Konie

Humory u klaczy – czyli słów kilka na temat rui u klaczy

Humory u klaczy – czyli słów kilka na temat rui u klaczy.

„Kobieta zmienną jest.” to zdanie nie raz można usłyszeć w odniesieniu do kobiet. A jak ma się to w przypadku klaczy?

Cykl rujowy u klaczy jest zależny od pory roku. Pierwsze ruje w sezonie stanówkowym są dłuższe. Co ciekawe konie są najmniej płodnych zwierząt. Z badań wynika ,że nawet 5 % klaczy nie ma rui a ponad 20 % klaczy było jałowych – czyli mimo krycia nie zaźrebiło się. Cykl rujowy u klaczy trwa średnio 21-22 dni. Możemy podzielić go na dwie fazy: estrus (ruja) oraz diestrus (okres międzyrujami). Sama ruja trwa średnio 6 dni. Ruja zależna jest także od pory roku i długości dnia. Zimą większość klaczy nie ma rui. Brak rui może trwać nawet 15 tygodni. Stąd przyjęło się, że sezon krycia klaczy zaczyna się na wiosnę, pod koniec marca. Cykl rujowy u klaczy stymulowany jest dzięki światłu. Stąd im dłuższy dzień tym więcej rui u klaczy. U klaczy występują też dwa okresy przejściowe – wiosenny i jesienny. Wówczas klacz mimo ,że ma ruje, to nie dochodzi u niej do owulacji. Od maja cykle rujowe są już regularne, ruje są krótsze i zakończone owulacją. Sama owulacja następuje pod koniec rui – zazwyczaj 1-2 dni przed jej końcem. Klacze osiągają dojrzałość płciową już jako roczniaki. Mimo to z czasem krycia czy inseminacji najlepiej wstrzymać do skończenia przez klacz 3 lat.

Jak zachowuje się klaczy podczas rui?

Zachowanie klaczy podczas rui jest sprawą indywidualną. Istnieją jednak pewne symptomy, które mogą świadczyć ,że klacz jest właśnie w trakcie rui. Klaczą często rządzi burza hormonów. Kto ma klacz, ten wie ,że czasem jeden trening jest wszystko wychodzi nam idealnie i się dobrze dogadujemy, a już kolejna jazda może skończyć się nerwami i niezrozumieniem dlaczego klacz nie robi to co od niej wymagamy. Klacz podczas rui może być humorzasta, zmienna. Wszystko to przez codzienne zmiany w poziomie hormonów u klaczy. Na początku rui  klacz może być nerwowa, nadpobudliwa i bardzo wrażliwa na bodźce. Nasza klacz nigdy nie bała się wiatru i cienia? Podczas rui cień może okazać się okropnie przerażający…
Do objawów rui należy: częstsze oddawanie moczu, błyskanie sromem ( rytmiczne skurcze łechtaczki), mocz i śluz mogą spływać po nogach klaczy, charakterystyczne jest także odstawianie ogona lekko na bok. Klacz, która nigdy nie miała jeszcze źrebięcia i nie była kryta może mocniej odczuwać ruje. Mówi się,że aby klacz się wyciszyła warto jest chociaż raz ją pokryć. Klacz podczas rui może zachowywać się agresywnie, może również kwiczeć. Nie każda jednak klacz źle znosi ruje.
Możemy pomóc wyciszyć się naszej klaczy stosując zioła lub preparaty przygotowane specjalnie z myślą o klaczach oparte na niepokalanku oraz magnezie.

Zabookuj

Komentarze

Prześlij nam newsa