Sport

Niemcy w wielkim stylu zwyciężają Puchar Narodów w Sopocie

Niemiecki zespół w składzie Maurice Tebbel, Marcus Ehning, Christian Kukuk i Andre Thieme triumfował w najbardziej oczekiwanym konkursie Międzynarodowych Zawodów w Skokach przez Przeszkody. W Pucharze Narodów Longines FEI Jumping Cup wystartowały drużyny z Niemiec, Norwegii, Irlandii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Maroka, Francji i Włoch oraz gospodarzy reprezentowanych przez Jarosława Skrzyczyńskiego, Michała Kaźmierczaka, Andrzeja Opłatka i Wojciecha Wojciańca. Gra toczyła się o 890 000 PLN.

Niedzielne rozgrywki rozpoczęły się Pucharem Arco by Paco Perez pod patronatem magazynu Prestiż Magazyn Trójmiejski. Triumfował dobrze jeżdżący przez cztery dni zawodów Duńczyk Emil Hallundbæk dosiadający High Nitro. Bezpośrednio za nimi z nieco gorszym czasem uplasował się Kamil Grzelczyk na Wibaro. Trzecie miejsce w konkursie, w którym wysokość przeszkód wynosiła 150 cm zajął Julien Anquetin z Francji na Ivizi.

Ważnym punktem programu było wyróżnienie przyznane przez Polski Związek Hodowców Koni. Puchar PZHK dla najlepszego konia polskiej hodowli z rąk Wiceprezesa Henryka Święcickiego otrzymał Pan Remigiusz Makowski. Wyhodowany przez niego 13 letni siwy wałach Jerico jest dosiadany przez Jarosława Skrzyczyńskiego.

Puchar Narodów Longines FEI Jumping Cup, jak zwykle przyciągnął na widownię rzeszę kibiców zakochanych w sopockich skokach przez przeszkody. Z uwagi na obostrzenia liczba osób mogących uczestniczyć w wydarzeniu była limitowana, dlatego decyzją organizatorów spółki Hipodrom Sopot i Miasta Sopotu przez 4 dni publiczności „towarzyszyła” relacja w czasie rzeczywistym transmitowana za pośrednictwem portalu światkoni.pl.

Rywalizację rozpoczęli Polacy. Jako pierwszy sygnał do startu w Pucharze otrzymał Jarosław Skrzyczyński, który na Chacco Amicor pokonał parkur z wynikiem 4 punktów karnych. Trudna sytuacja spotkała drugiego reprezentanta biało-czerwonych – Michał Kaźmierczak po zatrzymaniu Dame de Pique w szeregu podjął decyzję o rezygnacji z kontynuowania przejazdu. Trzeci w zespole Andrzej Opłatek na Stakkatanie zaliczając dwie zrzutki uzyskał 8 punktów karnych. Przejazdy polskiego teamu zamykał Wojciech Wojcianiec dosiadający Chintablue niestety z jednym błędem, który kosztował parę 4 punkty karne.

Po pierwszym nawrocie Pucharu Narodów zerowym wynikiem mogli pochwalić się Belgowie, Niemcy, Irlandczycy i Norwedzy. Polacy nazbierali 16 punktów karnych.

W Pucharze Narodów zwyciężyli Niemcy w składzie Maurice Tebbel, Marcus Ehning, Christian Kukuk i Andre Thieme, którzy koncertowo poradzili sobie z zadaniami przygotowanymi przez budowniczego toru i stanęli na podium jako jedyny zespół bez punktów karnych z obu nawrotów. Na drugim miejscu Belgowie i na trzecim Irlandia. Polacy po serii błędów uplasowali się na przedostatniej 9 pozycji.

Gdy emocje nieco opadły na parkurze pojawili się zawodnicy rywalizujący o Puchar Prezesa Pomorskiego Związku Jeździeckiego zaliczany do formuły CSIO Young Stars kucy z grup C i D.

Pierwsze miejsce zajęła Jagoda Kierznowska na Corbinian. Drugie Nikola Panarowicz dosiadająca Maroko i trzecie Zofia Biel w parze z D’April.

Najlepszym podsumowaniem unikalnej 23 edycji CSIO 5* Sopot Horse Show 2021 był jubileuszowy konkurs specjalny z okazji 120 rocznicy Miasta Sopotu. O Puchar Gospodarza na 120 cm parkurze rywalizowało łącznie 18 par. Do rozgrywki zakwalifikowały się 4 pary.

Pamiętne zwycięstwo przypadło w udziale Juliannie Wojtal dosiadającej Castaleccio SM. Drugie miejsce zajęła Zuzanna Golicka na Carilo, trzecie Oliwia Rogalewskiej i Kolumbii

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią CSIO 5* Sopot Horse Show 2021 należały do jednych z najbardziej oczekiwanych mitingów jeździeckich. Po raz kolejny uzyskały najwyższą ocenę wystawioną przez zawodników i szefów ekip, ale również publiczność, której nie zniechęciła nawet wysoka temperatura. Międzynarodowe Zawody w Skokach przez Przeszkody przyciągnęły na start jeźdźców z 23 krajów, w tym ze Stanów Zjednoczonych, Japonii i witanych po raz pierwszy w Sopocie reprezentantów Maroka. Dla wielu z nich oprócz wrażeń, jakie oferuje jeden z najpiękniejszych hipodromów na świecie usytuowany w sąsiedztwie plaży była to ostatnia prosta, aby uzyskać wymaganą kwalifikację na Igrzyska w Tokio.

Partnerami CSIO 5* Sopot Horse Show 2021 są LOTTO, Energa Grupa ORLEN, Porsche Centrum Sopot, Biotaniqe, Selfie Project, Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, Saur Neptun Gdańsk, Primavera Furniture, Adamus, Farys Design, Torpol i Steel.

Gospodarzem prestiżowych rozgrywek serii Longines jest Miasto Sopot.

Komplet wyników znajduje się pod adresem www.longinestiming.com.

Komentarze

Prześlij nam newsa