Konie

Witamina B complex dla koni

Witamina B complex

Każdy troskliwy właściciel konia pragnie dla niego wszystkiego co najlepsze. Obejmuje to wszystkie aspekty życia z koniem. Chcemy, aby nasz podopieczny miał jak najlepsze warunki w stajni, duże trawiaste padoki, cudownego weterynarza, podkuwacza, trenera czy najlepsze kosmetyki do pielęgnacji sierści i kopyt oraz najlepszy sprzęt do pracy z ziemi i z siodła. Nic więc dziwnego, że tak dużą uwagę przykładamy do żywienia naszych pupili. Jako, że żywienie jest jednym z najważniejszych elementów potrzebnych do tego, aby nasz koń był zdrowy i pełny wigoru, bardzo długo zastanawiamy się nad wyborem odpowiedniej paszy. Jeśli już ją znaleźliśmy, okazuje się, że jednak potrzebne są również dodatkowe suplementy np. witaminy z grupy B (mają bardzo podobne do siebie synergistyczne działanie oraz bardzo często występują wspólnie, dlatego określa się je również mianem witaminy B complex).

Za co jest odpowiedzialna witamina B

Witaminy z grupy B są odpowiedzialne przede wszystkim za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Pełnią również ważną funkcję w procesach metabolicznych, uczestniczą w pracy układu odpornościowego czy syntezie hormonów. Ich niedobór skutkuje zachwianiem różnych procesów w zależności np. od okresu trwania niedoboru. Może to być ogólne osłabienie, utrata kondycji, napięcie lub sztywność mięśni, nadwrażliwość na bodźce, nerwowość ale również brak apetytu czy związany z tym spadek wagi. Nadmiar witaminy B complex występuję bardzo rzadko, ponieważ większość nadmiaru wydalana jest z organizmu z moczem podobnie jak witamina C, ale oczywiście mimo wszystko trzeba być ostrożnym i uważnie obserwować swojego konia.

Gdzie i jak jest wchłaniana witamina B

Witamina B complex należą do witamin rozpuszczalnych w wodzie. Oznacza to, że w przeciwieństwie do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, witaminy z grupy B organizm konia jest w stanie wytworzyć samodzielnie. Witaminy te są syntetyzowane w jelicie ślepym i w połączeniu np. z sianem czy zielonką na ogół pokrywają zapotrzebowanie organizmu konia na te witaminy. Problem z niedoborem może się jednak pojawić. Najczęściej jest on spowodowany intensywnym treningiem sportowym czy po prostu brakiem dostępu do pastwiska ze świeżą zielonką. W związku z powyższym może dochodzić do upośledzenia wchłaniania witamin z grupy B lub gorszego ich przyswajania we krwi i tkankach. Niedobór może się również pojawić u koni z genetycznymi predyspozycjami do nerwowości, ponieważ mają one zdecydowanie mniejszą tolerancję na stres. Najlepszym źródłem witaminy B complex w diecie koni są: pestki dyni i słonecznika, nasiona lnu oraz konopi, płatki owsiane, banany.

Z jakimi witaminami warto łączyć witaminę B

Witaminy z grupy B warto łączyć z magnezem i tryptofanem. Magnez spełnia wiele ważnych funkcji w organizmie konia. Przede wszystkim wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego  oraz mięśni (zapobiega skurczom i ich osłabieniu) , korzystnie wpływa na przewodzenie impulsów w nerwach oraz ogólnie łagodzi stany niepokoju u koni. Większe ilości magnezu możemy znaleźć np. w pestkach dyni i nasionach słonecznika, otrębach pszennych, płatkach owsianych, ale również w bananach.

Co to jest tryptofan

Tryptofan to aminokwas egzogenny, który należy dostarczać z pożywieniem. Jest on prekursorem serotoniny, znanej  jako hormon szczęścia, który wpływa pozytywnie m.in. na końskie samopoczucie. Tryptofan znajdziemy np. w spirulinie, pestkach dyni i słonecznika. Źródłem tego aminokwasu są również banany i ananasy.

Dobór suplementu dla konia

Podczas wyboru najlepszego suplementu dla naszego konia powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego jakość. Starajmy się wybierać jak najbardziej naturalne produkty. Oprócz oczywistych względów zdrowotnych, powinniśmy pamiętać również, że większość syntetycznych dodatków w suplementach takich jak: barwniki, aromaty, konserwanty czy inne wypełniacze wpływają niekorzystnie na przyswajalność witamin. Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup witaminy B complex w formie płynnej zwróćmy uwagę na to, aby suplement zapakowany był w butelkę z ciemnym szkłem. To bardzo ważne z uwagi na to, że witaminy z grupy B są bardzo wrażliwe na światło. W związku z powyższym łatwo mogą ulec „zniszczeniu” pod wpływem promieni słonecznych. Pamiętajmy również o tym, aby przechowywać suplementy w suchym, chłodnym i zacienionym miejscu.

Kiedy nie podawać preparatów witaminowych koniowi

Warto również wspomnieć o tym, aby nie podawać naszym podopiecznym preparatów witaminowych w trakcie antybiotykoterapii, ponieważ mogą one stać się pożywką dla bakterii. Zdecydowanie lepiej poczekać i rozpocząć kurację po zakończeniu leczenia, aby wspomóc koński organizm w regeneracji.

 

Pamiętaj, że:

– materiał zawarty w artykule ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny;

– suplementy diety nie mogą być stosowanie jak substytut odpowiedniej końskiej diety;

– publikowane w artykule informacje w żadnym wypadku nie powinny zastępować    porady weterynarza lub/i dietetyka.

Zabookuj

 

Komentarze

Prześlij nam newsa