Sport

Pierwsza CAVALIADA w Sopocie za nami

Cztery dni, 27 konkursów, 180 zawodników, ponad 300 koni i 10 000 kibiców – tak w liczbach można podsumować pierwszą edycję CAVALIADY w ERGO ARENIE.

ERGO ARENA na cztery dni zamieniła się w miejsce rywalizacji zawodników czterech konkurencji jeździeckich: skoków przez przeszkody, powożenia, WKKW i ujeżdżenia. Podczas CAVALIADY rozegranych zostało 27 konkursów, z czego aż 12 w ramach międzynarodowych zawodów w skokach przez przeszkody. Nie zabrakło również pokazów w wykonaniu La Pattat Dutka & Franczak Horse Show oraz Polskiego Związku Hodowców Koni. W sumie ERGO ARENĘ odwiedziło ponad 10 000 kibiców.

Pierwszy w historii konkurs Grand Prix CAVALIADY w Sopocie, o nagrodę PKO Banku Polskiego i pod patronatem Prezydenta Miasta Sopotu wygrał reprezentant Polski: Jarosław Skrzyczyński na 9-letnim Inturido.

„Taktyka była prosta: trzeba było jechać szybko i na zero, bo rywale są mocni. W rozgrywce zawsze trzeba podjąć ryzyko i czasami zdarzają się błędy. Dziś mi się nie zdarzyły. Inturido to młody koń, dopiero zaczyna starty w konkursach zaliczanych do światowego rankingu. Myślę, że dobrze się czuje tu, w ERGO ARENIE. Pierwszego dnia w Dużej Rundzie był drugi, dziś wygrał. Nie można było sobie wymarzyć innego zakończenia.” – mówił zwycięzca.

Na miejscu drugim uplasował się Grek Angelos Touloupis dosiadający konia Blue Balou 5. Tym samym zawodnik umocnił się na pozycji lidera rankingu CAVALIADY Tour. Miejsce drugie zajmuje Jarosław Skrzyczyński, a trzecie Tomasz Miśkiewicz. On w Grand Prix, dosiadając klaczy Velvet Lazar, także odnotował „double clear” i zajął miejsce czwarte.

Mazurek Dąbrowskiego rozbrzmiewał wielokrotnie, ponieważ Polacy wygrywali również w konkursach Dużej Rundy: w czwartek najlepszy był Marek Lewicki na La Pezi, a w piątek Kamil Grzelczyk na Wibaro. Była to dwudziesta czwarta wygrana tego zawodnika w konkursie zaliczanym do Longines Rankings, ale dopiero pierwsza odniesiona na zawodach w ramach CAVALIADY. Konkurs ten rozgrywany był o nagrodę LOTTO i pod patronatem Horse&Business Magazin.

„W rozgrywce było niewiele koni, wiedziałem, że Grek, który jedzie ostatni jest szybki i ma świetnego konia, musiałem zaryzykować. On chcąc wygrać musiał podjąć jeszcze większe ryzyko, przydarzył mu się błąd i udało się dziś nam. We wcześniejszych latach Wibaro bardzo się bał Cavaliadowych aren, bo jest koniem ostrożnym i płochliwym, a na tych imprezach dużo się dzieje, ale jest przykładem na to, że nawet 15-letni koń może cały czas progresować. Teraz już z dużym spokojem przyjmuje arenę i skacze świetnie.” – mówił Kamil Grzelczyk.

Finałowy konkurs Średniej Rundy, rozgrywany o nagrodę firmy Kwiaty Polskie, pod patronatem Stowarzyszenia Jeździeckiego Baborówko wygrała 19-letnia reprezentantka Polski Aleksandra Kierznowska, dosiadająca wałacha Corleano. To już sześćdziesiąte międzynarodowe zwycięstwo tej amazonki.

W lubianym przez publiczność wieczornym konkursie Potęgi Skoku, o nagrodę Grupy MTP, pod patronatem TVP Sport, zawodnicy zmierzyli się z murem o wysokości aż 205 centymetrów. Jedyną parą, która pokonała go bezbłędnie byli reprezentant Polski Marek Lewicki i ogier Itoulon B.

Na liście zwycięzców zawodów międzynarodowych wśród reprezentantów Polski zapisali się również: Stanisław Przedpełski, Mściwoj Kiecoń, Kuba Kraśko, Filip Lewicki, Lena Rybak-Massalska oraz Roksana Naumiuk.

Ujeżdżenie

W konkursach Grand Prix w ramach Immergas Dressage Tour najlepsze przejazdy zaprezentowała dwukrotnie zawodniczka KS Centurion – Sandra Sysojeva, dosiadająca konia Jack Daniels. Tym samym amazonka umocniła się na pozycji liderki rankingu przed finałem w Krakowie. Drugie miejsce w rankingu zajmuje Aleksandra Szulc z KJ Golden Dream startująca na koniu Breakdance, a trzecie Anna Mierzwińska ze Stajni Sportowej Skrzyczyńscy na Dean Martin.

 

WKKW

Wiele emocji towarzyszyło konkursowi w ramach TRAF Eventing Tour, o nagrodę TRAF – Zakłady Wzajemne. Najlepszy okazał się reprezentant Stowarzyszenia Jeździeckiego Baborówko – Paweł Warszawski, dosiadający 10-letniej klaczy Fuerta. Tuż za nim uplasowała się młoda amazonka UKS Akademia Jeździectwa Dąbrowica – Zofia Pogodzińska na doświadczonym ogierze Ekolog. Miejsce zajęła zawodniczka Zielonogórskiego KJ Przylep-Lotnisko – Daria Kobiernik na klaczy Ideal Girl.

Dzisiejsza wygrana zapewniła Warszawskiemu awans na pozycję lidera Halowego Pucharu Polski WKKW przed finałem w Krakowie.

Powożenie

Pozycję lidera rankingu Halowego Pucharu Polski po Sopocie, a przed finałem w Krakowie utrzymuje Piotr Mazurek, który ma na swoim koncie aż 4 zwycięstwa. Sześć punktów straty ma do niego Bartłomiej Kwiatek, który w sobotnim konkursie o nagrodę BMG Goworowski Mercedes-Benz, pod patronatem Polskiego Związku Jeździeckiego sięgnął po drugie zwycięstwo w cyklu. Na pozycji trzeciej plasuje się debiutant na arenach CAVALIADY: Aleksander Fularczyk z Kaszubskiego Stowarzyszenia Promocji Sportów Konnych.

CAVALIADA Future

W rankingu CAVALIADA Future, czyli w konkursach dla dzieci na kucach o nagrodę PKO Banku Polskiego pod patronatem firmy Torpol, przed finałem w Krakowie w kategorii MINI liderką jest Katarzyna Zawadzka. Zaledwie dwa punkty traci do niej Maja Nagła, a na pozycji trzeciej plasuje się Julia Nazarewicz. W MIDI miejsce pierwsze należy do Julii Peszek, drugie do Zofii Hart Dyke, a trzecie do Zofii Ciszek.

 

Komentarze

Prześlij nam newsa