Artykuły

Wyścigi, wyścigi i po wyścigach – sezon wyścigowy 2018 w Sopocie zakończony

Wyścigi, wyścigi i po wyścigach – sezon wyścigowy 2018 w Sopocie zakończony

Piękna pogoda, najszybsze konie i tłumnie zgromadzona publiczność to najlepsze warunki  które sprzyjały podczas corocznej tradycyjnej gonitwy koni na torze wyścigowym w Sopockim Hipodromie.  W dniach 21-22 lipca rozegrano  aż czternaście gonitw po siedem każdego dnia.  Na torze można zobaczyć było m.in konie takich ras konie krwi arabskiej i angielskiej zwane folblutami oraz kłusaki francuskie.  Trasa biegów koni opiewała długości 1400 m, 1600 m, 2200 m.  Pula nagród sięgała do 12 250 tys. zł.

Na sukces pary wyścigowej konia i dżokeja wpływa wiele czynników. Bardzo dużą rolę odrywają właściciele (hodowla, kupno, sponsoring) , trenerzy oraz  dżokeje.  Bez tych pierwszych nie było by dobrze wyselekcjonowanych koni o bardzo dobrym pochodzeniu.

W trakcie imprezy można było obstawiać wygraną swojego faworyta lecz żeby to zrobić należało zapoznać się z warunkami jakie prezentuje dana para wyścigowa. Wiek konia i doświadczenie jego jak i jego jeźdźca odgrywały bardzo ważną rolę dla znawców i wieloletnich bywalców na torach wyścigowych.  Dla najbardziej zagorzałych kibiców istniała możliwość obejrzenia konia przed startem. Większość publiczności obstawiała jednak bardziej dla zabawy na tak zwany „chybił trafił”.  Najtańszy zakład kosztował 2 zł. Największa wygrana wśród obstawiających to suma 4 000zł.

Największą zagadką i zarazem trudnością dla koni z Warszawskiego Służewca był odwrotny kierunek biegu. Na Sopockim Hipodromie odbywa się on w stronę zgodnie z ruchem zegara. Tym trudniej było też osobom (znawcom) obstawiać konie gdyż nie wiadomo było jak sobie one poradzą z odwrotnym ustawieniem. Z relacji dżokejów wynikało również, że nadmierna susza spowodowała, że tor stał się twardym uklepiskiem co również jest niebezpieczne i uciążliwe dla  koni ze względu na duże obciążenie ścięgien i stawów.

Oprócz konkursu dla koni odbył się też coroczny konkurs dla ludzi o najpiękniejsze i najbardziej pomysłowe nakrycie głowy – „Konkurs Kapeluszy” o nagrodę Totalizatora Sportowego. Wszyscy którzy mieli chociażby  żyłkę do rywalizacji mogli wziąć w nim udział i zaprezentować swój pomysł. Konkurs ten bardzo ubarwił całość imprezy na której zrobiło się niezwykle elegancko i kolorowo.

Tegoroczna impreza była niezwykłym widowiskiem i bardzo przyjaznym miejscem dla  wszystkich uczestników. Określana mianem festynu niosła ze sobą masę atrakcji dla całych rodzin. Na miejscu  były food trucki z pysznym jedzeniem na zimno i na gorąco oraz stoiska z gadżetami.

Tradycja Hipodromu niesie nam wielką radość gdyż dzięki niej możemy zobaczyć bardzo dobre konie w akcji, spróbować sił w grze hazardowej jaką jest obstawianie koni, wyłapać trochę wiedzy na temat  pracy trenerów, dżokei i koni. A wszystko to w niezwykle klimatycznej atmosferze i zupełnie za darmo. Warto skorzystać z takiej oferty jaką nam daje Sopocki Hipodrom.

Wyniki gonitw

MB

Komentarze

Prześlij nam newsa