Konie

Endoskopia – badanie endoskopowe u koni

Endoskopia u koni

Co to jest endoskopia

Badanie endoskopowe to obecnie jedno z częściej wykonywanych badań u koni, tuż obok USG, RTG. Endoskopia to badanie sonograficzne. Endoskopia może być połączona z technikami mikro inwazyjnymi. Najważniejszą zaletą badania endoskopowego jest pokazywanie obrazu badanego w wielu płaszczyznach.  Endoskop wprowadzany jest przez nos w głąb ciała konia. Jednocześnie na monitorze USG możemy widzieć przekaz „na żywo” oraz kierować w odpowiednie miejsca endoskop.

Kiedy zalecana jest endoskopia?

Badanie endoskopowe u koni najczęściej wykonuje się w obrębie przewodu pokarmowego, dróg oddechowych czy przewodu moczowego.

Badanie endoskopowe dróg oddechowych pozwala lekarzowi weterynarii sprawdzić w jakim stanie są poszczególne części ciała konia odpowiadające za oddychanie.  Badanie zalecane jest szczególnie w przypadku dolegliwości ze strony układu oddechowego. Endoskopia pozwala zdiagnozować choroby takie jak na przykład: dychawica świszcząca, RAO. Badanie endoskopowe pozwala także zdiagnozować choroby worków powietrznych lub choroby jamy ustnej.

Badanie endoskopowe przewodu pokarmowego wykonuje się najczęściej aby potwierdzić lub wykluczyć wrzody u konia. Wrzody u koni występują coraz częściej, można rzec ,że jest to jedna z „chorób cywilizacyjnych koni”.

Badanie endoskopowe przewodu moczowego przydatne jest na przykład w diagnozowaniu przyczyn krwi w moczu. Podczas tego badania u konia możemy na przykład znaleźć kamień znajdujący się pęcherzu. Na przypadłość tą  cierpią częściej wałachy niż klacze.

3. Rodzaje endoskopii

Istnieją dwa rodzaje badania endoskopowego. Pierwsze jest to badanie dynamiczne. Badania dynamicznego wykonuje się podczas ruchu konia pod siodłem lub na bieżni. Koń porusza się z wprowadzonym endoskopem. Badanie to często wykonywane jest w diagnostyce chorób układu oddechowego. Drugi typ badania to badanie statyczne. Badanie wykonywane jest zazwyczaj ze znieczuleniem. Statyczne badanie możemy wykonać w diagnostyce chorób układu pokarmowego lub moczowego, kiedy nie potrzebna jest próba wysiłkowa.

Zabookuj

Komentarze

Prześlij nam newsa