Konie

Kulawka – posocznica (sepsa) u źrebiąt

Kulawka – czyli posocznica źrebiąt

Co to jest kulawka u koni

Kulawka nazywana także posocznicą źrebiąt to choroba, która dotyka świeżo narodzone źrebięta.  Powoduje zapalenie stawu lub stawów ,a następnie stan zapalny organizmu co prowadzi do śmierci źrebięcia. Choroba postępuje na tyle szybko, że często źrebię umiera jeszcze przed rozpoznaniem choroby. Bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie i wdrożenie leczenia. Posocznica znana jest także pod nazwą sepsa.

 

  1. Przyczyny zachorowania

Do zakażenia może dojść zarówno przed porodem, w trakcie porodu jak i po porodzie. Od czasu zarażenia zależy jak szybko pojawią się u źrebięcia  pierwsze objawy, które mogą wystąpić w pierwszej dobie po porodzie jak i nawet do 4 tygodni po.

Do zakażenia może dojść poprzez :
* łożysko
* pępowinę
* błony płodowe
* szyjkę macicy
* zakażone środowisko wokół źrebięcia

Chorobę powodują zarazki i bakterie znajdujące się w drogach rodnych klaczy. Źrebię przed wypiciem siary nie ma odporności, stąd możliwość zakażenia. Inną przyczyną zachorowania jest niewystarczająca higiena podczas porodu, zbyt późne pobranie siary przez źrebię czy też zarazki w stajni i otoczeniu źrebięcia. Posocznicę powodują głównie ß –hemolityczne paciorkowce, bakterie E.Coli, klebiselle oraz Staphylococcus aureus.

Objawy kulawki

Pierwsze objawy mogą pojawić się już około 12-36 godzin życia źrebięcia jak i nawet do 4 tygodni po porodzie. Objawy są zależne od czasu i sposobu zakażenia się źrebięcia. Źrebięta zakażone przed porodem już w ciągu kilku godzin po porodzie są mniej żywotne, osowiałe, nie mogą same wstać i mają słaby odruch ssania. Później pojawia się gorączka, biegunka, zaburzenia neurologiczne, odoskrzelowe zapalenie płuc. Następnie dochodzi do zmian w stawach i kościach. Inaczej wygląda rozwój choroby w przypadku źrebiąt, które zakaziły się po narodzinach. Na początku źrebię wygląda na zdrowe. Nagle źrebię staje się mniej żywotne. Później dochodzi do zapalenia stawów, biegunki, odoskrzelowego zapalenia płuc Czasem źrebię może nie wykazywać pierwszych objawów choroby lub mogą zostać przeoczone przez właściciela.

Rozpoznanie i leczenie

W przypadku gdy widać obrzęknięte stawy kolanowe, biodrowe skokowe czy nadgarstkowe właściciel lub lekarz weterynarii może od razu rozpoznać chorobę posocznicy. Im szybciej rozpoznana choroba i wdrożone leczenie tym większa szansa na przeżycie źrebięcia. Niestety posocznica jest chorobą często śmiertelną. Aby potwierdzić kulawkę lekarz weterynarii powinien przeprowadzić wywiad według programu giessieńskiego, skontrolować stan klaczy i jej otoczenia oraz ocenić w trakcie badania objawy źrebięcia. Pomocne jest także badanie z krwi, które pozwoli ustalić czy organizm źrebięcia został zaatakowany przez wirusy i bakterie.
Leczenie opiera się na antybiotykoterapii, która ma na celu zahamowanie namnażania się bakterii oraz leczeniu toksycznych procesów w organizmie. W przypadku gwałtowanego zachorowania lekarz zastosuje silne antybiotyki w dużych dawkach. Leczenie trwa min. 5 dni.

 

 

 

Komentarze

Prześlij nam newsa