Hodowla

Czempionat dla koni i hodowców

Czempionaty dla koni – sprawdzian dla hodowców.

Rodzaje czempionatów dla koni.

Czempionat, w języku angielskim champion oznacza mistrz, to ważne wydarzenie w świecie hodowców zwierząt. Hodowcy zwierząt rasowych zarówno jeśli chodzi o psy, koty czy też konie, dążą do wyhodowania coraz to lepszego przedstawiciela danej rasy. Czempionaty dla koni, nazywane również wystawami dla koni, możemy podzielić ze względu na rodzaj oraz podział terytorialny.

Rodzaje czempionatów rozgrywanych na terenie naszego kraju to:

• czempionat użytkowy – do jakiego zaliczają się czempionaty w skokach luzem
• czempionat hodowlany – do którego możemy zaliczyć czempionat źrebiąt, młodzieżowy oraz nazwany ogólnie hodowlanym
• rasowe – (zwane również wystawami specjalistycznymi) czempionaty, w których udział mogą brać tylko i wyłącznie konie określonych ras takich jak np. konie rasy małopolskiej, konie rasy ardeńskiej, konie rasy huculskiej

Ze względu na zasięg terytorialny możemy wyróżnić :

• czempionat narodowy np. Narodowy Młodzieżowy Czempionat Koni Małopolskich w Białce
• czempionat ogólnopolski np. Ogólnopolski Młodzieżowy Czempionat Koni Sztumskich – Wystawa Specjalistyczna w Starym Polu
• czempionat regionalny np. Regionalny Czempionat Hodowlany Koni Rasy Małopolskiej w Klikowej

Jak sędziowie dokonują wyboru czempiona?

1. Podział – wiek, płeć , rasa.

Konie są podzielone ze względu na wiek, płeć oraz rasę w przypadku wystawy ogólnorasowej.
W czempionacie źrebiąt udział brać mogą źrebaki urodzone w danym roku kalendarzowym. W zależności od terminu wystawy źrebięta mogą być pokazywane wraz z matką lub same, jeśli są odstawione od matki.

Czempionat młodzieżowy dzieli konie na kategorie : klacze roczne, ogiery roczne, klacze dwuletnie , ogiery dwuletnie oraz czasem również klacze trzyletnie i ogiery trzyletnie, w zależności od ustalonego regulaminu wystawy.
Czempionat hodowlany zazwyczaj dzieli konie na kategorie wymienione powyżej oraz klacze czteroletnie i starsze oraz ogiery czteroletnie i starsze. Jeśli jest to czempionat ogólnohodowlany konie podzielone są również ze względu na rasę np. konie rasy szlachetnej półkrwi, konie pochodzenia sztumskiego, kuce itp.

2. Prezentacja

Podczas czempionatów konie są oceniane w pozycji stój, w ręku i luzem w stępie oraz kłusie. Czasem również w galopie luzem. Ocena koni w ruchu może być przeprowadzona po okręgu lub po tak zwanym trójkącie. W zależności od rodzaju wystawy konie mogą być dodatkowo oceniane w skokach luzem. Wysokość przeszkód dostosowana jest do wieku i możliwości koni. Konie roczne prezentowane są w kantarach na uwiązach. Konie dwuletnie i starsze powinno prezentować się w ogłowiu z wędzidłem z wodzami lub uwiązem tzw. prezenterką – długim uwiązem skórzanym z łańcuszkiem.

3. Ocena

Czempionami wystawy zostają konie, które dostały najwyższe oceny ogólne. Konie oceniane są przez komisje sędziowską składającą się z minimum 2 – 3 osób. Najlepiej jeśli są to osoby o uprawnieniach sędziowskich należących do innego regionalnego związku hodowców koni ze względu na obiektywizm w ocenie koni. Zazwyczaj przyjmuje się system oceny 50 punktów maksymalnie. Koń oceniany jest w pięciu kategoriach w skali od 0 do 10 punktów, przy czym 10 punktów to maksymalnie. Oceny sędziowie mogą wystawiać co 0,5 punktów.

Oceniany jest: typ i pokrój;

  • nogi i kopyta; stęp; kłus
  • pielęgnacja i przygotowanie do wystawy

Ocena typu i pokroju

Polega na ocenie czy dany koń jest w typie swojej rasy, czy jest prawidłowo i proporcjonalnie zbudowany. Nogi oceniane są pod względem wad postawy. Kopyta są oceniane pod względem budowy oraz pielęgnacji. Stęp oraz kłus oceniany jest przez pryzmat elastyczności stawów, rozluźnienia, energii, zaangażowania zadu. Kategorie w zależności od związku regionalnego oraz rodzaju wystawy mogą się nieznacznie różnić. Typ i pokrój może być oceniany osobno. W przypadku kiedy dwa lub więcej koni mają taką samą najwyższą ocenę, komisja o wyborze decydować może poprzez ponowne obejrzenie konia lub poprzez wybór konia, który uzyskał lepsze noty za pokrój i typ.

4. Wybór czempiona

Wybór czempionów wystawy to niezwykle emocjonujące wydarzenie dla hodowców koni. Każdy koń biorący udział w wystawie dostaje flot’s, a jego właściciel wyróżnienie z podziękowaniem za udział w wystawie. Po ogłoszeniu oficjalnych wyników konie zapraszane są na ring i dekorowane. Czempiony i wiceczempiony otrzymują puchary pamiątkowe oraz inne nagrody np. pieniężne.

Jak zgłosić swojego konia do udziału w czempionacie?

Aby zgłosić swojego konia do danej wystawy należy skontaktować się z okręgowym związkiem hodowców koni, do którego należy właściciel konia. Jeżeli chcemy wziąć udział w wystawie rasowej wówczas należy skontaktować się z odpowiednim związkiem hodowców koni danej rasy. Zazwyczaj pracownicy okręgowego związku hodowców koni lub rasowego przyjeżdżają do stajni i oceniają czy dany koń może pojawić się na wystawie – czy jest prawidłowo zbudowany i w dobrej kondycji. Do ogólnopolskich wystaw hodowlanych zapraszane są konie, które w danym roku lub ubiegłym w zależności od terminu wystawy, zdobyły najwyższe miejsca tj. zdobyły tytuły czempiona lub wiceczempiona na regionalnych wystawach.

Przygotowanie konia do wystawy

Należy pamiętać, żeby nie robić tego na ostatnią chwilę. Konie roczne powinny być pokazane w kantarze na uwiązie. Warto zatem ćwiczyć z młodym koniem już od źrebaka. Trzeba przygotowywać konia i oswajać z wszystkimi zabiegami pielęgnacyjnymi – z kąpielą, czyszczeniem sierści, czyszczeniem i smarowaniem kopyt. Konie, które mają być pokazane w ręku powinny być do tego przygotowane. Warto ćwiczyć stęp oraz kłus w ręku po twardym oraz miękkim podłożu zachęcając konia aby pokazał swoje możliwości ruchowe. Nieprzygotowany do prezentacji w ręku koń próbuje się wyrywać, stawać dęba, jest niespokojny. Jeśli podczas czempionatu koń oceniany będzie również w skokach luzem, należy pamiętać , żeby oswajać konia z przeszkodami, ze skokami luzem w korytarzu. Nieprzygotowanie do tego elementu widać czasem podczas skoków luzem, kiedy koń zamiast skakać przeszkody w korytarzu próbuje się z niego wydostać, wyskoczyć bokiem, zatrzymuje się lub zawraca przed przeszkodami. Niestety złe przygotowanie konia wpływa także niekorzystnie na ocenę komisji sędziowskiej. Nawet wybitny koń źle przygotowany nie pokaże swoich możliwości i może być nisko oceniony.

Co czempionaty dają hodowcy?

 

Udział w czempionatach daje hodowcy możliwość sprawdzenia swoich koni w porównaniu do stawki innych koni. Komisja sędziowska może ocenić naszego konia, zachwalając jego zalety, ale też subtelnie sugerując wady, aby hodowca w przyszłości mógł poprawić jakość swojej hodowli. Sędziowie mogą również zasugerować jakim typem ogiera można pokryć klacz, żeby uzyskać jak najlepsze potomstwo. Podczas czempionatów źrebiąt część z nich dostaje tak zwane premiowanie. Jest to wyróżnienie dla stawki najlepszego potomstwa w roczniku. Udany udział w czempionatach pozwala rozreklamować hodowcę i jego konie. Wartość koni, które z powodzeniem biorą udział w wystawach i otrzymują wyróżnienia ,wzrasta.

Wydarzenia hodowlane: kalendarz wydarzeń zabookuj, pzhk , pomorski pzhk

KK

     

Akcesoria do zaprezentowania koni na czempionacie:

Kantar skórzany                                           Prezenterka z łańcuszkiem na czempionat

              

Akcesoria pielęgnacyjne, gumki do grzywy i ogona

           

fot: Sklep stacjonarny i internetowy zabookuj.pl

 

Komentarze

Prześlij nam newsa