Hodowla

Kucie specjalistyczne, a zdrowie naszych koni

Kucie specjalistyczne, a zdrowie naszych koni.

24.jpgCzy wszystkie konie powinny być podkute? W czym mogą pomóc nam specjalistyczne podkowy? Kiedy kuć i jakie są tego cele? Dowiedz się, jak możesz zadbać o kopyta swojego wierzchowca.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że stan kopyt konia, odzwierciedla jego ogólne stan zdrowia. Jeśli nie jest odpowiednio odżywiany, brakuje mu witamin i minerałów, to po za tym, że odbija się to na jego sierści, odporności i zachowaniu to również na kopytach.

Zdrowe kopyto powinno mieć dużą i mocną strzałkę. Grubą prostą, gładką i bez pofałdowań ścianę kopytową. Lekko wklęsłą podeszwę z dość głęboko wciętymi rowkami przystrzałkowymi. Piętki powinny być niskie, a kąty wsporowe niepodwinięte. Zdrową białą linie od strony podeszwy i równoległe do linii strzałki ściany wsporowe.

Jeśli już zdecydujemy się na kucie konia, należy pamiętać o regularnym przekuwaniu (ok. co 6 tygodni- zależy to od tempa wzrostu kopyt). Wskazane już również rozkuwanie koni co parę miesięcy.

fot. Mateusz Szczęsny – www.kowalpodkuwacz.zabookuj.eu

Kiedy powinniśmy sięgnąć po podkowy?
Najprostszą radą byłoby po prostu skonsultowanie się z weterynarzem i kowalem, którzy fachowym okiem stwierdzą czy podkowa dla naszego wierzchowca może pomóc, czy wręcz przeciwnie zaszkodzić.
Wszystko zależy od tego czy koń ma twarde czy miękkie kopyta. Jak szybko się mu ścierają, co głównie zależy od podłoża, po jakim się porusza.

Duży wpływ ma również fakt gdzie jeździmy. Czy większość treningów opiera się na wyjazdach terenowych, czy może teren, po którym jeździmy jest nierówny, twardy i kamienisty lub czy głównie pracujemy na miękkim, równym, piaszczystym placu.  Na pierwszy rzut oka widać, że dwa pierwsze przypadki wymagają większej uwagi na stan kopyt. Kopyto nie może się ścierać szybciej niż rosnąć.

Kolejnym przykładem są konie, które mają problemy z trzeszczkami, pękającymi kopytami, deformacją (również stawów), kulawizną, czy słabymi piętkami.

Dla takich koni zostały opracowane specjalistyczne podkowy, których dokładne rodzaje zostały opisane poniżej.

1.    Rodzaje podków i wskazania dla różnych przypadłości:

A)    MV Podkowy Sportowe

mv-phr-sport-motion.jpg    mv3d-motion.jpg

COVER ROLLER Shoe front
Podkowa z szeroką płaszczyzną i zfazowanym brzegiem zewnętrznym.
Rozkłada obciążenia i poprawia komfort. Zmniejsza przeciążenia podczas oderwania kończyny od podłoża. Wskazane są dla koni z masą powyżej 500kg, z wrażliwymi podeszwami, które pracują na twardszym lub kamienistym podłożu.

ENDURO & ENDURO XL Shoes front
Profilaktyczna podkowa sportowa dla poprawy komfortu przez zredukowanie przeciążeń, szczególnie stawów oraz aparatu podwieszającego stawu pęcinowego.
Zmniejsza napięcie stawu kopytowego i koronowego, więzadeł pobocznych przy ruchach skrętnych oraz zmniejsza napięcie na aparat podwieszający stawu pęcinowego i ścięgno mięśnia zginacza powierzchownego palca.
Rekomendowana szczególnie dla koni rajdowych oraz WKKW z tendencją do posiadania wysokich piętek i predysponowanych do patologii stawu pęcinowego.

PARABOLIC SPORT Shoe front/ hind
Podkowa z płaszczyzną paraboliczną: szeroka z przodu i w obrębie piętek, natomiast w ramionach wąska.
Profilaktyczna podkowa sportowa dla poprawy komfortu przez zredukowanie przeciążeń, szczególnie przy skrętach.
Zmniejsza napięcie aparatu trzeszczkowego oraz ruchomość przy skrętach bocznych.
Wskazana dla koni sportowych startujących w dyscyplinach narażonych na krótkie i powtarzające się skręty oraz dla koni z płaskimi kopytami i słabymi piętkami.

HYPERBOLIC SPORT Shoe front/ hind
Bardzo lekka podkowa z wąską płaszczyzną.
Profilaktyczna podkowa sportowa dla poprawy komfortu przez zmniejszenie obciążeń.
Zmniejsza obciążenie w fazie odrywania kończyn od podłoża oraz więzadła podwieszającego i ścięgna mięśnia zginacza powierzchownego palca.
Wskazana dla koni z podniesionym piętkami i z przeciążonymi stawami pęcinowymi.

PHR Shoe front
Podkowa z szeroką płaszczyzną, podwójnie zrolowana i ze zfazowaną krawędzią przyśrodkową.
Profilaktyczna podkowa sportowa dla poprawy komfortu przez zmniejszenie obciążeń, szczególnie stawów.
Zmniejsza obciążenie stawu kopytowego i koronowego oraz napięcie więzadeł pobocznych przy ruchach skrętnych.
Zaprojektowana specjalnie dla najwyższej klasy koni skokowych.

PHR SPORT MOTION Shoe front
Profilaktyczna podkowa sportowa dla poprawy komfortu przez zmniejszenie obciążeń, szczególnie stawów i aparatu podwieszającego stawu pęcinowego.
Zmniejsza obciążenia stawu kopytowego i koronowego oraz więzadła podwieszającego i ścięgna mięśnia zginacza powierzchownego palca.
Redukuje generalnie przeciążenie aparatu podwieszającego stawu pęcinowego.
Zaprojektowana specjalnie dla najwyższej klasy koni skokowych.

B)    MV Podkowy Kineterapeutyczne

mv-apex.jpg   mv-rocking-support-hind.jpg

ROCKING SUPPORT Shoe front/ hind
Podkowa typu “egg bar”.Zmniejsza napięcie na trzeszczkę kopytową oraz ścięgno mięśnia zginacza głębokiego palca. Generalnie zmniejsza napięcie aparatu trzeszczkowego.
Wskazana dla II stopnia syndromu trzeszczkowego, patologii ścięgna mięśnia zginacza głębokiego palca i jego głowy dodatkowej.

W ROCKING SUPPORT Shoe front wedge/ hind wedge
Podkowa typu “egg bar” klinowa z tylna powierzchnią podpierającą piętki i strzałkę.
Zmniejsza napięcie na trzeszczkę kopytową oraz ścięgno mięśnia zginacza głębokiego palca. Generalnie zmniejsza napięcie aparatu trzeszczkowego.
Wskazania dla 3.5 stopnia syndromu trzeszczkowego, patologii ścięgna mięśnia zginacza głębokiego palca i jego głowy dodatkowej.
Podkowy klinowe dedykowane są koniom starszym lub u schyłku swojej kariery sportowej.

APEX Shoe front
Podkowa sercowata. Szeroka powierzchnia wsparcia dla piętek i strzałki.
Przenosi obciążenie  na tylne części kopyta. Wspomaga kość kopytową. Redukuje obciążenie na przednią część kopyta.
Wskazana dla przewlekłego ochwatu, profilaktyce jednostronnego ochwatu przy obciążeniu kończyny. Może być również używana przy potrzebie przeniesienia obciążenia na zdrowe części kopyta (pęknięcia ściany przedniej)

C)    JMD Podkowy Kineterapeutyczne

mv-hunter-rollix-alumix.jpg  mv-hunter-shoe-hind.jpg

ARTHROPATHIX Shoe front
Podkowa z szeroką płaszczyzną i poszerzoną strefą pod piętkami.
Zmniejsza obciążenie szczególnie na staw kopytowy i koronowy oraz więzadeł pobocznych przy ruchach skrętnych.
Wskazana przy artropatii stawu koronowego i kopytowego.

ONIONIX Shoe front
Podkowa z powiększoną powierzchnią pod piętkami.
Zmniejsza obciążenia trzeszczki kopytowej i ścięgna mięśnia zginacza głębokiego palca. Zmniejsza napięcie i podnosi komfort piętek.
Wskazana dla I stopnia syndromu trzeszczkowego, patologii ścięgna mięśnia zginacza głębokiego palca i jego głowy dodatkowej oraz wrażliwości piętek, ropni piętek, krwiaków.

BONAPATRIX L/S Shoe front
Podkowa odwrócona, zwana również „podkową Napoleona” we Francji. Posiada zamkniętą tylną część podpierająco piętki i strzałkę, a otwartą część przednią.
Zmniejsza obciążenie trzeszczki kopytowej i ścięgna mięśnia zginacza głębokiego palca oraz aparatu trzeszczkowego i stawów międzypalcowych.
Wskazana dla III stopnia syndromu trzeszczkowego, patologii ścięgna mięśnia zginacza głębokiego palca i jego głowy dodatkowej.

BONAPATRIX S-PP Shoe front
Dedykowana dla koni, które ścierały zbyt intensywnie przedni fragment kopyta przy założonych podkowach Bonapatrix L lub S, ponieważ posiada zarówno przednią jak i tylną część podkowy zamkniętą.

SUSPENSORIX Shoe front/ hind
Zmniejsza obciążenie więzadła podwieszającego i ścięgna mięśnia zginacza powierzchownego palca oraz aparatu podwieszającego stawu pęcinowego.
Wskazane przy desmopatii więzadła podwieszającego, patologii ścięgna mięśnia zginacza powierzchownego palca oraz desmopatii więzadeł trzeszczkowych i artrozy stawu pęcinowego.

ASYMETRIX Shoe front- hind
Podkowa asymetryczna z różną szerokością ramion, poszerzone od strony piętki oraz zwężone z drugiej strony.
W zależności od zastosowania (szersze ramie przyśrodkowo lub bocznie): re-balans kopyta przeciążonego przyśrodkowo lub bocznie. Re-balans stawów w przypadku zmian postawy dalszego docinka kończyny oraz zmniejszenie napięcia więzadeł pobocznych.
Wskazania:
Dewiacje dalszego odcinka kończyny: valgus (szersze ramię przyśrodkowo) lub varus (szersze ramię bocznie). Zmiany w strefie subchondralnej kości (węższe ramię po stronie zmiany patologicznej dla zmniejszenia siły kontaktu). Desmopatia więzadeł pobocznych (szersze ramię po stronie zmian patologicznych).

SUSPENSOR RAMIX Shoe front/hind
Podkowa asymetryczna z różną szerokością ramion.
W zależności od zastosowania (szersze ramię przyśrodkowo lub bocznie): zmniejsza napięcie na więzadło podwieszające lub jedno z więzadeł trzeszczkowych skośnych trzeszczek pęcinowych.
Wskazania:
Desmopatia przyśrodkowej gałęzi więzadła podwieszającego lub przyśrodkowego więzadła trzeszczkowego skośnego (szersze ramię przyśrodkowo).
Desmopatia bocznej gałęzi więzadła podwieszającego lub bocznego więzadła trzeszczkowego skośnego (szersze ramię boczne).

LAMINITIX Shoe front
Podkowa w kształcie litery M z szeroką powierzchnią wsparcia dla piętek i strzałki.
Przenosi obciążenie na tylne części kopyta. Wspomaga kość kopytową. Redukuje obciążenie na przednią część kopyta.
Wskazana jest przy ochwacie w stadium podostrym (kiedy koń może być podkuty).
Wycinając 2/3 strzałki wzdłuż linii, możliwe jest zastosowanie w syndromie trzeszczkowym stopnia 3.5.

D)    MD Kineterapeutyczne Podkowy dla koni wyścigowych

jmd-asymetrix.jpg       jmd-bonapartix-s-tr.jpg

ONIONIX PS Shoe front
Wskazane przy I stopniu syndromu trzeszczkowego oraz wrażliwości pietek, ropnia piętek i krwiaków. Zmniejsza obciążenie trzeszczki kopytowej oraz napięcia piętek, podnosząc jej komfort.

SUSPENSORIX PS Shoe front/hind
Wskazana przy desmopatii więzadła podwieszającego, patologii ścięgna mięśnia zginacza powierzchownego palca. Desmopatii więzadeł trzeszczkowych i atrozy stawu pęcinowego.

ASYMETRIX PS Shoe front
Wskazana przy dewiacji dalszego odcinka kończyny: valgus lub varus, zmianach w strefie subchondralnej kości oraz desmopatii więzadeł pobocznych.

BONAPATRIX S TR Shoe front/ hind
Wskazana przy III stopniu syndrome trzeszczkowego, patologii ścięgna mięśnia zginacza głebokiego palca I jego głowy dodatkowej.

mv2-dynamic-jump.jpg
Co raz chętniej są stosowane podkowy z wkładkami I wypełnieniami. Formy takiego kucia rozwinęły się bardzo na przestrzeni ostatnich lat i bardzo dobrze wpływaja na poprawę zdrowia końskich kopyt. Kiedyś używano skórzanych podeszw, które wypełniane były konopiami lub wełną. Obecnie stosuje się takie materiały jak: silikon, plastyczny silikon stomatologiczny oraz poliuretan o różnej masie i twardości.

Tego typu podkowy można stosować przy:

• cienkich i wrażliwych podeszwach
• pęknięciach kości kopytowej
• zapaleniu stawów
• słabych kątów wsporowych
• wąskich kopytach
• ochwacie
• pęknięciach rogu
• zapaleniu trzeszczek kopytowych I stawu kopytowego
• zapaleniach towarzywa kopytowego

W zależności od potrzeb koni używa się różnych materiałów, od bardzo miękkich, amortyzujących do twardych, usztywniających.

Przy tak specjalistycznych kuciach tylko profesjonalny kowal będzie w stanie dobrać odpowiednie podkowy dla naszego konia. Taki podkuwacz zasięga również rady lekarza wtereynarii, aby wykonać jak najbardziej optymalne kucie.

Polecamy:

www.kowalpodkuwacz.zabookuj.eu

www.podkuwacz.zabookuj.eu

Podkowy są do nabycia w naszym sklepie internetowym  << zamów podkowy >>

źródło fot. www.michel-vaillant.com

AB

Komentarze

Prześlij nam newsa