Konie

Żywienie koni – wysłodki buraczane

Żywienie koni – wysłodki buraczane

Wysłodki buraczane rozdrobnione części buraków cukrowych, które zostają podczas produkcji cukru. Dla celów żywieniowych są one suszone i prasowane. Wysłodki mogą być melasowane lub niemelasowane i od tego jakie są zależy ich wartość energetyczna.
Wysłodki składają się głownie z węglowodanów (ok. 80% masy suchych wysłodków). Węglowodany strukturalne – włókno surowe, składa się głównie z pektyn, celulozy i hemicelulozy, które mogą stanowić od 10 do 30% suchej masy i są trawione w jelicie ślepym i grubym. Jako że wysłodki to głównie włókno są świetna paszą dla koni.
Wysłodki to idealna pasza dla koni
– chudych i o słabej kondycji
– starszych, mających problem z przeżuwaniem i uzębieniem
– Zagrożonych ochwatem
– z chorobami układu oddechowego i alergiami (nie kurzą się, są podawane na     mokro
– potrzebujących wolnouwalnianej energii
– które nie są wypuszczane na łąki
– skarmianych sianem o niskiej jakości
– jako pasza lekkostrawna nadają się do karmienia koni z choroba wrzodową
Wysłodków nie podajemy na sucho, jest to produkt pęczniejący i podanie suchych może doprowadzić do zatkania się konia i innych problemów zdrowotnych. Wysłodki przed podaniem należy zalać woda w stosunku 1 część wysłodków na 4 części wody i poczekać z ich podaniem do całkowitego napęcznienia, w zimnej wodzie ok. 4 godzin w ciepłej wodzie proces ten jest krótszy. Na rynku dostępne są też już wysłodki „Expresowe”, które są gotowe do podania w kilkanaście minut po zalaniu ich wodą. Wysłodkami można zastąpić część dziennej dawki paszy treściwej. Dawka dzienna powinna być dostosowana indywidualnie do każdego konia, rodzaju pracy jaki wykonuje i rodzaju paszy jakie już otrzymuje. Zalecana maksymalna dawka dzienna to 1 kg suchej masy na konia.  Podając wysłodki należy pamiętać o zrównoważeniu ilości wapnia i fosforu, np. przez dodanie do ich otrębów pszennych.
Zabookuj.eu
Komentarze

Prześlij nam newsa