Podróże

Turcja – Istambuł, miasto na weekend

Istambuł – miasto na weekend  
Istambuł, dla mnie jedno z najpiękniejszych miast Świata. Jest jednym z najludniejszych i jednym z dwóch miast położonych na dwóch kontynentach w Europie i Azji – drugim tak położonym jest rosyjskie miasto Magnitogorsk. Stambuł – miasto, w którym przepiękne zabytki przeplatają się z nowoczesnością.
Miasto w swojej historii miało wiele nazw, pierwsza z nich to Bizancjum, kolejne to  Augusta Antonina, Konstatnynopol, Nova Roma, Istambuł.
Do Istambułu warto wybrać się chociaż na weekend, choć to zdecydowanie za krótko na poznanie zakątków i zabytków tego niesamowitego miasta, rejs po cieśninie Bosfor, spacer po dzielnicy Sultan Ahmet i zakupy na Lalei.
Miasto tworzą trzy części:  część azjatycka, europejska oraz tzw. Złoty Róg  Przyjeżdżając do Stambułu wszyscy turyści swoje pierwsze kroki kierują do historycznej dzielnicy miasta Sultan Ahmet, to właśnie tu, po europejskiej stronie miasta znajdują się najpiękniejsze zabytki takie jak Błękitny Meczet, Hagia Sofia (niegdyś jeden z największych chrześcijańskich kościołów świata, który został przemianowany na meczet), czy przepiękny Pałac Topkapi, Hipodrom. Stambuł to też pałace i luksusowe wille budowane przez kolejnych władców
Błękitny Meczet – Meczet Sułtana Ahmeta
To najpopularniejszy zabytek wśród turystów zwiedzających Stambuł. Żeby do niego wejść, często trzeba odczekać kilka chwil w kolejce, później koniecznie trzeba zdjąć obuwie, a zbyt roznegliżowane turystki muszą przyodziać się rzeczy zakrywające ich wdzięki. Wnętrze Błękitnego Meczetu zapiera dech w piersiach, ogromna przestrzeń, kolorowe ściany, na których przeważają odcienie błękitu i 21 tysięcy kafelków w tym właśnie kolorze. Meczet został zbudowany z inicjatywy Sułtana Ahmeta, który chciał aby był świątynią okazalsza niż sąsiadująca z meczetem Hagia Sofia. Sam sułtan w momencie rozpoczęcia budowy meczetu miał 19 lat. Meczet do dziś jest działającą świątynią i co godzinę jak z każdego innego meczetu w mieście słychać przy nim wzywanie muezina na modlitwę.
Hagia Sofia – Kościół Mądrości Bożej 
To jeden z najważniejszych zabytków Stambułu, jej początki sięgają czasów, gdy Konstantynopol był miastem chrześcijańskim. Uważana za najwspanialszą budowlę architektoniczną pierwszego tysiąclecia naszej ery. Hagia Sofia początkowo była świątynią chrześcijańską, dopiero po zdobyciu miasta przez muzułmanów została meczetem. Obecnie jest to muzeum.
Pałac Topkapi 
Przez ponad 400 lat był ośrodkiem władzy osmańskiej i był zamieszkiwane przez kolejne rodziny sułtanów. Obecnie wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W trakcie zwiedzania można zajrzeć do przepięknych komnat, pospacerować po dziedzińcach, stajniach sułtańskich, zajrzeć do skarbca, biblioteki i pomieszczeń haremu, przed którego wejściem straż pełnili czarni eunuchowie.
Hipodrom
Spacerując pomiędzy Błękitnym Meczetem a Hagia Sofia dojdziemy do placu, to właśnie dawny Hipodrom, w przeszłości bardzo istotne miejsce, „serce” miasta. Właśnie w tym miejscu, za czasów panowania cesarza Konstantyna odbywały się wyścigi końskich rydwanów, rozgrywano zawody sportowe i fetowano wszystkie ważne dla miasta uroczystości i zwycięstwa. Obecnie na placu nie ma już wyścigów rydwanów, ale możemy podziwiać Obelisk Teodozjusza, kolumnę wężową, kolumnę Konstantyna i Fontannę, wzniesiona z okazji odwiedzin cesarza niemieckiego Wilhelma II.
Wielki Bazar – Kryty Bazar 
Będąc w Stambule nie można nie zrobić zakupów. Kryty Bazar to jedno z najstarszych centrów handlowych na świecie.  Na obszarze 4,5 hektara znajduje się ponad 3500 sklepów, w których można kupić dosłownie wszystko, dywany, ceramikę, przyprawy, ubrania, torebki, pamiątki i przepiękną biżuterię. Na terenie bazaru znajduje się również meczet. Podstawą zrobienia dobrych zakupów na bazarze jest targowanie się ze sprzedawcami. Ciekawostką jest, że na Wielkim Bazarze nagrywano sceny pościgu Daniela Craiga, jako Jamesa Bonda.
Gdy zmęczymy się chodzeniem po mieście warto wybrać się na Rejs po Cieśninie Bosfor, łączącej Morze Czarne i Martwe.
W trakcie rejsu możemy spojrzeć na miasto z innej perspektywy, przepiękne zwiedzane wcześniej zabytki, Wieżę Galata, dawna rezydencję sułtanów – Pałac Dolmabahçe, przepłyniemy pod dwoma mostami – Mostem Bosforskim, który ma 1560 metrów długości oraz Mostem Mehmeda, który łączy ze sobą część azjatycka i europejska miasta. Na brzegach cieśniny dojrzymy tez setki rybaków łowiących ryby. Po rejsie warto wybrać się na promenadę i w okolice mostu Galata, gdzie znajdują się dziesiątki restauracji rybnych, a jeszcze lepiej kupić na ulicznym starganie Balik Ekmek, czyli bułkę z pieczona rybą, krążkami cebuli cukrowej i pomidorem.
Wieczorem warto wybrać się na tradycyjny turecki pokaz, Wirujących Derwiszy. W Istambule kilka razy w tygodniu w lokalach organizowane są pokazy, a bilety na nie można nabyć w biurach turystycznych, kioskach czy samych lokalach.
Wirujący Derwisze to bractwo założone w XIII wieku w małej tureckiej miejscowości Konya, przez Dżalaluddina Rumi (Maulawi). Jednym z elementów ich modlitwy był wirujący taniec w rytm muzyki. Derwisze wirowali w rytm muzyki, kierując jedna rękę uchyloną do góry a druga ku dołowi, co według wierzeń pozwalało im zbliżyć się do Boga.
W Istambule znajdziemy też polskie ślady. W samym mieście znajduje się Muzeum Adama Mickiewicza, mieszczące się w domu, w który mieszkał i zmarł nasz sławny wieszcz. Nieopodal samego Istambułu znajduje się Polska miejscowość Polonezkoy, inaczej nazywana Adamopol. Adamopol został założony w 1842 roku przez Michała Czajkowskiego, jako osada dla uchodźców z Polski. Obecnie zamieszkuje tam około trzydzieści rodzin polskiego pochodzenia, które kultywują język polski, kulturę, obyczaje. W miejscowości znajduje się kościół, w którym odprawiane są msze w języku polskim. Co roku w czerwcu organizowany jest też „Festiwal Czereśniowy” w którym biorą udział polscy artyści ludowi i zespoły folklorystyczne
Mam nadzieję, że zachęciłam wszystkich do odwiedzenia tego przepięknego miasta. Nie da się opisać jego całego piękna i klimatu w kilku zdaniach, to trzeba poczuć samemu, a żeby to zrobić, najlepiej wsiąść w samolot i w 3 godziny przenieść się w ten niesamowity świat orientu i nowoczesności.
Zabookuj
Komentarze

Prześlij nam newsa