Konie

Świerzbowiec u koni – choroby skóry

 

Świerzb kończyn u koni – inwazja małych pasożytów

Co to jest świerzb? Rodzaje świerzbu u koni.

Świerzb to choroba skóry zaliczana do chorób pasożytniczych. Chorobę wywołują świerzbowce czyli pasożyty zewnętrzne z gatunku roztoczy. Pomimo swoich mikroskopijnie małych rozmiarów, świerzbowiec potrafi mocno uprzykrzyć życie koniom. Głównym objawem choroby świerzbu jest silny świąd skóry. Konie próbują drapać się w miejsach objętych chorobą w każdy możliwy sposób – ocierając się, podgryzając. Świerzb u koni występuje niezależnie od rasy i wieku zwierzęcia.

Świerzbowce u koni możemy podzielić na trzy rodzaje:
• świerzbowiec drążący nazywany inaczej końskim wywołany przez pasożyta sarcoptes equi
• świerzbowiec naskórny wywołany przez pasożyta psoroptes equi
• świerzb wywołany przez roztocza Chorioptes equi

Co wywołuje świerzb kończyn? Jakie konie są na nią najbardziej narażone?

Pierwsze dwa wyżej wymienione rodzaje świerzbu dotyczą głównie okolic głowy, szyi i karku. Świerzb kończyn spowodowany jest przez inwazję roztoczy Chorioptes equi. Pasożyty roztoczy żywią się fragmentami naskrórka, zjadając górną jego warstwę. Najczęściej bytują w okolicy pęcin. Najbardziej narażone na atak Chorioptes equi są konie z długimi szczotkami pęcionowymi. W związku z tym świerzb kończyn najczęściej jest zagrożeniem dla koni ras zimnokrwistych (np. polski koń zimnokrwisty, koń sztumski, claydesdale shire, itp.) i koni rasy fryzyjskiej. Nie oznacza to, że u koni o krótkich szczotkach pęcinowych świerzb kończyn nie może wystąpić. Rozwojowi choroby sprzyjają również wysięki zapalne oraz zbieranie się limfy w kończynach. Chorobie sprzyja także wilgotność i ciepło. Świerzb najczęściej występuje jesienią, zimą oraz wczesną wiosną, kiedy to konie chodzą po mokrym podłożu, a potem przebywają w ciepłych stajniach.

Objawy choroby

U koni możemy zaobserwować trzy różne stopnie nasilenia choroby świerzbu. Pierwszą z nich jest egzema strupowa. Na kończynach pojawia się wysięk wraz z pęcherzykami i strupkami. Kolejnym stopniem jest już przykry zapach. Skóra jest widocznie wilgotna i zaczerwieniona. Ostatnim stopniem nasilenia choroby świerzbu kończyn jest egzema brodawczakowata powstała w wyniku długotrwałej choroby świerzbowej. Na kończynach pojawiają się liczne brodawki, mające wielkość od milimetrów do kilku centymetrów.

Leczenie

O leczeniu powinien zadecydować lekarz weterynarii, który potwierdzi daną chorobę oraz poda odpowiednie leki. Najczęściej jest to podanie leków przeciwpasożytniczym z iwermektyną – zatem tego samego składnika jak w przypadku zwykłego odrobaczania koni. Ważne jest również leczenie miejscowe kończyn objętych świerzbem.

Profilaktyka

Profilaktycznie zaleca się regularną dokładną pielęgnację szczotek pęcinowych. Niektórzy hodowcy w okresie większego zagrożenia chorobą świerzbu kończyn decydują się na obcinanie, golenie szczotek pęcinowych. W przypadku wykrycia świerzbu u koni warto odrobaczyć wszystkie konie w stajni, aby wyeliminować byt roztoczy Chorioptes equi.

Zabookuj

Komentarze

Prześlij nam newsa