskim, dzięki czemu uplasował się na drugim miejscu. Trzecie miejsce zdobyła  Lipa Jadwiga w Szubinie w  woj. kujawsko-pomorskim uzyskując 865 głosów. Statuetka Drzewo Roku 2016 trafi do autorów zgłoszenia zwycięskiego drzewa – Starostwa Powiatowego w Strzyżowie i Powiatowego Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, Nadleśnictwa Strzyżów, Fundacji Cherry Home. Dla wszystkich finalistów czekają pamiątkowe dyplomy. Wręczenie nagród odbędzie się w Bibliotece Narodowej w Warszawie (10. października 2016 r.) podczas inauguracji 14. edycji programu Święto Drzewa Klubu Gaja.
Z wielką radością odebraliśmy informację, że Dąb Józef z Wiśniowej w powiecie strzyżowskim zdobył tytuł Drzewa Roku 2016. Jest to dla nas wielki zaszczyt, ale także zobowiązanie do troski o tę perełkę przyrodniczą na naszym terenie. Mocno wierzę, że fakt ten przyczyni się do promocji walorów przyrodniczych, turystycznych i kulturowych w naszym powiecie. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w tę akcję i oddali swój głos na Dęba Józefa. Zapraszamy do powiatu strzyżowskiego i do zwiedzania zespołu parkowo-dworskiego i folwarcznego w Wiśniowej, w którym Dąb Józef zajmuje swoje poczesne miejsce – komentuje Jan Stodolak, Wicestarosta Strzyżowski        
W finale 6. edycji konkursu Drzewo Roku znalazło się 16 drzew z nadesłanych 115 zgłoszeń z całej Polski. O tytuł Drzewa Roku 2016 rywalizowało ze sobą 5 dębów i 5 lip oraz grab, grusza, sosny, głóg, platan i surmia. Podczas głosowania internauci oddali ponad  13 600 ważnych głosów. Na stronie plebiscytu odnotowano blisko 66 000 odsłon.
Kolejny raz społeczność lokalna zjednoczyła się wokół wartości jaką jest przyroda. Zwycięzcę tegorocznego konkursu można nazwać ambasadorem Podkarpacia. Jestem niezmiernie dumny z efektów naszej wspólnej pracy, dzięki której coraz więcej osób kocha i szanuje drzewa  – podkreśla Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.
Ogólnopolski konkurs Klubu Gaja  – Drzewo Roku propaguje postawy ochrony przyrody i konieczność ochrony jej obiektów, jakimi są drzewa. Zwraca uwagę na ich rolę w naszym życiu, silne związki pomiędzy kulturą i historią danej społeczności, a drzewem, do którego przywiązuje ona szczególne znaczenie. Wyłania najważniejsze i najbardziej kochane przez społeczności lokalne drzewa w naszym kraju. Ambasadorami konkursu są podróżniczka i pisarka, Elżbieta Dzikowska, reżyser Kazimierz Kutz oraz językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim, profesor Jan Miodek.


Zdobywca tytułu Drzewo Roku 2016  – Dąb Józef w Wiśniowej (woj. podkarpackie).

Historia tego 650 – letniego dębu jest ściśle związana z miejscem, w którym rośnie. To właśnie urok okolicy i rosnące tu okazałe dęby skłoniły rodzinę Mycielskich do kupna tutaj dworu, który w niedługim czasie stał się ośrodkiem życia intelektualnego i kulturalnego regionu, a malownicze otoczenie majątku, sprzyjało pracy twórczej artystów, którzy przybywali na organizowane tu plenery malarskie. Ich uczestnikiem był m.in. zaprzyjaźniony z rodziną Mycielskich – Józef Mehoffer – malarz, grafik, projektant, scenograf i rysownik okresu Młodej Polski.

Artysta urzeczony pięknem jednego z okazałych dębów w wiśniowskim parku, uwiecznił go na swoim szkicu, który następnie trafił na rewers stuzłotowego banknotu jego projektu. Banknot był w powszechnym obiegu w latach trzydziestych XX w. W ten sposób dąb zapisał się na kartach historii światowego pieniądza. Na pamiątkę tego ważnego dla lokalnej społeczności wydarzenia, dąb został nazwany jego imieniem – „Józef”. Obecnie dąb „Józef” jest podziwiany przez uczestników licznych wycieczek szkolnych, rodzinnych i indywidualnych. Drzewo jest też obiektem fotograficznym i malarskim, gdyż w dalszym ciągu w Wiśniowej kultywuje się tradycje plenerów z okresu międzywojennego.

DabJozef2.jpg  Dabjozef3.jpg

Zdobywca 2. miejsca – Dąb w Międzyrzecu Podlaskim (woj. lubelskie)

Dąb rosnący na placu przed plebanią parafii pod wezwaniem św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim od ponad 200 lat nierozerwalnie związany jest z historią Polski i życiem lokalnej społeczności. Mieszkał  tutaj m.in. biskup Feliks Paweł Turski, który był obecny przy ogłaszaniu Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Z tej okazji  przed plebanią posadzono dąb dla upamiętnienia tego wydarzenia.

Dzisiaj wokół dębu stale się coś dzieje. Często po ceremonii ślubnej w pobliskim kościele przychodzą tu pary małżeńskie, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Wierzą, że ich miłość będzie trwała tak jak ten dąb. Przychodzą tu też maturzyści przed maturą. Dąb odwiedzają też turyści. W dniu 15 lutego 2001 r. gościł w Międzyrzecu Podlaskim poeta ks. Jan Twardowski. Był zauroczony dębem i stwierdził, że warto pod nim napisać kilka wierszy tak jak Jan Kochanowski pod lipą. W dniu 11 listopada 2015 r. w Międzyrzecu Podlaskim miał miejsce pierwszy Rodzinny Bieg Niepodległości, którego start i meta znajdowały się pod dębem.

Zdobywca 3. miejsca – Lipa Jadwiga w Szubinie (woj. kujawsko-pomorskie

395-letnia Lipa Jadwiga upamiętnia królową Jadwigę, małżonkę Władysława Jagiełły, która w historii wsławiła się swoim duchowym heroizmem, wytrwałością, szlachetnością. Sam Jagiełło, jak wskazują źródła historyczne, po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem odpoczywał na szubińskiej ziemi.

Lipa jest bardzo ważna w życiu lokalnej społeczności. Wizyta przy niej jest nieodzownym elementem gminnych uroczystości, takich jak parada mieszkańców „Od średniowiecza do współczesności” czy obchody 650-lecia miasta, kiedy to uroczyście została odsłonięta nowa tablica informacyjna przy „Jadwidze”. Na co dzień stanowi niewyczerpane źródło inspiracji dla dzieci i dorosłych – uwieczniana w obiektywach aparatów miłośników fotografii, omawiana i malowana na lekcjach przyrody i plastyki. Od lat integruje mieszkańców i stanowi element regionalnej tożsamości.
Lista finałowych drzew wg. ilości zdobytych głosów:
1. Dąb Józef – Wiśniowa (woj. podkarpackie) – 4310 głosów (3896 głosów e-mail i 414 głosów SMS)
2. Dąb w Międzyrzecu Podlaskim – Międzyrzec Podlaski (woj. lubelskie) – 3774 głosy (3415 głosów e-mail i 359 głosów SMS)
3. Lipa Jadwiga – Szubin (woj. kujawsko-pomorskie) – 865 głosów (750 głosów e-mail i 115 głosów SMS)
4. Surmia Gracja – Jastrzębie – Zdrój (woj. śląskie) – 722 głosy (698 głosów e-mail i 24 głosy SMS)
5. Lipa Julianka – Lipinianka – Lipinki (woj. warmińsko-mazurskie) – 600 głosów (496 głosów e-mail i 104 głosy SMS)
6. Lipa Cecylia – Krościenko Wyżne (woj. podkarpackie) – 564 głosy (533 głosy e-mail i 31 głosów SMS)
7. Dąb Zawiadowca – Konin (woj. wielkopolskie) – 477 głosów (405 głosów e-mail i 72 głosy SMS)
8. Lipa Humboldta – Dyszno (woj. zachodniopomorskie) – 428 głosów (393 głosy e-mail i 35 głosów SMS)
9. Dąb Bażyńskiego – Kadyny (woj. warmińsko-mazurskie) – 407 głosów (374 głosy e-mail i 33 głosy SMS)
10. Krzywy Las – Nowe Czarnowo ( woj. zachodniopomorskie) – 378 głosów (365 głosów e-mail i 13 głosów SMS)
11. Opiekuńcze Drzewo – Kraków (woj. małopolskie) – 244 głosy (230 głosów e-mail i 14 głosów SMS)
12. Grab Wanio – Zdynia (woj. małopolskie) – 209 głosów (152 głosy e-mail i 57 głosów SMS)
13. Dąb Graf Schwerin – Sartowice (woj. kujawsko-pomorskie) –  192 głosy (181 głosów e-mail i 11 głosów SMS)
14. Platan w Dobrzycy – Dobrzyca (woj. wielkopolskie) – 156 głosów (100 głosów e-mail i 56 głosów SMS)
15. Lipy Wolności – Trzy Lipy Powstańcze – Ruda Śląska (woj. śląskie) – 155 głosów (127 głosów e-mail i 28 głosów SMS)
16. Grusza Matula – Mikołów (woj. śląskie) – 122 głosy (119 głosów e-mail i 3 głosy SMS).

Więcej informacji: www.swietodrzewa.plwww.drzeworoku.pl

<< Zobacz zdjęcia wszystkich finalistów >>

—————————————————————————————————————-

07.06.2016

Wybieramy Drzewo Roku 2016!

Dab_Bolko.jpgRuszyło głosowanie w konkursie Klubu Gaja – Drzewo Roku 2016 ! W finałowej 16. drzew, które powalczą o tytuł Drzewa roku 2016 znalazło się 5 dębów i 5 lip oraz grab, grusza, sosna, głóg, platan i surmia. Które drzewo zwycięży? Wszystko zależy od Waszych głosów! Głosować można przez cały czerwiec.

W tegorocznej edycji Drzewa Roku na każde drzewo biorące udział w konkursie można równocześnie zagłosować na dwa sposoby – poprzez stronę internetową oraz wysyłając SMS. Po zakończeniu głosowania suma głosów otrzymanych w obu głosowaniach przez poszczególne drzewa wyłoni zwycięzcę konkursu Drzewo Roku 2016.

Głosowanie internetowe – możesz zagłosować tylko jeden raz z danego adresu e-mail na  www.drzeworoku.pl
Głosowanie SMS
– możesz zagłosować wielokrotnie – więcej informacji na  http://drzeworoku.pl/glosowanie-sms.html

Drzewa-finaliści tegorocznej edycji zostali wyłonieni przez jury konkursu, złożone ze specjalistów różnych dziedzin i miłośników drzew, spośród  blisko100 zgłoszeń, które napłynęły z całej Polski. Teraz wspólnie wyłonimy najważniejsze, najciekawsze, najbardziej lubiane przez społeczności drzewo w naszym kraju. Ambasadorami konkursu są podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska, reżyser Kazimierz Kutz oraz językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim prof. Jan Miodek.

Konkursu Drzewo Roku ma na celu zwrócenie uwagi na ciekawe drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. W konkursie decydujące nie jest piękno, rozmiary, czy wiek drzew, ale ich historia i związki z ludźmi. Szukamy drzew, które stały się integralną częścią lokalnej społeczności – podkreśla Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku

Finałowa 16. konkursu Drzewo Roku 2016

 1. Dąb Bażyńskiego – Kadyny (woj. warmińsko-mazurskie)
 2. Dąb Graf Schwerin – Sartowice (woj. kujawsko-pomorskie)
 3. Dąb Józef – Wiśniowa (woj. podkarpackie)
 4. Dąb w Międzyrzecu Podlaskim – Międzyrzec Podlaski (woj. lubelskie)
 5. Dąb Zawiadowca – Konin (woj. wielkopolskie)
 6. Grab Wanio – Zdynia (woj. małopolskie)
 7. Grusza Matula – Mikołów (woj. śląskie)
 8. Krzywy Las – Nowe Czarnowo ( woj. zachodniopomorskie)
 9. Lipa Cecylia – Krościenko Wyżne (woj. podkarpackie)
 10. Lipa Humboldta – Dyszno (woj. zachodniopomorskie)
 11. Lipa Jadwiga – Szubin (woj. kujawsko-pomorskie)
 12. Lipa Julianka – Lipinianka – Lipinki (woj. warmińsko-mazurskie)
 13. Lipy Wolności – Trzy lipy Powstańcze – Ruda Śląska (woj. śląskie)
 14. Opiekuńcze drzewo – Kraków (woj. małopolskie)
 15. Platan w Dobrzycy – Dobrzyca (woj. wielkopolskie)
 16. Surmia Gracja – Jastrzębie – Zdrój (woj. śląskie)

Czytaj więcej o finalistach

Więcej informacji:
www.drzeworoku.pl
www.swietodrzewa.pl

 

Na zdjęciu Dąb Bolko ubiegłoroczny finalista konkursu Drzewo Roku. Fot. Klub Gaja.

Komentarze

Prześlij nam newsa