Sport

Podsumowanie CSIO5* Sopot Horse Show 2021

Podsumowanie Oficjalnych Międzynarodowych Zawodów w Skokach przez Przeszkody CSIO5* Sopot Horse Show 2021!
Niemcy zwyciężają Puchar Narodów w Sopocie, konkurs Grand Prix dla zaledwie 20 letniego Briana Moggre z USA, dwukrotny triumf Jarosława Skrzyczyńskiego.


Intensywny jeździecki i słoneczny weekend na sopockim Hipodromie przyciągnął rzeszę kibiców. Mogli oni podziwiać 67 zawodników z całego świata, którzy do Sopotu przywieźli ponad 180 koni! W czasie czterech dni zmagań rozegrano 10 konkursów w ramach międzynarodowych zawodów CSIO5* Sopot Horse Show, konkursy dla najmłodszych CSIO Sopot Young Stars oraz konkurs jubileuszowy z okazji 120-lecia miasta Sopot.

Każdego dnia na fanów jeździectwa czekały wielkie sportowe emocje, o które już pierwszego dnia zadbał reprezentant Polski Jarosław Skrzyczyński. W niesamowitym stylu wygrał on konkurs o puchar Saur Neptun Gdańsk pod patronatem Świata Koni, zajmując pierwsze miejsce ex aequo z Alexandrem Butlerem z Irlandii. Dobrym wynikiem w tym najwyżej premiowanym konkursie dnia mogła się pochwalić również zawodniczka Sopockiego Klubu Jeździeckiego, Weronika Wilska – Czarnecka, która zajęła wysokie 6 miejsce.

Piątkowe popołudnie na pewno dobrze będzie wspominał zaledwie 20 letni Amerykanin Brian Moggre, bowiem wygrał on po raz pierwszy w życiu konkurs Grand Prix na zawodach rangi 5 gwiazdek! Tym samym ten najlepszy jeździec rankingu poniżej 25 roku życia (FEI Jumping U25 Ranking) potwierdził, że nie bez powodu znajduje się na przygotowanej przez amerykańską federację short liście zawodników, mających szansę znaleźć się w drużynie na Igrzyska Olimpijskie w Tokyo!

Konkurs o puchar LOTTO pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozgrywany w sobotę przyniósł kibicom zarówno tym zasiadającym na trybunach jak i przed telewizorami, wiele radości. Kolejny raz Jarosław Skrzyczyński dosiadający konia polskiej hodowli Jerico, bezbłędną i dynamiczną jazdą zapewnił sobie zwycięstwo w najważniejszym konkursie dnia. Tuż za nim uplasowała się Sanne Thijssen z Holandii, a trzecie miejsce zajął dobrze znany sopockiej publiczności, reprezentant Czech, Ales Opatrny.

Na niedzielną rywalizację drużynową w ramach Longines FEI Jumping Nations Cup of Poland czekali wszyscy z niecierpliwością. Sopot już 3 raz z rzędu mógł gościć najlepsze ekipy z całego świata, należące do jeździeckiej superligi – I Dywizji.  Na liście startowej znalazło się 10 drużyn: Belgia, Francja, Irlandia, Maroko, Niemcy, Norwegia, Polska, Stany Zjednoczone oraz Wielka Brytania. Gospodarz Toru przed zawodnikami postawił niełatwe zadanie, dlatego też po pierwszym nawrocie tylko cztery drużyny (Belgia, Irlandia, Niemcy, Norwegia) mogły pochwalić się bezbłędnymi przejazdami swoich reprezentantów. Drugi nawrót był pełen zwrotów akcji, jednak pod koniec walka o zwycięstwo toczyła się już tylko między zespołem z Belgii oraz Niemiec. Startujący jako ostatni dla swojej drużyny Andre Thieme (GER) po raz kolejny pokonał parkur bez punktów karnych, tym samym Belgowie nie mogli pozwolić sobie już na żaden błąd. Ciężar walki o zwycięstwo niósł na swych barkach Niels Bruynseels (BEL), jednak zrzutka na drugiej przeszkodzie zaprzepaściła szansę na trzeci triumf z rzędu zawodników z Belgii. Tym samym najlepszą drużyną podczas tegorocznej edycji CSIO5* Sopot Horse Show została ekipa z Niemiec w składzie: Maurice Tebbel, Marcus Ehning, Christian Kukuk oraz Andre Thieme. Polacy zajęli 9 miejsce.

Puchar Narodów FEI Jumping Nations Cup to najstarszy i najbardziej prestiżowy konkurs drużynowy. Hipodrom Sopot od trzech lat znajduje się w gronie organizatorów, mogących gościć zespoły należące do elitarnej pierwszej dywizji. W tym roku z zaplanowanych 11 rozgrywek ze względu na pandemię, odbędzie się jedynie 5 kwalifikacji. Najlepsze drużyny cyklu zmierzą się w wielkim finale w Barcelonie, który odbędzie się na przełomie września i października tego roku.

CSIO5* Sopot Horse Show 2021

Komentarze

Prześlij nam newsa