Lifestyle

Upadek z konia – czyli jak bezpiecznie „ewakuować się” z konia i kiedy?

Upadek z konia– czyli jak bezpiecznie „ewakuować się” z konia i kiedy?

50.jpgJeździectwo to piękny sport. Niestety jest to też sport zaliczany do sportów niebezpiecznych. Jak inaczej nazwać sport, w którym jesteśmy zależni i zdani nie tylko na siebie i swoje umiejętności, ale także ponad 500 kg zwierzę. Koń, do zwierzę z natury płochliwe. Ma to swoje przyczyny w ewolucji gatunku. Konie, aby przetrwać musiały być cały czas czujne i w razie zagrożenia ratować się ucieczką.

Upadek z konia jest nie unikniony. Niemal każdemu jeźdźcowi przytrafił się prędzej czy później. Owszem są konie, które uważane są za niezwykle spokojne, bezpieczne. Nie oznacza to jednak, że z takiego konia nie można spaść. Niestety nawet najspokojniejszy koń może się wystraszyć lub zacząć uciekać.

Z tego też powodu warto wiedzieć jak zachować się w niebezpiecznych sytuacjach oraz być przygotowanym na bezpieczny upadek z konia.

Przedstawiamy kilka naszym zdaniem złotych rad:

Odpowiedni ubiór!

DSC_7474.JPGJeździj zawsze w kasku. Bez względu na to jakie masz doświadczenie jeździeckie wypadki zdarzają się nawet najbardziej doświadczonym jeźdźcom. Kask powinien być dobrze dopasowany oraz posiadać atest.
Ważny jest także odpowiedni ubiór. Nie bez powodu ktoś wymyślił sztyblety. Odpowiednie buty gwarantują, że stopa nie zaklinuje Ci się w strzemieniu –  co może być bardzo niebezpieczne podczas upadku z konia. Gładka podeszwa i krótki obcas zapewniają, że but „utknie” w strzemieniu.

Warto zaopatrzyć się także w kamizelkę ochronną. Dla dzieci i młodzieży polecane są kamizelki chroniące zarówno klatkę piersiową jak i plecy. Kamizelki te są zbudowane z tzw. segmentów.
Rękawiczki jeździeckie chronią przed otarciami i pozwalają pewniej trzymać wodze.

Odpowiedni sprzęt!

5.JPGSiodło powinno być dobrze dopięte. Popręg nie powinien być zapięty zbyt luźno, ale też nie zbyt ciasno, aby koń nie czuł dyskomfortu.
Strzemiona bezpieczne – to strzemiona, które po zewnętrznej stronie mają gumkę, która to w momencie nacisku wypina się ułatwiając wydostanie stopy ze strzemienia. Oczywiście strzemiona bezpieczne nie są obowiązkowym wyposażeniem, jednak warto korzystać z takich rozwiązań.

Nie bój się spadać, bądź na to przygotowany.

Kierunek upadku.

Nauka spadania to jedna z ważnych lekcji jazdy konnej. Warto wiedzieć jak spaść z konia bezpiecznie. Przede wszystkim ważne jest, aby starać się spaść z konia na jedną z jego stron. Upadek do przodu, przed konia może grozić staranowaniem. Upadek do tyłu również nie należy do bezpiecznych, koń może spróbować kopnąć Cię zadnimi nogami.

Jak spadać?

3.JPGJeśli czujesz, że spadasz postaraj się uwolnić nogi ze strzemion i staraj się powoli osunąć na bok. Staraj się odsunąć jak najdalej od nóg konia. Spróbuj się rozluźnić. Jeździec spięty spadający z konia może nabawić się większych kontuzji. Zapewne ma to podobne uzasadnienie jak w przypadku upadków osób będących rozluźnionych alkoholem, które rzadko odnoszą poważne obrażenia właśnie przez rozluźnienie mięśni. Jednak nie polecamy picia alkoholu przed i w trakcie jazdy konnej!
Nie wyciągaj rąk, aby zamortyzować upadek – to często kończy się kontuzjami rąk, ramion czy barków.
Pamiętaj także, żeby nie spadać na proste nogi – zeskakiwać z konia. Wydaje się to bezpieczne tylko pozornie. Upadek na proste nogi może grozić złamaniem nogi/nóg, uszkodzeniem kostek czy też kolan. Upadek na plecy może zakończyć się uszkodzeniem kręgosłupa, mocnym obiciem pleców lub innym urazem.
Podczas upadku najbezpieczniej starać się zamortyzować upadek pośladkami. W pośladkach jest tylko kość ogonowa, która jest chroniona dużymi mięśniami pośladków, co jest bezpieczniejsze niż upadek na ręce, nogi czy też plecy.

Wodze – trzymać czy puścić?

2.JPGSprawa z wodzami ma się różnie. Zależy też wszystko od charakteru konia. Bezpieczniej jest puścić wodze. Dlatego jeśli jeździsz na ogrodzonym, zamkniętym placu do jazdy podczas upadku puść wodze. Jeśli jednak jeździć po nieogrodzonym, niezamkniętym terenie czy też w terenie, na ścieżce konnej spróbuj utrzymać wodze. Wypuszczone wodze w takim przypadku mogą oznaczać długi spacer do domu, ponieważ koń ucieknie od nas i pogalopuje dalej, najczęściej do stajni. Konie mają jednak dobry instynkt, który pozwala im wrócić do swojej stajni bez jeźdźca.
Konia w terenie podczas upadku bezpiecznie jest jednak puścić, kiedy wierzga, staje dęba czy rzuca się.

Nie jeździj samotnie!

Bardzo ważna uwaga!  Ze względu na ryzyko upadku warto jeździć w teren w grupie lub przynajmniej z jeszcze jednym jeźdźcem. Niestety w lesie czy też w innym miejscu możemy spaść z konia odnosząc obrażenia i nie być w stanie wezwać pomocy.

Koń – ucieknie czy poczeka?

4.JPGKonie należą do dwóch kategorii. Do tych, które po upadku stoją zdziwione i czekają cierpliwie na swojego jeźdźca, który otrzepie się z piasku, wstanie i wsiądzie na niego z powrotem. Inne konie należą do tych, które po upadku uciekają, brykają jakby miały radość z „odciążenia” grzbietu ;

Co zrobić po upadku?

Dokonaj oceny czy odniosłeś jakieś rany, kontuzje czy też obrażenia. Pozwól odzyskać spokojny oddech. Oczywiście, jeśli nie jesteś sam na placu czy też w terenie po upadku inny jeździec, instruktor, trener czy też widz zapewne przybiegnie do Ciebie zapytać czy wszystko w porządku. Jeśli czujesz, że odniosłeś jakieś obrażenia poproś o pomoc, którąś z osób przebywających z Tobą. W przypadku niedużych obrażeń, ran zapewnij sobie pomóc innych osób w opatrzeniu. Jeśli jednak odczuwasz silny ból kończyn czy też pleców, nie ruszaj się. Podniesienie się może spowodować kolejny uraz. Poczekaj aż osoby będące świadkami Twojego upadku wezwą pomoc medyczną.

Upadek z kucyka, małego konia czy dużego?

45a.jpgChociaż na pierwszą myśl przychodzi, że bezpieczniej spadać z kucyka czy też małego konia, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Owszem od kucyka czy też małego konia bliżej nam do ziemi. Jednak właśnie z tego względu upadek trwa krócej, przez co mamy mniej czasu na obrócenie się czy też zamortyzowanie upadku. Spadając z dużego konia jeździec ma szansę się przygotować, obrócić.
Najważniejsze to zachować „zimną krew”. Nie każdy upadek kończy się kontuzją. Niektóre oprócz urażonej dumy, są jedynie kolejną lekcją, że podczas jazdy konnej zawsze należy być ostrożnym, uważnym i przygotowanym na wszystko.

KK

Komentarze

Prześlij nam newsa