Sport

CAVALIADA Poznań już za tydzień

CAVALIADA Poznań już za tydzień

W dniach 28 listopada – 1 grudnia po raz dziesiąty, na Międzynarodowych Targach Poznańskich  odbędzie się wielkie jeździeckie święto, czyli CAVALIADA Poznań. Znamy już listę zawodników, którzy rywalizować będą w międzynarodowych zawodach w skokach przez przeszkody – CSI4*-W, CSI1* i CSIYH.

Ponad 300 zawodników z aż 34 państw i ponad 500 koni wystartuje w zawodach skokowych, których pula nagród wynosi 900.000 PLN. Na listach zgłoszeniowych nie brakuje zawodników światowego formatu jak chociażby: pięciokrotny olimpijczyk Michael Whitaker (GBR), 33 zawodnik rankingu światowym Emanuele Gaudiano (ITA),  drużynowy Mistrz Świata i Europy, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Londynie Jur Vrieling (NED), dwukrotny zwycięzca Grand Prix CAVALIADA Poznań Felix Hassmann (GER), zwycięzca najwyżej dotowanego Grand Prix na świecie, zaliczanego do Rolex Grand Slam Sameh El Dahan (EGY), Andrew Kocher (USA) czy Kristaps Neretnieks (LAT). Na starcie zjawi się też cała polska czołówka: trójka medalistów tegorocznych Mistrzostw Polski – Wojciech Wojcianiec, Michał Kaźmierczak i Krzysztof Ludwiczak oraz lider rankingu PZJ, czterokrotny Mistrz Polski, sześciokrotny zwycięzca cyklu CAVALIADA Tour Jarosław Skrzyczyński.

Wśród zgłoszonych jest 5 zawodników z TOP 100 rankingu FEI, 5 zawodników z TOP 10 Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata i 6 par z pierwszej dziesiątki olimpijskiego rankingu grupy C. Przypomnijmy, że walka o indywidualny awans do Igrzysk Olimpijskich trwa tylko do końca roku. Tym samym, CAVALIADA w Poznaniu jest dla zawodników ważnym przystankiem na drodze do Tokio. Kluczowym momentem będą dwa konkursy – piątkowa Duża Runda o nagrodę Grupy MTP pod patronatem Horse & Business Magazine, zaliczana do rankingu Longines, CAVALIADA Tour i rankingu olimpijskiego i niedzielne Grand Prix o nagrodę Prezesa PKO Banku Polskiego, pod patronatem Prezydenta Miasta Poznania, w którym zwycięzca oprócz nagrody pieniężnej, otrzyma aż 100 punktów do rankingu olimpijskiego, 100 punktów do rankingu Longines, a także punkty do Pucharu Świata Ligi Europy Centralnej i CAVALIADA Tour.

W czasie tych konkursów warto zwrócić uwagę na następujące pary: Kristaps Neretnieks z Łotwy na Moon Ray, który jest na prowadzeniu tabeli grupy C, Wojciech Wojcianiec na Chintablue (miejsce 3), Andrzej Opłatek na Stakkatan (miejsce 4), Paul-Richard Argus z Estonii na Renessin (miejsce 5), Jan Bobik na Chacco Amicor (miejsce 6) i Maksymilian Wechta na Quinchella (miejsce 8).

Bardzo atrakcyjnie zapowiada się rywalizacja na poziomie Średniej Rundy (140 – 145 cm). W sobotę zakończy się ona dwoma konkursami Longines Ranking (pule po 100. 000 PLN) – klasycznym z rozgrywką i ulubionym przez publiczność Speed & Music o nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego pod patronatem radia ESKA. Uzupełnieniem programu jest Potęga Skoku o nagrodę Grupy MTP pod patronatem Telewizji Polskiej S.A., tym razem zaplanowana na piątkowy wieczór. W ramach CSI4*-W rozgrywane będą też konkursy Małej Rundy (135 cm).

CAVALIADA w Poznaniu to również zawody CSI młodych koni (6 i 7 latki) oraz CSI1* z konkursami od 120 do 135 cm. One odbywać się będą w większości na arenie B, jednak w tym roku aż dwa razy pary z jednej gwiazdki będą mogły zaprezentować się na głównym parkurze. Najpierw w czwartek wieczorem podczas konkursu WECHTA Venus vs. Mars, następnie w sobotę w finale jednej gwiazdki.

Uzupełnieniem skokowej części programu będzie CAVALIADA Future – uwielbiane przez publiczność konkursy dla dzieci na kucach, które tradycyjnie rozgrywane są o nagrodę PKO Banku Polskiego, pod patronatem firmy Torpol. Najmłodszym będziemy mogli kibicować aż trzy razy – podczas sobotniego konkursu o godzinie 10:45, wieczorem w sztafecie, w której dzieci startują w drużynie z dorosłymi zawodnikami i podczas poznańskiego finału tych rozgrywek, w niedzielę o godzinie 10:20.

O Tokio na Cavaliadzie

Do końca roku trwa walka o indywidulany awans skoczków do Igrzysk Olimpijskich w Tokio. W grupie C realne szansa ma jeszcze czwórka Polaków, a największe z nich Wojciech Wojcianiec. W Grand Prix Cavaliady w Poznaniu można zdobyć aż 100 punktów.

Rok 2019 jest rokiem kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Polscy skoczkowie walczą o nią w grupie C (Europa Środkowo-Wschodnia i Azja Środkowa). Drużynowo w czerwcu po awans sięgnęły ekipy Ukrainy i Izraela. Tym samym Polakom pozostało ubiegać się o dwa miejsca indywidulane z naszej grupy (nie mają do nich prawa federacje, które wywalczyły awans drużynowy). Tu zasady są bardzo proste. Pary (jeździec-koń) zbierają punkty we wszystkich konkursach zaliczanych do Longines Rankings. Liczy się 15 najlepszych rezultatów z całego sezonu 2019. W tej chwili na prowadzeniu jest Łotysz Kristaps Neretnieks z Moon Ray, który ma na tyle dużą przewagę, że może już spokojnie myśleć o wyjeździe do Tokio. Do końca grudnia trwać będzie rywalizacja o miejsce drugie. W tej chwili zajmuje je Omer Kareavli z Turcji z Cheston De La Pomme D’or Z. Tylko osiem punktów traci do niego mistrz Polski 2019 roku, Wojciech Wojcianiec z Chintablue. Teoretyczne szanse mają jeszcze: Andrzej Opłatek ze Stakkatanem, Jan Bobik z Chacco Amicor i Maksymilian Wechta z Quinchellą.

Tym samym, kluczowym momentem na finiszu walki o olimpijski awans mogą się okazać dwa konkursy podczas Cavaliady w Poznaniu. Najpierw piątkowy dużej rundy, gdzie za pierwsze miejsce jest do zdobycia 50 punktów i potem, co ważniejsze, Grand Prix o nagrodę Prezesa PKO Banku Polskiego  z premią 100 punktów za wygraną. W Poznaniu Polacy bezpośrednio rywalizować będą z Neretnieksem oraz piątym w tabeli Estończykiem Paulem Argusem. Karaevli w tym samym czasie o punkty powalczy na innych zawodach.

Tabela olimpijskiej grupy C (punkty za okres 1.01 do 30.11).

  1. Kristaps NERETNIEKS, MOON RAY, LAT – 895
  2. Omer KARAEVLI, CHESTON DE LA POMME D’OR Z, TUR – 695
  3. Wojciech WOJCIANIEC, CHINTABLUE, POL – 687
  4. Andrzej OPŁATEK, STAKKATAN, POL – 549
  5. Paul-Richard ARGUS, RENESSIN, EST – 544
  6. Jan BOBIK, CHACCO AMICOR, POL – 517
  7. Efe SIYAHI, CALL ME PRINCESS, TUR – 490
  8. Maksymilian WECHTA, QUINCHELLA, POL – 475
  9. Omer KARAEVLI, ROSO AU CROSNIER, TUR – 473
  10. Krzysztof LUDWICZAK, NORDWIND, POL – 469

 

Emocjonujące pokazy na dwóch arenach

Niesamowite emocje, zabawa i zwroty akcji czekają kibiców CAVALIADA Poznań. Od piątku do niedzieli Polski Związek Hodowców Koni wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa przygotował szereg pokazów i atrakcji. Od prezentacji koni arabskich, przez finałowe rozgrywki zaprzęgów huculskich o Kryształową Kulę, Ogólnopolski Czempionat Koni Ras Szlachetnych w Skokach Luzem, po występ grupy La Pattat Dutka & Franczak Horse Show.

W piątek 29 listopada oraz w niedzielę 1 grudnia na Arenie B (wstęp w ramach biletów CAVALIADA Sport i Expo) odbędzie się pokaz Polskiego Związku Hodowców Koni, który tradycyjnie współorganizowany jest przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Podczas występu, publiczność będzie mogła podziwiać około 35 koni, w tym konie czystej krwi arabskiej, huculskie, koniki polskie i zimnokrwiste oraz kuce w emocjonującym i dynamicznym programie.

Ponadto będzie można zobaczyć pierwszą z finałowych rozgrywek zaprzęgów huculskich o Kryształową Kulę. Finał finałów rozegra się na oczach publiczności w niedzielę. W drodze kwalifikacji zostało wyłonionych sześć najlepszych zaprzęgów i to one przed poznańską publicznością dadzą z siebie wszystko, żeby sięgnąć po najważniejsze trofeum. Emocje gwarantowane!

W sobotę, na Arenie A (wstęp w ramach biletów CAVALIADA Sport) do pokazu PZHK dołączy La Pattat Dutka & Franczak Horse Show. Występy grupy na koniach kaskaderskich to połączenie dresażu z woltyżem w emocjonującym, zabawnym i pełnym zwrotów akcji pokazie. Figury wykonywane przez jeźdźców stanowią połączenie francuskiego woltyżu i dresażu klasycznego na poziomie Grand Prix. Podczas poznańskiej Cavaliady Mateuszowi Franczakowi towarzyszyć będą Agnieszka Dutka – dressage, Nathan Susset i Jacek Horoszko – Woltyż Francuski. Ten spektakl z pewnością zagwarantuje niezapomniane emocje, zarówno starszym, jak i najmłodszym uczestnikom wydarzenia.

W sobotę na Arenie B odbędzie się III Ogólnopolski Czempionat Koni Ras Szlachetnych w Skokach Luzem. Do udziału zakwalifikowało się 17 koni, które wcześniej rywalizowały w czempionatach regionalnych i krajowych. „Bardzo cieszy nas fakt, że ta inicjatywa spotyka się z coraz większym zainteresowaniem również wśród widzów. Na Cavaliadzie w Poznaniu zapraszamy również do Pawilonu Polskiej Hodowli, w którym prezentowane będą konie najpopularniejszych polskich ras. Dla dzieci i dorosłych przygotowaliśmy oprowadzanki na konikach polskich, koniach huculskich, a także na kucykach” – mówi Andrzej Stasiowski, dyrektor biura PZHK.

Bilety są jeszcze dostępne na czwartek oraz niedzielę, do nabycia na stronie www.tobilet.pl.
Więcej informacji na stronie www.cavaliada.pl.

Komentarze

Prześlij nam newsa