Artykuły

Gwiazdy światowego jeździectwa na starcie CSIO 5* Sopot Horse Show 2021

181 koni, 67 jeźdźców z 23 krajów wystartuje w rozpoczynających się od czwartku Międzynarodowych Zawodach w Skokach przez Przeszkody CSIO 5* Sopot Horse Show 2021 Longines FEI Jumping Nations Cup z łączną pulą nagród 2 180 000 PLN.

Po raz pierwszy na arenie sopockiego hipodromu miłośnicy jeździectwa będą mieli okazję podziwiać reprezentantów Maroka, którzy wezmą udział w drużynowym konkursie Pucharu Narodów. 23 edycja prestiżowych zawodów hippicznych zapowiada się emocjonującą nie tylko ze względu na wysoką pulę nagród, ale również na ostatnią prostą kwalifikującą do Igrzysk Olimpijskich w Tokio i Mistrzostw Europy w Riesenbeck w Niemczech.

Na liście startowej wybitne nazwiska! Gotowość do startu w Sopocie zgłosili czołowi jeźdźcy rankingu Longines – mistrz olimpijski Marcus Ehning z Niemiec, Kevin Staut reprezentujący Francję i Verlooy Jos z Belgii, który aktualnie zajmuje 14 pozycję w światowym rankingu. Rywalizacji z nimi podejmą się ambitni i doświadczeni Polacy – m.in. Andrzej Opłatek 138 w klasyfikacji, Natalia Czernik należąca do drużyny Global Champions League, multimedalista Jarosław Skrzyczyński, a także podbijający z doskonałym skutkiem zagraniczne parkury Maksymilian Wechta i „pewniak” zespołu biało-czerwonych Wojciech Wojcianiec.

Gwiazdy Longines nie są jedyną sensacją prosto z list startowych. Przy szrankach areny hipodromu staną legendy światowego jeździectwa, tym razem w roli szkoleniowców. Do Sopotu dotarli Nick Skelton, Otto Becker i Thomas Fuchs trener Andrzeja Opłatka.

W Pucharze Narodów decyzją Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej wystartuje 10 zespołów. Zwycięzca zostanie wyłoniony spośród reprezentacji Belgii, Francji, Irlandii, Maroka, Niemiec, Norwegii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski. Drużynowe zmagania są najważniejszym punktem programu w niedzielę.

Niespodzianką przygotowaną dla fanów dyscypliny skoków przez przeszkody są zmagania najmłodszych w ramach CSIO Sopot Young Stars, podczas których jeźdźcy zaprezentują się na fantastycznych kucach. Uzyskanie odpowiednich norm kwalifikacyjnych w których styl jazdy miał wielkie znaczenie zajęło młodzieży cały sezon. To oznacza, że wielki finał w wykonaniu dzieci będzie niezapomnianym popisem eleganckiej jazdy na parkurze.

Przez 4 dni zawodów zostanie rozegranych 10 konkursów w randze CSIO 5* oraz CSIO Sopot Young Stars. W czwartek gratką na najwyższym poziomie będą m.in. konkurs o Puchar Prezydenta Miasta Sopotu Jacka Karnowskiego oraz kwalifikacja do Grand Prix, na które organizatorzy zapraszają w piątek. Sobota upłynie widzom również pod znakiem najwyższych lotów, dzięki zespołowemu konkursowi kucy i rywalizacji o Puchar Lotto, w której wysokość przeszkód to 160 cm.

Ze względu na ograniczenia spowodowane pandemią liczba miejsc na widowni jest ograniczona. Rekordowe tempo sprzedaży biletów wskazuje, jak dużym zainteresowaniem cieszą się sopockie zawody. Organizatorzy dbając o wszystkie szczegóły związane z bezpieczeństwem przygotowali atrakcyjnie wyposażoną strefę wystawienniczą i gastronomiczną pełną atrakcji dla dzieci i rodziców.

Szczegółowy program zawodów dostępny jest pod adresem http://csio.sopot.pl. Relacja video będzie dostępna za pośrednictwem portalu swiatkoni.pl i clipmyhorse.

Transmisję najbardziej premiowanych konkursów przygotowują Polsat Sport i FEI TV.

Komentarze

Prześlij nam newsa