Konie

WFFS – Warmblood Fragile Foal Syndrome – choroba genetyczna źrebiąt

W ostatnim czasie  wśród hodowców koni głośno zrobiło się o Warmblood Fragile Foal Syndrome (w skrócie WFFS) to choroba genetyczna koni.

Co to takie WFFS – Warmblood Fragile Foal Syndrome
To zaburzenie autosomalne, choroba genetyczna, spowodowana mutacją w genie PLOD1. Mutacja genu PLOD1 u ludzi to zespół Ehlersa-Danlosa VI. Choroba dotyka tylko konie gorącokrwiste. Mutacja genu PLOD1 zależy od cechy recesywnej. Oznacza to, że źrebie może zachorować jedynie w przypadku gdy chorobę odziedziczy od obojga rodziców. Jej geneza może leżeć w historii hodowli koni.
Historia choroby WFFS

WFFS według naukowców  jest ściśle związana z hodowlą koni gorącokrwistych. Uważają oni, że w średniowieczu łączenie koni zimnokrwistych z gorącokrwistymi, końmi arabskimi doprowadziło do powstania koni gorącokrwistych z  wadliwym genem odpowiedzialnym za chorobę WFFS.

Objawy WFFS

Źrebięta dotknięte syndromem WFFS rodzą się bardzo słabe, nie mogą stanąć na nogi. Ich stawy są zbyt elastyczne. Ich skóra jest bardzo podatna na urazy. Pęka nawet przy delikatnym dotknięciu. Źrebię jest bardzo wrażliwe na dotyk oraz bardzo podatne również na wszelkiego rodzaju infekcje. Źrebięta dotknięte WFFS są zazwyczaj usypiane w ciągu pierwszych kilku dni od urodzenia. Niestety obecna weterynaria nie znalazła sposobu na złagodzenie objawów, które pozwalałaby by na normalne funkcjonowanie koni z WFFS.

Nosiciele WFFS

Chorobę jak już wcześniej wspominaliśmy można odziedziczyć tylko w przypadku, kiedy oboje rodziców – zarówno klacz i ogier – są nosicielami WFFS. Wówczas szansa na to, że źrebię urodzi się chore wynosi 25%, 25 % szansy jest także, że źrebię urodzi się bez tego genu. W przypadku, kiedy tylko jeden z rodziców jest nosicielem zmutowanego genu szansa, że źrebię odziedziczy gen odpowiedzialny za WFFS wynosi 50%. Taki źrebak nie musi sam zachorować, ale może później przekazać gen potomstwu. Naukowcy szacują, że częstotliwość zmutowanego genu wynosi od 9 do 15%.

WFFS – ogiery nosiciele

W ubiegłym roku o WFFS zrobiło się głośno w Europie. Wcześniej problem dotyczył głównie Ameryki. W związku z nagłośnieniem sprawy, w Niemczech od 1 stycznia 2019 wprowadzono obowiązkowe badanie dla ogierów kryjących. W ofertach stanówki pojawia się informacja czy dany ogier jest nosicielem WFFS czy nie.
Stacja ogierów Schockemohle, w której ofercie znajduje się stanówka niemal 70 ogierami w ramach uspokojenia swoich klientów wprowadziła nowe warunki krycia na 2019 rok. W warunkach krycia na obecny rok znajduje się informacja, że w przypadku źrebięcia, które padło z powodu WFFS stacja ogierów wypłaci hodowcy odszkodowanie w wysokości 10.000 euro. Właściciel stacji Paul Schockemohle przebadał wszystkie swoje ogiery i opublikował listę ogierów, które są nosicielami WFFS. Są to między innymi: Action Blue, Balou Du Rouet, Chacgrano, Top Gear, Zucchero Gold. Również słynne Stado Ogierów Celle przebadało swoje ogiery. Nosicielami zmutowanego genu są ogiery: Don Frederico, Don Index, Londonferry, Londontime. Niektóre  związki hodowlanych udostępniły listę ogierów, które są nosicielami genu powodującego WFFS. Do tej pory taką listę można znaleźć na stronie: westfalskiego związku, holenderskiego konia gorącokrwistego (KWPN). Na chwilę obecną jedna z najbardziej znanych stajni sportowych i stacji ogierów Zangersheide nie zdecydowała się na badania swoich ogierów.

Zabookuj

Komentarze

Prześlij nam newsa