Konie

Kaszel u koni – ACC

Kaszel u koni – ACC

Kto nigdy nie słyszał kaszlu u swojego konia, ten powinien wiedzieć jak wielkie ma szczęście!

Kaszel jest naturalnym odruchem, który pomaga oczyścić drogi oddechowe. Może on być również objawem alergii, przeziębienia czy różnego rodzaju chorób układu oddechowego u naszego podopiecznego. Właśnie w przypadku kaszlu u naszego konia czy gęstej wydzieliny z nosa, może nam przyjść do głowy, aby ulżyć naszemu pupilowi i wybrać się do apteki po ACC.

Co to jest ACC
ACC jest produktem leczniczym przeznaczonym dla ludzi stosowanym do rozrzedzania wydzieliny, która zalega w drogach oddechowych, po to aby łatwiej było ją odkrztusić.

Dawkowanie ACC dla koni

Zazwyczaj według zaleceń weterynarzy dawkowanie ACC dla konia to dwa razy dziennie po trzy tabletki. Mowa tutaj o opakowaniu ACC Optima 600mg, które zawiera 10 tabletek musujących. Oznacza to, że przy dawkowaniu wspomnianym powyżej opakowanie wystarcza na około 1,5 dnia. Więc jeśli chcemy zrobić sobie zapas na przykład  na 10 dni, potrzebujemy 6 opakowań ACC. Istnieje również zamiennik ACC Optima 600 czyli lek, który ma taką samą substancję czynną (acetylocysteinę) TUSSICOM  600, który występuje w formie saszetek z proszkiem do rozpuszczenia.

Sposób podawania ACC

W zależności od tego czy nasz koń jest bardziej lub mniej chętny do bezproblemowego przyjmowania lekarstw możemy spróbować podać lek na różne sposoby. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest rozpuszczenie leku w niewielkiej ilości wody i wymieszanie z paszą jaką nasz podopieczny dostaje rano i wieczorem. Jeśli naszemu pupilowi nie odpowiada taka opcja, możemy trochę pokombinować i spróbować zmylić mu zapach dodatkiem warzyw, owoców lub ziół, jakie przyjmuje na przykład  na drogi oddechowe. Jeśli to również nie pomaga to może przemycenie leku z letnim meszem zda egzamin? Jeżeli wszystkie powyższe sposoby zawiodły to pozostaje nam jeszcze podanie koniowi leku w strzykawce bezpośrednio do pyska. To z pewnością najmniej przyjemne podawanie lekarstw dla obu stron, ale po odpowiednim treningu przyzwyczajenia konia do tego, na pewno nie będzie takie nieprzyjemne. Pamiętajmy, aby lek podawać od razu po rozpuszczeniu tabletek w wodzie.

Nie podawaj ACC z antybiotykiem

Ważną rzeczą o której musimy pamiętać podczas stosowania ACC jest to, aby w tym samym czasie nie podawać koniowi antybiotyku. Należy zachować co najmniej 2 godzinny odstęp pomiędzy lekami ze względu na ryzyko osłabienia działania antybiotyku podczas kontaktu z acetylocysteiną. Stosowanie acetylocysteiny i nitrogliceryny lub innych azotanów może natomiast prowadzić do na przykład nasilenia ich działania rozszerzającego naczynia krwionośne. Dlatego też w każdym przypadku powinniśmy zachować szczególną ostrożność i podawanie wszystkich leków, również tych ludzkich, które możemy stosować u koni, konsultować z lekarzem weterynarii. Pamiętajmy również, aby po podaniu leków uważnie obserwować naszego konia czy nie występuje żadna reakcja alergiczna na którykolwiek składnik leku lub substancje pomocnicze. Powinniśmy zachować szczególną ostrożność podczas podawania leku, jeżeli nasz podopieczny cierpi na chorobę wrzodową  lub ma problemy z układem oddechowym na przykład  RAO.

Lek należy przechowywać w suchym i zaciemnionym miejscu, w którym temperatura nie przekracza 30 stopni. Podczas podawania ACC ważne jest, aby zapewnić naszemu pupilowi stały dostęp do wody.

Pamiętaj, że materiał zawarty w artykule ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Publikowane w artykule informacje w żadnym wypadku nie powinny zastępować  porady  weterynarza

Zabookuj

Komentarze

Prześlij nam newsa