Sport

Wyścigi Sopot 2016

09-10.07.2016

Sezon wyścigowy w Sopocie rozpoczęty

1_edytowany-1.jpgNa sopockim hipodromie bomba poszła w górę. W miniony weekend tj. 9-10 lipca rozpoczęły się wyścigi konne.
Mimo, iż sezon wyścigowy na tym torze trwa krótko, bo tylko dwa weekendy w roku, to i tak cieszy się dużą popularnością. Dla porównania podam, że np. na Służewcu sezon wyścigowy trwa od kwietnia do listopada włącznie, a gonitwy odbywają się prawie co każdy weekend.

Przez dwa dni wyścigowe odbyło się łącznie czternaście gonitw, po siedem każdego dnia.  W pierwszym dniu mogliśmy oglądać, dopingować i obstawiać trzy gonitwy koni pełnej krwi angielskiej,  dwie gonitwy koni pełnej krwi arabskiej i dwie gonitwy kłusaków francuskich w sulkach. Drugiego dnia odbyły się trzy gonitwy arabów, dwie folblutów i dwie kłusaków w sulkach.

DSC_4152_kopia.jpgGonitwy rozpoczynały się o godz. 15.30 i regularnie co 35 min. odbywała się kolejna gonitwa. W międzyczasie można było pójść na okólnik oglądać konie przed startem, które były oprowadzane przez  luzaków. Tu warto wspomnieć o pracy luzaków, gdyż to właśnie oni przygotowują konie do startów, oprowadzają w ręku, wyprowadzają na tor już pod jeźdźcem i na koniec gonitwy łapią konie, by rozstępować je w ręku. Zwycięskiego konia luzak prowadzi także do dekoracji oraz doprowadza do punktu weterynaryjnego, by poddać rumaka badaniu antydopingowemu. Nie jest to łatwa praca, gdyż konie wyścigowe, czy to folbluty, araby, czy kłusaki, są w większości bardzo pobudliwe, nerwowe i bywają niebezpieczne. Potrafią się wysoko wspinać, często nie pozwalając się dosiąść.  „Przed startem i po gonitwie konie są bardzo pobudzone, a w boksie to istne anioły” – mówi jedna z luzaczek.

 W pierwszym dniu wyścigowym, jako druga, odbyła się gonitwa eksterierowa, czyli gonitwa międzynarodowa dla trzyletnich koni czystej krwi arabskiej, które spełniają trzy warunki:
1. Przodkowie konia  w linii męskiej odnosili sukcesy pokazowe tzn.:
a) co najmniej dwóch z trzech przodków w linii męskiej (ojciec, dziadek lub pradziadek) brało  udział   w   pokazach „w   ręku” rozgrywanych zgodnie z zasadami ECAHO i co najmniej   jeden  z nich   zdobył   tytuł czempiona, v-ce czempiona lub brązowy medal, ewentualnie
b) co   najmniej   jeden   z   w/w   przodków   zdobył   tożsamy   tytuł   na   pokazie ECAHO kategorii Title, ewentualnie
c) o   najmniej  jeden  z  w/w   przodków   zdobył  co  najmniej tytuł   narodowego czempiona w kategorii „w ręku” kraju, który nie jest członkiem ECAHO.
2. Właściciel konia na co najmniej siedem dni przed pierwszym zapisem konia do gonitwy  złoży  do   Polskiego Klubu Wyścigów Konnych oświadczenie,   który(e)   z  warunków   opisanych w punkcie  pierwszym spełnia  jego koń,  podając wiarygodne dane możliwe do sprawdzenia (nazwa pokazu, rok i miejsce rozegrania).
3. PKWK umieści  tego konia na liście koni spełniających warunki  gonitw.

W tej gonitwie najlepszy okazał się siwy ogier Fazzan pod dżokejem Szczepanem Mazurem.

DSC_3958_kopia.jpgKolejną ciekawą gonitwą była gonitwa Kryterium Mediów Jeździeckich, w której portal Zabookuj miał „swojego” konia.  Na konferencji prasowej, która odbyła się dwa dni przed wyścigami odbyło się losowanie koni dla poszczególnych mediów.  Zabookuj wylosowało 6-letniego wałacha Rimigliano, którego dosiadał Aslan Kardanov. Niestety wyścig naszego reprezentanta nie należał do zbytnio udanych i koń dobiegł jako ostatni ;P Mimo porażki zabawa była przednia, przeżywaliśmy ten wyścig jak żaden inny i jak to przysłowie mówi „ostatni będą pierwszymi” 😉 Wygrała kasztanowata klacz Meadow Rose dosiadana przez Kamila Grzybowskiego biegnąca w „barwach” Koni i Rumaków.

DSC_4211_kopia.jpgPoza gonitwami płaskimi odbyły się także wyścigi kłusaków francuskich w sulkach. Tu konie, jak nazwa ich rasy wskazuje, ścigają się biegnąc kłusem. To niebywale widowisko i wrażenie zobaczyć tak pędzące szybkim kłusem konie. Temu kto nigdy nie widział gonitwy kłusaków, gorąco polecam zobaczyć. Specjalistyczny sprzęt, wózek, uprząż, ochraniacze i zatyczki do uszu, które mają na celu wyciszyć konia przed startem. Te zwisające beżowe bąbelki po obu stronach szyi, to właśnie te zatyczki, które powożący za pomocą długiej linki wyciąga na ostatniej prostej, by pobudzić konia do szybszego biegu.

Wyniki – dzień 1     Wyniki – dzień 2

Raduje nas fakt, że wyścigi w Sopocie znów odżyły. Cieszą się coraz większą popularnością, co mogliśmy zaobserwować chociażby po ilości osób, które odwiedziły w miniony weekend hipodrom w Sopocie. Poza emocjonującymi gonitwami, publiczność w przerwach mogła posilić się w punktach gastronomicznych, gdzie serwowano przepyszne zapiekanki z różnymi dodatkami czy hamburgery. Stoiska z kawą i lodami również miały wzięcie. Dla tych, którzy chcieli spróbować jazdy konnej, przygotowano oprowadzanki. Jak co roku odbył się także konkurs kapeluszy. W tym roku przewodniczyła jemu Miss World Poland 2015 Marta Pałucka, która od dawna zaprzyjaźniona jest z sopockim hipodromem.

Na kolejne wyścigi konne na torze w Sopocie zapraszamy już za tydzień 16-17 lipca, wstęp jest bezpłatny.

Galeria zdjęć poniżej

A.K

Wszystkie zdjęcia zamieszczone na portalu autorstwa ZABOOKUJ.eu są chronione prawami autorskimi i stanowią wyłączną własność portalu zabookuj.eu. Zabrania się kopiowania, reprodukowania, publikowania, umieszczania w Internecie, przesyłania, transmitowania, rozpowszechniania i/lub modyfikowania.

Zakup zdjęć możliwy jest także przez płatność elektroniczną DotPay
zobacz wszystkie zdjęcia z tego wydarzenia w albumie Picassa, wybierz i skonsultuj się z nami  << kontakt >>
– otrzymasz link do dokonania transakcji on-line lub nr konta do płatności


GALERIA ZDJĘĆ PICASSA

—————————————————————————————————-

08.07.2016

Remigliano pobiegnie dla Zabookuj.

Miło nam poinformować, że w "barwach" Zabookuj.eu w jutrzejszej gonitwie pobiegnie RIMIGLIANO. Konia będzie dosiadać Aslan Kardanov.

Gonitwa Kryterium Mediów Jeździeckich odbędzie się w dniu jutrzejszym o godz. 17.15 (jako czwarta tego dnia).
Jest to gonitwa dla 4-letnich i starszych koni IV grupy.

Zapraszamy na Tor Wyścigów Konnych do Sopotu aby kibicować nszej parze 🙂

Więcej o koniu RIMIGLIANO:
http://racehorses.pl/kon-737-rimigliano.php

—————————————————————————————————–

05.07.2016

Wyścigi konne na sopockim Hipodromie

Już 9 lipca, o godzinie 15.30 bomba pójdzie w górę!
W dwa lipcowe weekendy, 9-10 oraz 16-17 lipca na sopockim Hipodromie po raz kolejny odbędą się wyścigi konne.

Portal Zabookuj jak co roku objął patronat medialny nad imprezą.

SOPOT DZIEŃ 1       SOPOT DZIEŃ 2

plakat.jpgSopocki Hipodrom jest gospodarzem wyścigów konnych od początków swojego istnienia, od ponad stu lat. Tradycja ta jest żywa we wspomnieniach mieszkańców i miłośników miasta, zaś organizowane w sezonie letnim gonitwy wciąż przyciągają rzesze widzów.
Tutejsze wyścigi są wyjątkowe – jest to jedyna tego rodzaju impreza w Polsce, która łączy sport wyścigowy z festynem familijnym, co wiąże się z ponad stuletnią historią Hipodromu. Tutejszy tor wykorzystywany był głównie w sezonie letnim i choć organizowano tu nie tylko wyścigi, to właśnie z tym sportem kojarzony jest najmocniej.
W powojennej historii na Hipodromie zaczęto powoli rezygnować z wyścigów zawodowych na rzecz zawodów sportowych. To tutaj odbywają się zawody w skokach przez przeszkody, CSIO,              o najwyższej światowej randze pięciu gwiazdek. Ale Sopot o wyścigach nie zapomniał i od kilku lat – od czasu zakończenia rewitalizacji obiektu – znowu można tutaj usłyszeć tętent wyścigowych koni. Rozgrywane na różnych dystansach, od 1200 do 2400 metrów, dla koni podzielonych według rasy i wieku, są ważnym wydarzeniem zarówno dla „rasowych” miłośników wyścigów, jak również dla „amatorów” – mieszkańców i turystów.

W tym roku rozegranych zostanie łącznie 31 gonitw, w których udział wezmą konie czystej krwi arabskiej, konie pełnej krwi angielskiej, nazywane też folblutami oraz kłusaki francuskie (w sulkach). Gonitwy odbywać się będą w dwa weekendy: 9-10 oraz 16-17 lipca,  w godzinach 15.30. – 19.00. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Jak co roku sopockim wyścigom konnym towarzyszą wydarzenia i atrakcje dodatkowe. Wszystkie Panie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na najpiękniejsze lub najciekawsze nakrycie głowy. Mogą to być kapelusze, ale także fascynatory i toczki. Na terenie Hipodromu, koło trybun, przez wszystkie cztery dni wyścigów będzie działał specjalny punkt, do którego należy się zgłaszać. Finał konkursu odbędzie się w dniu 17 lipca, podczas trwania ostatniego dnia gonitw. Aby odebrać nagrodę, trzeba być obecnym podczas finału.
Konkurs poprowadzi zaprzyjaźniona z sopockim Hipodromem Marta Pałucka – Miss World Poland 2015, która jest także wielką miłośniczką koni i sportów jeździeckich. Na zwyciężczynie konkursu czekają wspaniałe nagrody.

Wyścigi to także familijny piknik – na zwiedzających czekać będą food trucki i stoiska handlowe oraz atrakcje dla dzieci.
Więcej informacji….

Słowniczek wyścigów konnych:

A – Arab – Koń czystej krwi arabskiej

B- Barwy stajenne – charakterystyczne dla stadniny reprezentowanej przez konia kolory i wzory stroju dosiadającego go jeźdźca

Bilet – kupon wydawany w kasie przy zawarciu zakładu, podstawa wypłaty wygranej

Biegany (koń) – koń regularnie wystawiany do wyścigów

C – Celownik – meta na hipodromie

D – Długość – orientacyjna jednostka odległości pomiędzy końmi. W celowniku mierzony jest jedynie czas zwycięzcy, wynik osiągnięty przez inne konie wyrażany jest w długościach dzielących je od poprzedzającego wierzchowca

F – Folblut – koń pełnej krwi angielskiej (z ang. Full Blood)

G – Grupowy, koń – koń niższej albo średniej klasy

H – Hendikap generalny – oficjalny ranking koni ustalany i aktualizowany przez "hendikapera". Hendikap uwzględnia wiele czynników, w szczególności wyniki gonitw. Każdej pozycji w hendikapie przypisana jest waga, która jest podstawą obciążenia w gonitwach hendikapowych

K – Kanat – bariera wyznaczająca wewnętrzną stronę bieżni. Koń biegnący przy kanacie na zakręcie ma do pokonania najkrótszy dystans, ale – o ile nie biegnie na czele stawki – może zostać "zamknięty" przez inne konie

L – Liczony (koń) – koń brany pod uwagę w typowaniu czołowych lokat

M – Miler – koń osiągający najlepsze wyniki na średnich dystansach, takich jak jedna mila (1600 m)

P
Papier – potoczna nazwa pochodzenia, ewentualnych odziedziczonych predyspozycji konia do wyścigów. Mówi się o "dobrym", lub "średnim" papierze, ale też i o papierze "sprinterskim", "milerskim" i "długodystansowym"

Prosta – przeciwległa lub finiszowa. Kilkusetmetrowa część toru, na której konie walczą o zwycięstwo lub szykują się do zakrętu

Przejście – luka pomiędzy końmi biegnącymi na czele wyścigu, w którą może wprowadzić swojego wierzchowca jeździec atakujący ze środka stawki. Brak przejścia przy wyjściu na prostej może zaważyć o złym wyniku konia dysponującego dobrym finiszem

Przerzutka – potoczne określenie umiejętności konia do przyspieszenia na finiszowej prostej.

R – Rocznik Derbowy – określenie trzyletnich folblutów

S

Sam jeden – kolokwialne określenie konia uważanego za murowanego faworyta

Sprinter – koń najlepsze wyniki osiągający na krótkich dystansach, poniżej 1600

Starter – sędzia odpowiedzialny za poprawny start gonitwy, decyduje o zwolnieniu konia z wyścigu np. z powodu problemów z wprowadzeniem do maszyny startowej

U
Uczeń – kategoria jeździecka. Jeździec, który nie wygrał jeszcze 10 gonitw
Ulga wagi – przysługuje niektórym wierzchowcom ze względu na kategorię jeźdźca, start o grupę wyżej, płeć, wiek, lub – w gonitwach hendikapowych – ze względu na pozycję w hendikapie generalnym

W
Waga – łączna waga, jaką poniesie koń w gonitwie – suma wagi jeźdźca i odpowiednio doważonego siodła. Ustalana według ścisłych zasad przy zapisie do gonitwy

W ręku, iść – o koniu utrzymującym dobre tempo bez ponaglania ze strony jeźdźca

Wyjechany (o koniu) – koń, który dzięki dobremu poprowadzeniu przez dżokeja, pojechał na miarę swoich możliwości

Z – Zagrany koń – określenie wierzchowca, który na skutek wygranej znalazł się w wyższej grupie, w prawdopodobnie przewyższającym go klasą towarzystwie

Komentarze

Prześlij nam newsa