Sport

CSIO ***** Sopot 2018 – już za nami

Na Sopockim Hipodromie odbyły się międzynarodowe zawody w skokach przez przeszkody CSiO***** FEI Longines Jumping Nations Cup. Hipodrom Sopot po raz pierwszy został zakwalifikowany do Pierwszej Europejskiej Dywizji w Pucharze Narodów czyli znalazł się w elicie ośmiu ośrodków na świecie, do której należą jeszcze tylko: La Baule, Samorin, St Gallen, Rotterdam, Falsterbo, Hickstead i Dublin.

Zawody trwały od czwartku do niedzieli (14-17.06.2018r). Najbardziej imponująca była pula nagród która wynosiła 1 600 000 zł o tą pulę walczyło 250 koni dosiadanych przez 100 jeźdźców ze światowej czołówki 28 państw. Na Sopockim parkurze odbyło się 11 konkursów których poziomy trudności były rozłożone na małą, średnią i dużą rundę.

Na parkurze można było podziwiać takie gwiazdy jak Henrik Von Eckermann (SWE), Kevin Staut (FRA), Olivier Philippaerts (BEL) Malin Baryard-Johnsson (SWE) czy Emanuele Gaudiano (ITA) oraz naszą czołową polską ekipę w skład w której wchodzi: Jarosław Skrzyczyński, Krzysztof Ludwiczak i Wojciech Wojcianiec, a także utalentowani młodzi jeźdźcy Andrzej Opłatek i Adam Grzegorzewski.

Oprócz wyżej wymienionych zawodników oczy wszystkich skupiły się także na zdolnej amerykańskiej zawodniczce Jessice Springsteen  córce słynnego muzyka Bruce’a . Wygrała ona jeden z najważniejszych konkursów  Lotto CSIO5* o nagrodę PZU.

Najbardziej ciekawym, emocjonującym  i wyczekiwanym konkursem o największej puli nagród był  Pucharu Narodów, w którym rywalizowało 8 Państw w  zespołach czteroosobowych.

Na liście startowej znalazły się drużyny z ośmiu państw: Francji, Niemiec, Belgii, Hiszpanii, USA, Szwecji, Włoch i Polski.

Składy:

Francja: Mathieu Billot, Kevin Staut, Olivier Robert, Nicolas Delmotte

Belgia:  Olivier Philippaerts, Pieter Devos,  Jerome Guery, Niels Bruynseels

Niemcy:  Anne F. Meyer-Zimmermann, Denis Nielsen, Hans Dieter-Dreher, Maurice Tebbel

Stany Zjednoczone:  Lillie Keenan, Jamie Barge, Devin Ryan, Margie Goldstein – Engle

Włochy: Emanuele Gaudiano, Paolo Paini, Michael Christofoletti,  Giulia Martinengo Marquet

Hiszpania: Pilar Lucrecia Cordon, Julio Arias, Manuel Fernandez Saro, Sergio Alvarez Moya

Szwecja:  Henrik von Eckermann, Irma Karlsson, Evelina Tovek, Fredrik Jonsson

Polska:  Jarosław Skrzyczyński,  Krzysztof Ludwiczak,  Jan Bobik, Wojciech Wojcianiec

Najlepszy wynik uzyskała ekipa reprezentująca Belgię. Uzyskała ona najmniejszą  ilość punktów karnych za zrzutki i przekroczenie normy czasu. Zwycięscy zgarneli pulę 256 tys.zł

Odbyło się 11 konkusów a w każdym rywalizowało około 80 par.  Najwyższym konkursem był  Grand Prix o wysokości przeszkód do 160 cm.  W trakcie czterodniowych zawodów CSiO***** zoorganizowano także  konkurs CSI** o niższej randze i poziomie trudności  dla zawodników sprawdzających możliwości swoich wierzchowców.

Przedstawiamy wyniki debiutanckich par we wszystkich odbytych konkursach oraz najlepsze wyniki par z polskiej ekipy.

Konkurs nr1, CSI**, wysokość przeszkód 135cm O nagrodę firmy ANDREWEX

 1. msc:  Jacek Zagor na koniu Nirvaro

Konkurs nr2, CSIO5* o wysokości 140cm – O nagrodę Porsche Centrum Sopot, pod patronatem Świata Koni:

 1. msc: Thierry Rozier (Francja) na koniu Star

Konkurs nr3, CSIO5* o wysokości 145cm – O nagrodę Grupy Energa, pod patronatem Radia Gdańsk

 1. msc:Emanuele Gaudiano (Włochy), Carlotta,   2.msc  Adam Grzegorzewski, Okarino

Konkurs nr4, CSIO5* o wysokości 150cm – O nagrodę PZU, pod patronatem magazynu Prestiż

 1. msc:  Jessica Springsteen (USA), Volage du Val Henry

Konkurs nr5, CSI** o wysokości 140cm O nagrodę firmy Wechta

 1. msc: Grzegorz Psiuk na Kouchette ter Goes Z

Konkurs nr6, CSIO5* o wysokości 140cm – O nagrodę Grupy Adamus, pod patronatem Wirtualnej Polski

 1. msc:  Adam Grzegorzewski, Torpedo des Forets

Konkurs nr7, CSIO5* Grand Prix o wysokości 160cm – O nagrodę Longines i Puchar Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

 1. msc  Henrik von Eckermann (Szwecja), Castello,  3.msc  Jarosław Skrzyczyński, Chacclana

Konkurs nr8, CSI** wysokość przeszkód 140cm – O nagrodę firmy Torpol. Pod patronatem Magazynu Manager

 1. msc Piia Pantsu Jonsson (Finlandia), Fanessa,  2.msc  Paulina Koza, Bijou BE

Konkurs nr9, CSIO5* wysokość przeszków 150cm – O nagrodę Prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego, pod patronatem portalu Trójmiasto.pl

 1. msc: Jessica Springsteen (USA) na klaczy RMF Tinkerbell,  4. msc  Mściwoj Kiecoń, Cedrick

Konkurs nr10, CSIO5* wysokość przeszkód 145cm – O nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, pod patronatem Magazynu Viva!

1.msc: Emanuele Gaudiano (Włochy), Carlotta, 15.msc Michał Kaźmierczak, Helia van de Heihoek

Konkurs nr11 CSIO5* wysokość przeszkód 160cm – Memoriał Rotmistrza Witolda Pileckiego, Konkurs o nagrodę LOTTO

1.msc: Pieter Devos (Belgia), Haloubet Hitchcock, 8. msc  Wojciech Wojcianiec, Chintablue

Konkurs nr12, CSIO5* o wysokości 150cm – O nagrodę Poczty Polskiej, pod patronatem tygodnika Wprost

1.msc:  Jarosław Skrzyczyński, Jerico

Konkurs nr13, CSIO5* FEI Longines Nations Cup Jumping (Puchar Narodów), o wysokości 160cm Puchar Narodów

 1. msc: Belgia.  4 msc. Polska

Konkurs nr14, CSI** Grand Prix o wysokości 145cm – Memoriał Andrzeja Orłosia o nagrodę Hipodromu Sopot, pod patronatem magazynu Esquire

 1. msc  Andrius Petrovas (Litwa), Caracas  2.msc  Marek Wacławik, Exit Remo

Podczas zawodów na Sopockim hipodromie pomiędzy konkursami odbyły się  pokazy z udziałem Husarii z Zamku Gniew oraz Gonzalez Horses Show – tańczące konie. Ubarwiły one  widzom oczekiwanie na kolejne konkursy zawodów skokowych.

Husaria z Zamku Gniew zademonstrowała bardzo spektakularny  turniej. Dla widzów oglądających te zmagania była to okazja, aby zobaczyć – i docenić – zręczność oraz moc tej legendarnej jazdy. Husaria jest to  polska jazda  znana z wielu zwycięstw formacja kawaleryjska Rzeczypospolitej, występowała na polach bitew od początku XVI wieku do połowy XVIII wieku. Była wykorzystywana do przełamywania sił nieprzyjaciela poprzez zadawanie rozstrzygających uderzeń w postaci szarż, które w najważniejszym okresie jej istnienia kończyły się zazwyczaj zwycięstwami.

Gonzalez Horses Show – tańczące konie  w wykonaniu Selyne i Jeremy Gonzalez  to unikalny styl, wyjątkowa technika oraz piękno w całej okazałości.  Pokaz tańczących koni ukazał jedne z najpiękniejszych cech współpracy konia z człowiekiem – harmonię, wdzięk i talent.  Piękne i wyraziste konie oraz ich perfekcyjny ruch, rytm z muzyką,  współpraca z człowiekiem i swoboda w wykonywaniu poleceń zapewniają niezwykłe widowisko zachwycając nawet najbardziej krytyczną publiczność.

Zawody skokowe CSiO w Sopocie to największa impreza jeździecka jaką może się szczycić Polska. Niezwykle eleganckie miejsce na tak prestiżowe zawody.  Dobrze przygotowany parkur, namioty dla uczestników, sklepy jeździeckie i stoiska z żywnością czyli dla każdego coś dobrego.  Myślę że wiele osób, które uczestniczyły w tym niezwykłym wydarzeniu z chęcią powrócą do Tego miejsca.

MB

Komentarze

Prześlij nam newsa