Konie

Wirusowe zapalenie tętnic u koni EVA

Wirusowe zapalenie tętnic u koni

Wirusowe zapalenie tętnic to obecnie gorąco dyskutowany temat w świecie jeździeckim. W ubiegłym tygodniu Hipodrom Wola w Poznaniu poinformował o potwierdzeniu wirusa wśród koni przebywających na jego terenie. Kolejny potwierdzony przypadek wystąpienia wirusa miał miejsce na Hipodromie w Sopocie. Wśród koniarzy zapanował niepokój i konsternacja. Ze względów bezpieczeństwa odwołano wiele imprez jeździeckich takich jak Mistrzostwa Polski w ujeżdżeniu,  pokaz źrebiąt hanowerskich w Kunowie czy też wyścigi konne w Sopocie.

1. Co to jest wirusowe zapalenie tętnic. Sposób zarażania się koni.
Wirusowe zapalenie tętnic, to jedna z groźniejszych chorób zakaźnych u koni. Chorobę wywołuje wirus nazywany Equine Viral Artertis w skrócie nazywany wirusem EVA. Choroba występuje niemal na całym świecie. Jedynym krajem wolnym od wirusa EVA jest Nowa Zelandia. W Nowej Zelandii nigdy nie odnotowano także grypy u koni. Choroba jest bardzo podobna do grypy. Dawniej mylona była z posocznicą, grypą końską lub zapaleniem tkanki łącznej.

2. Sposoby zarażania wirusem
Wirusowe zapalenie tętnic, to choroba wysoko zaraźliwa. Konie mogą się nią zarazić w bezpośredni lub pośredni sposób. Bezpośrednie zarażenie wirusem EVA następuje poprzez drogę kropelkową oraz drogą płciową. Konie mogą zarazić się również poprzez użytkowanie zainfekowanych pomieszczeń – tj. boksy, hale, ciągi komunikacyjne. Przyczyniać do rozprzestrzeniania się wirusa mogą także ludzie. Mimo to, choroba nie jest groźna dla ludzi. Wirus jest bardzo odporny na temperaturę i czas, może przetrwać wiele lat, nie tracąc przy tym zbytnio stopnia zaraźliwości.
Okres inkubacji wynosi od 3 do 14 dni. Oznacza to, że koń po kontakcie z innym zarażonym koniem może okazywać pierwsze objawy choroby w czasie od trzech do czternastu dni. Najszybciej konie zarażają się poprzez kontakt z wydzieliną dróg oddechowych lub kontakt płciowy. Wówczas objawy choroby mogą pokazać się już po 24 godzinach od kontaktu z zarażonym osobnikiem.
Przeciwko EVA istnieje szczepionka, dostępna w Wielkiej Brytanii oraz USA. Niestety na dzień dzisiejszy w Polsce nie jest dostępna.
Szczepienie jest szczególnie zalecane dla ogierów kryjących, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa podczas krycia czy też inseminacji.

3. Objawy wirusowe zapalenie tętnic

Do typowych objawów choroby należą:
• apatia
• zapalenie spojówek
• obrzęki; powiek, kończyn, puzdra, podbrzusza,
• wysypka skórna
Czasem choroba może objawiać się jedynie gorączką sięgającą 41 stopni. Dzieje się tak najczęściej u ogierów.

4. Jakie konie są szczególnie narażone na chorobę
Choroba jest szczególnie groźna dla klaczy źrebnych. Wirus może spowodować poronienie lub resorpcję zarodka. Szacuje się, że nawet od 50% do 80% klaczy może z powodu wirusa stracić ciąże. Szczególnie narażone są również źrebięta, dla których wirus może okazać się śmiertelny. Ogiery, które są zarażone wirusem mogą jeszcze przez dłuższy czas zarażać. Dlatego też warto je badać na obecność wirusa przed sezonem krycia. Dla koni sportowych i rekreacyjnych ryzyko zarażenia się wirusem wzrasta wraz z wyjazdami poza stajnię, jak na przykład na zawody. Okres rekonwalescencji trwa kilka tygodni.

5. Zalecenia epidemiologiczne
W przypadku podejrzenia choroby należy niezwłocznie wezwać lekarza weterynarii, który pobierze materiał do badań mających potwierdzić lub zaprzeczyć obecności wirusa u konia. Badanie można wykonać z krwi aby sprawdzić obecność przeciwciał wirusa zapalenia tętnic. Kolejnym badaniem w kierunku wirusa EVA jest pobranie wymazu z nosa. W przypadku ogiera można pobrać także wymaz z nasienia.
Od 2004 roku na mocy ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, choroba podlega obowiązkowi rejestracji. Oznacza to, że w przypadku stwierdzenia objawów wirusa i jego potwierdzeniu należy powiadomić odpowiedni do miejsca zamieszkania konia, Powiatowy Inspektorat Weterynarii.
Stajnie, w których występuje wirus powinny ze względów epidemiologicznych powstrzymać się od wyjazdów z końmi poza teren stajni jak również nie przyjmować nowych koni.
Warto również zadbać o dezynfekcję stajni, sprzętu jeździeckiego oraz infrastruktury.
Ponieważ wirus łatwo się rozprzestrzenia, ludzie mogą go przenieść na rękach , odzieży czy obuwiu warto ograniczyć wizyty w sklepach jeździeckich. Osoby pracujące z końmi są proszone o zachowanie szczególnej ostrożności. Pamiętajmy, że jesteśmy odpowiedzialni za powstrzymanie wirusa.
Podsumowując, należy zachować spokój. Obserwować swoje konie i reagować w razie niepokojących objawów. Ograniczyć wyjazdy na tyle na ile to możliwe do czasu ogłoszenia braku zagrożenia epidemiologicznego.

Zabookuj

Komentarze

Prześlij nam newsa