Sport

Jazda konna

28.jpgJazda konna staje się coraz bardziej popularnym sportem w Polsce. Żeby jeździec konno nie trzeba od razu startować w zawodach, można po prostu cieszyć się z przebywania ze zwierzęciem i uprawiać jeździectwo rekreacyjnie.
Jazda rekreacyjna jest doskonałą formą odprężenia, nabrania kondycji i dbania o zdrowie.

Jeżeli interesuje Państwa nauka jazdy konnej, bądź chcielibyście spędzić wakacje w siodle, trafiliście na właściwa stronę. Udostępniamy miłośnikom jeździectwa nowoczesne narzędzia umożliwiające wcześniejsze zaplanowanie, a także zarezerwowanie jazdy konnej on-line w ośrodkach u nas promowanych.

Na naszym portalu znajdziecie także przebieg wielu interesujących tras jeździeckich, zlokalizowanych w różnych częściach naszego kraju.  Trasy

Bez względu na to, czy potrzebny Państwu instruktor jazdy konnej, czy też poszukujecie stadniny, dzięki której spędzicie swoje wymorzone wakacje w siodle – dzięki nam, w krótkim czasie znajdziecie to czego szukacie.  Katalog Firm

Na portalu Zabookuj.eu na bieżąco informujemy o wielu wydarzeniach, które z pewnością okażą się ciekawe dla wszystkich miłośników agroturystyki i jeździectwa. Nawet jeżeli nie planujecie spędzić wakacji w siodle, lecz po prostu lubicie konie, nasz portal na pewno przypadnie wam do gustu.

Jazda konna dla każdego
Stara dobra zasada mówi, że żeby spaść, trzeba w ogóle wsiąść. Jakjednak wybrać odpowiedni ośrodek i właściwego instruktora, by jazda  konna nie była męczarnią dla nas i zwierzęcia? Nie jest to proste, ale dzięki naszemu portalowi można uzyskać wiele informacji na ten temat. Pamiętać też trzeba, że rekreacyjna jazda konna jest właściwie dobra wkażdym wieku. Wystarczy jedynie posiąść kilka umiejętności. Przykładowo nawet tak drobny element, jak trzymanie ręki, może mieć wpływ na reakcje konia i jeśli nabędziemy negatywne nawyki – kurczowe trzymanie wodzy, szarpanie czy po prostu niespokojne ruchy – koń może przestać reagować, albo przeciwnie, szarpać się i uciekać. Bardzo ważna jest też pozycja w siodle. Właściwa to taka, w której siedzimy głęboko w siodle i możemy poprowadzić linię prostą od ucha, przez bark, biodro, aż do tylnej części pięty. Jednocześnie jeździec nie powinien być sztywny, patrzeć przed siebie i nie wysuwać brody do przodu. Brzmi skomplikowanie? Z czasem wchodzi jednak w krew i możemy się cieszyć nieskrępowaną jazdąkonną.

Sprzęt jeździecki
Jazda konna wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania, ale także prawidłowo dobranego sprzętu. Warto pamiętać, że tego typu akcesoria dzieli się na dwie kategorie: sprzęt dla jeźdźca oraz wyposażenie dla konia. Artykuły dla konia to głównie siodła, osprzęt do siodeł, a także preparaty pielęgnacyjne, różnego rodzaju ozdoby i praktyczne akcesoria tj. maski, derki kantary czy uwiązy. Wśród sprzętu dla jeźdźca znaleźć można kaski, kamizelki, buty, rękawiczki, palcaty i wiele innych artykułów. Wszystkie te przedmioty sprawiają, że jazda konna jest
bardziej komfortowa, zarówno dla człowieka, jak i dla konia.    Sklep jeździecki

Jazda konna – właściwy strój
Tak jak wszystkie inne dyscypliny, również jazda konna wymaga stosowania odpowiedniego ubioru. Co się na niego składa? Podstawowe elementy to:
* toczek lub stosowany zamiennie na zawodach kask, który chroni głowę,
* specjalnie wzmocniona kamizelka ochronna,
* nie krępujące ruchów bryczesy, które nie posiadają szwów po wewnętrznej stronie i są dzięki temu bardzo wygodne,
* stosowane czasem czapsy, czyli ochraniacze w postaci długich nogawek, zakładanych na spodnie,
* sztylpy, ochraniacze używane zamiast wysokich butów, na przykład oficerek,
* specjalne buty do jazdy konnej,
* palcat, służący do wzmocnienia łydki, bądź utemperowania nieposłusznego konia.  Sklep jeździecki

Hodowla koni
Osoby, których pasją jest jazda konna, często decydują się także na hodowlę tych fascynujących zwierząt. To zajęcie wymaga jednak bardzo rygorystycznych warunków. Po pierwsze, jeśli chcemy, by osobniki z naszej hodowli były zdrowe i w dobrej kondycji, to niezbędna jest czysta i profesjonalnie wyposażona stajnia. Poza tym, szczególną uwagę należy zwrócić na paszę, którą będziemy karmić konie. Powinna być bogata w witaminy, mikroelementy i sole.

Stajnia
Jazda konna to nie tylko rozkoszny pęd wiatru to również odpowiedzialność i obowiązki. Jednym z nich jest dbałość o stajnię, czyli pomieszczenia, w którym przechowuje się konie. Zwykle składa się ona z kilku pomieszczeń, pełniących odrębne funkcje. Najważniejsze jest zawsze miejsce, gdzie znajdują się boksy lub stanowiska dla koni. Muszą być one bardzo czyste, ponieważ wilgotna lub brudna ściółka powoduje wiele chorób kopyt, sierści, a nawet układu oddechowego zwierząt. Najpopularniejszym środkiem do ścielenia boksów jest nadal słoma, czasem stosuje się trociny.

Inną ważną częścią stajni jest siodlarnia, gdzie przechowuje się sprzęt do jazdy konnej lub pomieszczenie do przechowywania paszy. Warto też mieć na podorędziu specjalny magazynek na środki czystości. Ważne jest również, by cała stajnia stała w suchym miejscu i ze wszystkich stron zapewniała dobrą osłonę od wiatru. Musimy mieć w niej dostęp do bieżącej wody oraz źródeł elektryczności.

Weterynaria
Jazda konna ma także mniej przyjemne aspekty. Często zdarzające się kontuzje, zarówno jeźdźców, jak i wierzchowców, mogą mieć bardzo niekorzystne skutki. O ile medycyna potrafi już właściwie zadbać o człowieka, o tyle konie pozostają często bez odpowiedniej opieki. Odpowiedzialny i mądry pasjonat jazdy konnej wie, że w razie wypadku należy niezwłocznie skonsultować się z kompetentnym lekarzem weterynarii, który roztoczy specjalistyczną opiekę nad kontuzjowanym koniem. Obecnie funkcjonuje wiele profesjonalnych ośrodków, które
zajmują się nie tylko zwierzętami po wypadkach, ale także chorującymi na schorzenia typowe dla tego gatunku.

Kowalstwo koni
Nie zapominajmy, że jazda konna nierozerwalnie wiąże się także z troską o konia. Jednym z elementów tej opieki jest zadbanie o jego kopyta. Mimo, iż kowalstwo wydaje się rzemiosłem dość przestarzałym, to pasjonaci jazdy konnej z pewnością orientują się, że obecnie rozwija się ono dość prężnie. Na rynku dostępna jest cała gama specjalistycznych podków, dopasowanych do potrzeb tych zwierząt. Są to m. in. podkowy wyścigowe, przeznaczone do jazdy po lodzie, przeciwpoślizgowe, a nawet ortopedyczne, korygujące wady postawy i chodu.

ZABOOKUJ.eu

Komentarze

Prześlij nam newsa