Hodowla

Pokaz ogierów – Bolesławowo 2019

Pokaz Ogierów Bolesławowo 2019

W ostatnią sobotę tj. 9 marca 2019 roku w Zespole Szkół Rolniczych w Bolesławowie k. Skarszew po raz kolejny odbył się pokaz ogierów przed sezonem rozpłodowym.

Ogiery były prezentowane w sześciu kategoriach, podzielonych z względu na rasę oraz typ koni.
W pierwszej kategorii znalazły się kuce, konie małe i rasy prymitywne. Jako pierwszy na hali w Bolesławowie pojawił się weteran pokazów, ogier Migotek o niezwykłej maści – białej grzywie i ogonie oraz srebrnoszarej sierści. Migotek mierzy 88 cm i posiada aż 82 punkty bonitacyjne!

Jako drugi wystąpił ogier wpisany do księgi koni szetlandzkich, 13 letni kary Schneltens Niko. Ogier prezentował typowego przedstawiciela rasy szetlandzkiej, o bujnej grzywie i ogonie.
Trzecim i zarazem ostatnim ogierem prezentowanym w kategorii kucy był Mentol, rasy konik polski. Mentol urzekł publiczność pięknie zadbaną grzywą i ogonem w dwóch odcieniach – czarnego i białego.

W drugiej kategorii zaprezentowały się ogiery ras szlachetnych typu wierzchowego i zaprzęgowego. Łącznie przedstawiono 6 ogierów:  ogier rasy polski koń szlachetnej półkrwi,  rasy holsztyńskiej,  rasy oldenburskiej,  rasy wielkopolskiej i dwa rasy śląskiej.

Rasę polski koń szlachetnej półkrwi prezentował ciemnogniady Benitol. Jest on synem ogiera Harwest, dzięki czemu od strony ojca płynie w nim krew takich ogierów jak:  Cor de la Bryere, Cottage Son czy słynny polski ogier Ramzes. Benitol mimo swojego wieku, w tym roku ma 20 lat, pokazał się w super kondycji. Ogier zostawił już bardzo dużo potomstwa.
Reprezentantem rasy holsztyńskiej był siwy ogier Calico. Jest to syn wybitnego ogiera Cassini I. Dzięki ojcu łączy w rodowodzie takie gwiazdy jak:  Capitano, Cor de la Bryere czy też wspomniany wcześniej Ramzes. Matka Calico jest inbredowana na ogiera Landgraf I. Calico daje potomstwo które z powodzeniem startuje w zawodach skokowych. Jego córka, Zimowa Dama z powodzeniem startuje w konkursach do 160 cm (Longines) pod Arkadiuszem Fimmelem z KJ Agro Handel Śrem. Ogier Calico zaprezentował się podczas pokazu w skokach luzem.

Kolejnym koniem, który pojawił się na hali w Bolesławowie był ogier Karbon. To ogier łączący w sobie krew najwybitniejszych ogierów zeszłego stulecia takich jak: Landgraf I (poprzez ojca Landora S) oraz Grannus (poprzez matkę Barinę, jego córkę). Ogier zdał próbę dzielności z wynikiem bardzo dobrym plasując się na piątym miejscu. Pozostawił już po sobie wiele potomstwa, przez kilka sezonów stanowił w Stadninie Koni Rzeczna. Jego najlepszym dotychczas potomkiem jest Tango R, który z powodzeniem startuje w skokach przez przeszkody pod Konradem Pawłowskim.
Następnie na hali pojawił się kary ogier rasy wielkopolskiej, Paco. Ogier łączy krew taich wybitnych polskich koni sportowych jak: Kaliniec (startujący pod Andrzejem Lemańskim), Labirynt (startujący pod Markiem Orłosiem). Paco zaprezentował się pod jeźdźcem w trzech chodach oraz skokach. Ogier zdał zaprzęgową próbę dzielności, dzięki czemu może być użyty zarówno jako ogier zaprzęgowy jak i wszechstronny.

Po stawce ogierów w typie wierzchowym pojawiły się dwa ogiery rasy śląskiej. Pierwszym z nich był Absolwent RK. Karierę hodowlaną zaczął dopiero w ubiegłym roku więc jeszcze ciężko ocenić jego potomstwo i cechy jakie przekazuje.
Jako ostatni w kategorii pojawił się kary ogier Admirał, własności Pana Andrzeja Derleckiego, prezesa Pomorskiego Związku Hodowców Koni. Admirał to śląski ogier w starym typie.

Po kucach oraz ogierach w typie wierzchowym i zaprzęgowym zaprezentowały się ogiery zimnokrwiste podzielone na z cztery kategorie: typ sztumski, rasy polski koń zimnokrwisty, arden polski i importowane ogiery zimnokrwiste.

Dziesięć ogierów rasy polski koń zimnokrwisty w typie sztumskim pojawiło się w Bolesławowie. Część z nich stanowiły młode ogiery, które w lutym bieżącego roku uzyskały licencję podczas zimowej kwalifikacji ogierów w Kwidzynie. Konie w typie sztumskim to średniej wielkości konie, przeciętnie o wzroście 155-163 cm, z dużą wyrazistą głową z małym okiem. Mogliśmy obejrzeć takie ogiery jak: Marbon, Algar, Goldmario, Sygon, Gracino, Gwiezdny, Afro II, Trawel, Baron, Bartek, Gater czhy Sawoj.

W kolejnej kategorii pojawiły się konie rasy polski koń zimnokrwisty. Były to ogiery: Artemor DF, Górnprins, Góralit, Lider, Justik i Astor.

W przedostatniej kategorii pojawiły się ogiery rasy arden polski: Amolis, Estor i Elmar. Warto wspomnieć ,że przy tworzeniu rasy arden polski największy wkład miał nasz, Pomorski Związek Hodowców Koni.
Jako ostatnie na pokazie pojawiły się importowane ogiery zimnokrwiste. Pierwszym z nich był Artur S rasy arden szwedzki. Drugim ogierem, który zaprezentował się był ogier Lobal rasy niemieckiej zimnokrwistej. Jako ostatni pokazał się Toneado de L’eugrenee rasy belgijskiej zimnokrwistej.

Publiczność mogła oglądać ogiery z trybun, podziwiając także odnowioną halę w Bolesławowie. Po raz pierwszy przy okazji pokazu ogierów zorganizowano Dzień Seniora Hodowcy Koni. Seniorzy dostali wyróźnienia oraz poczęstunek.

KK

Komentarze

Prześlij nam newsa