Konie

Witamina A dla koni – marchew

Witamina A dla koni

Marchew dla koni jest najczęściej stosowaną i najbezpieczniejszą rośliną okopową w żywieniu koni.

Chyba każdy właściciel, jeździec lub gość w stajni poczęstował konia marchewką ? Ale czy ktokolwiek zastanawiał się co kryje w środku to pozornie niewielkie, podłużne warzywo o pomarańczowym kolorze, które konie tak uwielbiają?

Jakie witaminy zawiera marchew ?

Marchew zawiera 88% wody, 0,5% białka ogólnego i 0,1% tłuszczu.

Oprócz prowitaminy A (beta-karotenu) marchew zawiera również wiele innych witamin:

–  Witamina C  ok.6 mg

–  Witamina B1

–  Witamina B2

–  Witamina B3 ok.1mg

–  Witamina B6

–  Kwas foliowy

– Witamina E

– Witamina K  ok. 13 mg

Jakie minerały zawiera marchew ?

– Wapń  ok. 33 mg

– Żelazo

– Magnez  ok. 12 mg

– Fosfor

– Potas  ok.320 mg

– Sód  ok. 70 mg

– Cynk

Witamina A – za co jest odpowiedzialna ?

Witamina A jest jedną z najważniejszych witamin w diecie konia. Odpowiada m.in. za prawidłowe funkcjonowanie komórek tkanki nabłonka. Przy jej niedoborze zwiększa się ryzyko rogowacenia i wysychania błon śluzowych oraz pękania kopyt. Zwiększa się również ryzyko podatności na różnego rodzaju infekcje.

Rośliny okopowe takie jak marchewka zaliczają się do pasz soczystych. Najczęściej sezon karmienia koni roślinami okopowymi rozpoczyna się w okresie jesienno-zimowym i trwa do wiosny czyli rozpoczęcia sezonu pastwiskowego. Jest to ten okres kiedy koń ma niewielki dostęp do zielonki, a jakość siana w stajni spada z każdym miesiącem. W związku z tym marchew jest wartościową paszą dla wszystkich koni, a szczególnie cenna jest dla źrebiąt i młodzieży, gdyż witamina A utrzymuje prawidłowy stan skóry, włosów i kopyt, zapewnienia normalny wzrost kości i zębów oraz chroni nabłonek układu oddechowego przed drobnoustrojami. Jest też rewelacyjnym dodatkiem dla klaczy źrebnych i karmiących (zapotrzebowanie na witaminę A u tych klaczy jest 2 razy większe), gdyż ma działanie mlekopędne.

Marchewka działa również pobudzająco na koński apetyt. Jest ona chętnie zjadana przez konie, prawdopodobnie dlatego, że sucha masa marchewki składa się głównie z cukru i skrobi. Pamiętajmy o tym, żeby podawać naszym pupilom tylko korzeń marchewki, bez natki, ponieważ w górnej części tuż przy naci pod wpływem światła słonecznego może wytwarzać się solanina czyli toksyczna substancja, której zadaniem jest ochrona rośliny przed szkodnikami, chorobami i grzybami.

Dzienna dawka marchwi dla konia :

Dopuszczalną ilość marchwi w diecie konia różne źródła bardzo różnie określają od 2 do nawet 7-10 kg! Pamiętajmy jednak, aby podejść do tematu rozsądnie i w myśl zasady „co za dużo – to niezdrowo!”  Pamiętajmy też, że koń koniowi nierówny.  Porównajmy sobie np. kucyka rasy Falabella z koniem rasy Shire. Każdy z nich z pewnością powinien dostać inną ilość marchewek!

Zwróćmy uwagę na to, aby odpowiednio przygotować marchewki dla naszego konia. Powinniśmy przede wszystkimi oczyścić je z resztek piasku i ziemi. Piasek może wywołać podrażnienia końskiego przewodu pokarmowego, a gromadząc się w nim i zalegając w efekcie doprowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia naszego podopiecznego konsekwencji takich jak kolka. W kolejnej części przygotowań powinniśmy dokładnie obejrzeć marchew i poodcinać kawałki, które zaczęły ulegać ewentualnemu zepsuciu.

Związki zawarte w marchwi pozytywnie wpływają na układ odpornościowy, chronią koński wzrok oraz są silnym antyoksydantem (czyli chronią przed nowotworami i nie tylko). Powinniśmy jednak pamiętać, że część witamin zawarta w marchwi jest rozpuszczalna w tłuszczach. W związku z powyższym, aby witaminy zawarte w marchewce wchłaniały się w jak największym stopniu łączmy je z małym dodatkiem tłuszczu. Wystarczy, że podamy je z muesli, które dostaje nasz podopieczny, ponieważ w składzie muesli występuje zazwyczaj dodatek oleju. W innym przypadku możemy np. połączyć marchewki z makuchem lnianym lub odrobiną oleju np. lnianego.

Ciekawostka:

Czy wiesz, że poliacetyleny zawarte w korzeniu marchwi (falkarinol i falkarindiol) zostały wpisane przez National Cancer Instytute na listę naturalnych związków o udokumentowanym działaniu przeciwnowotworowym? Co więcej falkarinol wykazuje również  działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne i przeciwzakrzepowe!

Czy wiesz, że marchew występuje nie tylko w kolorze pomarańczowym? W starożytności np. znana i hodowana była marchew w kolorze białym. Oprócz tego znajdziemy również marchewki w kolorze czerwonym, żółtym, ciemnofioletowym, a nawet czarnym!

Zabookuj

Komentarze

Prześlij nam newsa