Sport

II Mistrzostwa Kaszub w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi

04.06.2017

II Mistrzostwa Kaszub w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi

To zupełnie inne zawody niż wszystkie pozostałe, które możemy dla Państwa relacjonować. Luźna atmosfera, przyjazny duch walki, uśmiech i taka „normalność” to klimat II Mistrzostw Kaszub w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi, które odbyły się w minioną niedzielę w Piechowicach.

Już po raz drugi Ośrodek Kultury w Dziemianach Ośrodek Jeździecki „Pegaz” w Dziemianach zorganizował Mistrzostwa kaszub w Powożeniu. My jako portal znów mogliśmy objąć patronat medialny i po raz kolejny podziwiać zmagania zaprzęgowe na Kaszubach.

Zawodnikom nie straszna była nawet aura pogodowa. Mimo deszczu zawody odbyły się i nawet nie dało się słyszeć, żeby ktoś narzekał na pogodę. Publiczność również dopisała. Parasole, namioty, peleryny poszły w ruch i można było kibicować.

Zawody rozpoczęły się ok. godz. 14tej. Konkursem singli czyli zaprzęgów jednokonnych. W szranki stanęło sześć zaprzęgów. Do pokonania było trzynaście przeszkód w tym dwie stałe oznaczone literami od A do E-F, które należało objechać z każdej strony według liter. Na każdej z przeszkód ustawione były piłeczki, których strącenie skutkowało 3 sekundami karnymi doliczanymi do czasu przejazdu. Każdy zaprzęg musiał pokonać trasę w dwóch nawrotach, z których zliczany były ostateczne punkty i czas.
W tej konkurencji wśród doświadczonych zawodników jako powożących, brała udział także zawodniczka zaczynająca swoją karierę w powożeniu. Czternastoletnia Aleksandra Serocka z Bydgoszczy, pod okiem swojego taty jako luzaka, dzielnie pokonała tor przeszkód i została wyróżniona jako najmłodszy uczestnik zawodów.
W tej konkurencji zwycięstwo odniósł Dariusz Turzyński i koń Atut – zaprzęg z Dziemian. O drugie miejsce musiała być dogrywka, którą rozegrano po konkursie par. Po emocjonującej dogrywce drugie miejsce wywalczył Michal Kotarski i koń Roki – zaprzęg z Chojnic, przed Dariuszem Turzyńskim, który z innym koniem (Amutet) zajął trzecie miejsce. Zwycięzcy na podium otrzymali puchary i medale oraz odegrany został hymn Kaszub.

Konkurs par był jeszcze bardziej emocjonujący i widowiskowy. Trudność pokonywania trasy jest tu większa gdyż trzeba zgrać i zapanować nad dwoma końmi. Tor przeszkód ten sam co w singlach, zwiększył się tylko rozstaw pomiędzy przeszkodami. Zręczność i posłuszeństwo koni galopujących pomiędzy przeszkodami, to widok nie do opisania. Szybka reakcja koni, zwroty na zadzie i piruety w galopie przy dyszlu, to figury których pozazdrościł by nie jeden dresażysta.

W rywalizacji udział wzięły cztery zaprzęgi par.
Zwycięstwo zdobył Rafał Paszyński z Wielgiego k/Lipna, powożąc parą pięknych siwych wałachów o imieniu Cynamon i Prezes. Dodam, że zaprzęg ten zarówno konie jak i powożący oraz luzak, ubrani byli kolorystycznie w zielone stroje. Tak, tak również i w powożeniu zawodnicy i ich konie mają dobrane ochraniacze, nauszniki, a czasami nawet uprząż do barw stajni, którą reprezentują.

Na drugim miejscu uplasował się Tomasz Szufrajda z Człuchowa z końmi Tycjan i Poliver. Trzecie miejsce zajął Daniel Sznajder z Chojnic i konie Karina i Bela.

Gratulujemy zawodnikom walki i wytrwałości mimo siąpiącego deszczu. Aura pogodowa była w miarę łaskawa dla uczestników konkursu singli i w początkowych konkursach par, dogrywka singli oraz dekoracja odbyła się już w strugach deszczu. Lecz mimo tego nikt z publiczności nie miał zamiaru opuszczać zawodów i wszyscy dzielnie wytrwali do końca.

Dziękujemy za zaproszenie i nie możemy się doczekać kolejnych zmagań w powożeniu za rok, na które zapraszał komentator zawodów – Prezes Pomorskiego Związku Jeździeckiego p. Marcin Podpora. Sędzią głównym zawodów była p. Anna Ołuszkiewicz. Maskotką zawodów został pies Kali rasy Grzywacz Chiński, który biegał radośnie kręcąc piruety wśród zwycięskiego zaprzęgu.

AK

Wszystkie zdjęcia zamieszczone na portalu autorstwa ZABOOKUJ.eu są chronione prawami autorskimi i stanowią wyłączną własność portalu zabookuj.eu. Zabrania się kopiowania, reprodukowania, publikowania, umieszczania w Internecie, przesyłania, transmitowania, rozpowszechniania i/lub modyfikowania.

Zakup zdjęć:
– zobacz wszystkie zdjęcia z tego wydarzenia w albumie Picassa, wybierz i skonsultuj się z nami  << kontakt >>
– otrzymasz nr konta do płatności
– koszt jednego zdjęcia wynosi 5zł, przy zakupie powyżej 10 zdjęć koszt jednego wynosi 4 zł
– po wpływie środków na nasze konto prześlemy zdjęcia na podany adres e-mail

Komentarze

Prześlij nam newsa