Konie

Lipcówka, egzema letnia, wyprysk letni

Lipcówka, egzema letnia, wyprysk letni

Lato, to dla większości ludzi najlepsza pora roku ale czy dla naszych koni też? Upały i owady, to zmora dla naszych czterokopytnych. W tym okresie dochodzi do najczęstszych alergii, pogryzień, wyprysków i innych dolegliwości związanych ze skórą.  Do najczęstszych zmian należy tzw. lipcówka.

Schorzenie nazywane egzemą letnią, wypryskiem letnim, lipcówką, spowodowane jest nadwrażliwością na ukąszenia owadów – muchówek, głównie meszek, komarów czy kuczanów.

Reakcja alergiczna spowodowana jest mechanizmem immunologicznym, który powstaje na skutek uczulenia na antygeny zawarte w ślinie owadów. W zależności od tego jak silnie koń jest uczulony, wyprysk może mieć różne postaci.

Charakteryzuje się zmianami skórnymi, które mogą przybrać postać wysypki, grudek, strupków, pokrzywki, pęcherzyków czy nawet plam rumieniowych. Wykwity w większości przypadków występują w okolicy szyi, potylicy, grzbiecie, bokach, podbrzuszu i nasady ogona ale mogą też obejmować całe ciało łącznie z okolicą oczu, wymion czy sromu. Często towarzyszy temu ciągły świąd.

Konie trą się o stałe przedmioty wycierając sierść i powodując dodatkowo uszkodzenia skóry, które mogą prowadzić do zakażeń.

Choroba atakuje konie wszystkich maści i typów na całym świecie. Objawy nawracają co roku, latem. W cieplejszych rejonach na południu, szczytowe okresy nasilenia dolegliwości, to miesiące od czerwca do września. Na północy wzmożony okres przypada na lipiec stąd nazwa schorzenia – lipcówka.

Leczenie egzemy trwa ok. 7 dni i polega na złagodzeniu reakcji alergicznej i świądu. W tym celu stosuje się kąpiele lub miejscowo smaruje preparatami łagodzącymi ukąszenia oraz podaje się leki antyalergiczne; środki antyhistaminowe i sterydy. Te ostatnie niestety są wykluczone w przypadku źrebnych klaczy. Najlepiej jest pozostawić konia w stajni, kiedy muchówki są najbardziej aktywne, czyli od późnego popołudnia do wieczora i rano. Niekiedy reakcje alergiczne są tak silne, że koń powinien cały dzień pozostać w stajni i zostać wypuszczony tylko na noc. Ważne jest także wyeliminowanie owadów z wnętrza stajni przy pomocy moskitier w oknach, lepów na muchy, lamp. Gdy koń już musi pozostać na zewnątrz zadbajmy o jego ochronę. Dobrym sposobem uniknięcia ukąszeń jest założenie derki przeciwowadom (najlepiej z kapturem) i moskitiery na łeb. Obecnie na rynku jest wiele dostępnych produktów do walki z owadami.
Do kąpieli najlepiej nadają się preparaty naturalne np. szare mydło czy EM żywe mydło z dodatkiem probiotków.

Podobne dolegliwości związane ze zmianami na skórze mogą być spowodowane uczuleniem na białka obecne w trawach, reakcją na larwy nitkowców wędrujących przez skórę oraz wszy.
Niektóre zmiany skórne są też spowodowane fotouczuleniem czyli reakcją na spożycie roślin zawierających związki, które pod wpływem promieni słonecznych wywołują zmiany skórne, nawet poparzenia. Do takich roślin należy dziurawiec, gryka, koniczyna, starzec zwyczajny czy życica trwała. W odróżnieniu od lipcówki, zmiany obejmują głownie jasne konie, a szczególnie narażone są te, które mają różowe chrapy.

Zabookuj

Komentarze

Prześlij nam newsa