Konie

Witamina C dla koni

Witamina C dla koni

Kwas askorbinowy czyli witamina C

Coraz większą popularność w żywieniu koni, zwłaszcza sportowych czy hodowlanych zyskują różnego rodzaju suplementy. Teoretycznie organizm konia potrzebuje do życia niewielkich ilości witamin. W praktyce jednak, nasi podopieczni nie mają zapewnionych warunków w jakich żyłyby na wolności: nie tylko jeśli chodzi o żywienie, ale również o stres jaki wywołują treningi, wyjazdy na zawody czy zmiana stajni. Między innymi właśnie te czynniki powodują, że konie posiadają zwiększone zapotrzebowanie na różnego rodzaju składniki odżywcze np. na kwas askorbinowy czyli witaminę C.

Na co ma wpływ witamina C

Witamina C pełni w organizmie konia wiele ważnych funkcji: wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego, bierze udział w syntezie np. kolagenu czy karnityny, chroni komórki organizmu przed uszkodzeniami, przyspiesza gojenie ran i złamań, bierze udział w powstawaniu tkanek, odpowiada za transport żelaza w organizmie, ale również ma pozytywny wpływ na układ oddechowy.

Dla jakiego konia witamina C

Witamina C należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie. Oznacza to, że trudniej ją przedawkować, choć oczywiście nie jest to niemożliwe. Witamina C jest wchłaniania w organizmie w ok. 70-80%, a jej nadmiar wydalany jest z organizmu z moczem. Przedawkowanie objawia się biegunką, w cięższych przypadkach (istnieją takie doniesienia), może przyczyniać się do powstawania kamicy nerkowej. Niedobór kwasu askorbinowego również występuje u koni rzadko. Objawy niedoboru obejmują problemy metaboliczne, łamliwość naczyń krwionośnych, krwawe wylewy do tkanek i stawów itp.

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że organizm konia sam wytwarza witaminę C w wątrobie, więc zazwyczaj (przy zapewnieniu koniowi stałego dostępu do zielonki) nie ma konieczności suplementowania jej u koni niepracujących lub pracujących lekko. W wielu przypadkach niestety ze względu na takie sytuacje jak: zwiększony wysiłek fizyczny, kontuzje/rany, różnego rodzaju choroby również układu oddechowego, alergie, konie w starszym wieku, klacze w ciąży i w okresie laktacji, brak dostępu do zielonki, sytuacje stresowe takie jak zawody, transport, zmiana stajni czy wymagające treningi mogą być przyczyną tego, że synteza endogenna kwasu askorbinowego może nie zaspokajać zapotrzebowania koni na ten związek.

Warto wspomnieć również o tym, że ogromne znaczenie ma witamina C w ochronie końskich płuc przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które biorą udział w rozwoju chorób układu oddechowego. Konie cierpiące na choroby układu oddechowego takie jak RAO (dawniej COPD) mają zwiększone zapotrzebowanie na kwas askorbinowy, dlatego w tym przypadku również warto rozważyć suplementacje. Zaleca się również podawanie witaminy C jako uzupełnienie kuracji np. kolagenem lub  MSM w celu zwiększenia syntezy i przyswajalności.

Dzika róża i czarna porzeczka źródłem witaminy C

Na rynku znajdziemy wiele różnych firm, które oferują w swoim asortymencie witaminę C. Jak zawsze powinniśmy skupić się na wyborze preparatu jak najwyższej jakości czyli przede wszystkim jak najbardziej naturalnego. Z tego powodu powinniśmy najpierw poszukać źródła kwasu askorbinowego w pożywieniu, które w warunkach naturalnych wybrałby nasz koń. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem byłoby podanie naszemu pupilowi owoców dzikiej róży, który będzie najbardziej naturalnym i najlepiej przyswajalnym źródłem witaminy C w końskiej diecie. Możemy skorzystać ze świeżych owoców, jeśli mamy do nich dostęp lub poszukać w sklepach owoców suszonych. Warto również przyjrzeć się czarnej porzeczce. Ona także jest bardzo dobrym źródłem kwasu askorbinowego.

Jak długo stosować witaminę C

Warto pamiętać o tym, aby unikać zbyt długiego stosowania wysokich dawek witaminy C.  Zostało to potwierdzone badaniami: młode konie, zostały poddane sytuacjom stresowym (transport), a następnie podawano im kwas askorbinowy. W wyniku tej suplementacji nastąpił niewielki wzrost stężenia witaminy C we krwi, ale po zakończeniu kuracji stężenie było przez pewien czas obniżone. Było to prawdopodobnie spowodowane bardzo ograniczoną lub zahamowaną syntezą kwasu askorbinowego w końskiej wątrobie.

Przede wszystkim obserwujmy naszego podopiecznego! Jeśli nasz koń tydzień wcześniej ze smakiem lub prośbą o więcej zajadał owoce dzikiej róży, a dzisiaj wszystkie zostawia w żłobie, nie próbuj go zmuszać i przemycać jakkolwiek się da, by zjadał więcej. Prawdopodobnie twój pupil wysycił się tą witaminą na jakiś czas i dlatego odmawia jej spożywania.

Ciekawostki:

Czy wiesz, że witamina C potrafi zwiększyć wchłanianie żelaza nawet 6-krotnie ?

Czy wiesz, że prawie wszystkie zwierzęta produkują w swoich organizmach witaminę C ? Wyjątek stanowi człowiek, niektóre małpy, nietoperze i świnki morskie!

Zabookuj

Komentarze

Prześlij nam newsa