Wiadomości

Jeździecka jesień w Sopocie

Jeździecka jesień w Sopocie

Zbliża się jesień, czas, kiedy szczególnie warto odwiedzić sopocki Hipodrom i licznie organizowane na nim imprezy jeździeckie. Od wielu lat największą popularnością cieszą się zawody w skokach przez przeszkody – nie bez powodu, jest to bowiem niezwykle widowiskowa dyscyplina, w której liczy się przede wszystkim wzajemna współpraca człowieka i konia.

W skokach przez przeszkody para koń i jeździec ma za zadanie pokonać tor przeszkód bez „zrzutek” i w jak najkrótszym czasie. O sukcesie decydują nie tylko umiejętności jeźdźca i przygotowanie konia, ale także ich wzajemna relacja i zrozumienie. Dlatego nawet osoby na co dzień nie śledzące rankingów jeździeckich chętnie odwiedzają Hipodrom i kibicują poszczególnym parom.

Aby ułatwić zrozumienie tego, co dzieje się na parkurze – czyli miejscu, na którym ustawiony jest tor przeszkód –  wyjaśniamy, jak wyglądają przygotowania do startu w zawodach z punktu widzenia ich uczestników.

Zawodnicy i konie przyjeżdżają na Hipodrom zazwyczaj dzień wcześniej. Towarzyszą im luzacy – osoby, których zadaniem jest opieka nad zwierzętami, przygotowane ich i oporządzanie.
W dniu zawodów, przed wejściem na parkur koń potrzebuje rozgrzewki, do której służy rozprężalnia – osobny plac lub kryta ujeżdżalnia.
Gdy koń jest już rozgrzany przychodzi czas na najważniejsze – start w wybranym konkursie. Zazwyczaj w ciągu jednego dnia zawodów rozgrywanych jest kilka konkursów o różnym stopniu trudności i różnych zasadach, co oznacza, że do każdego konkursu organizator zawodów musi na nowo przygotować parkur.

Gdy przeszkody są ustawione, zawodnicy wchodzą na parkur i szybkim krokiem zaczynają przemierzać całą trasę. Dla kogoś, kto nie wie, o co w tym wszystkim chodzi, wygląda to dość komicznie, ale jest bardzo ważne dla zawodników, którzy nie tylko zapoznają się z kolejnością przeszkód, ale przede wszystkim mierzą odległości między nimi. Pełen krok konia w galopie określany jest jako foule (ma długość 3,5 m) i zawodnik musi wiedzieć, ile ma miejsca na manewry pomiędzy poszczególnymi przeszkodami.

Znakiem do startu jest dzwonek sędziego, od tego momentu liczony jest czas, w jakim zawodnik musi przeciąć linię startu. Ciekawostką może być fakt, że mimo używania nowoczesnych systemów pomiaru, zawsze korzysta się też ze stopera.
Często zdarza się, że gdy jedna para pokonuje parkur,  kolejna jest już na nim i przygotowuje się do startu.
Wyniki podawane są na bieżąco, zaś po zakończeniu danego konkursu następuje uroczysta dekoracja. Konie otrzymują zwyczajowo rozety, zwane też flo, a zawodnicy puchary.

W Sopocie w najbliższym czasie odbędą się:

10 – 11 września – Regionalne Zawody w Skokach przez przeszkody – plac konkursowy na świeżym powietrzu

16 – 18 września – Jeździeckie Mistrzostwa Pomorza i Regionalne Zawody w Skokach – plac konkursowy na świeżym powietrzu

08 – 09 października – Halowe Zawody Regionalne w Skokach przez przeszkody – Hala Pomarańczowa

29 – 30 października – Halowe Zawody Regionalne w Skokach przez przeszkody – Hala Pomarańczowa

Plac konkursowy mieści się przy Czarnej Trybunie, wejście od strony ul. Polnej w Sopocie.
Hala Pomarańczowa to część zrewitalizowanych zabudowań Hipodromu – wejście od strony Żabianki lub od ulicy Łokietka.

Wstęp na imprezy jest bezpłatny.

Mistrzostwa_Pomorza.jpg

Komentarze

Prześlij nam newsa